Skocz do zawartości

zmiana zabudowy. Potrzebny rzeczoznawca?


Arizona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie, zastanawia mnie czy jest potrzebna opinia rzeczoznawcy na zmianę konstukcyjną Mercedesa od DMC 6600 a masie własnej 3215. Pojazd był jako skrzynia, a teraz zamontowana izoterma Można zrobić badanie bez opinii rzeczoznawcy? Potrzebna faktura,albo oświadczenie od warsztatu uprawnionego. Na wagę trzeba będzie się udać i sprawdzić wszystko dokładnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz wątpliwości to żądaj takiej opinii. Jeśli jakaś stacja ma doświadczenie w robieniu takich badań i nie jest to dla niech pierwszyzna, to robią to bez opinii - bo faktycznie tego typu przebudowa w mojej ocenie nie wymaga takiej opinii - a Ty zrobisz jak Ci sumienie podpowie :)

Jest to tylko zmiana przeznaczenia, dlatego można ją wykonać we własnym zakresie - PoRD nie nakłada obowiązku wykonywania takich zmian przez uprawniony podmiot jak w przypadku zmiany rodzaju pojazdu, więc żadne oświadczenia nie będą wymagane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim WK żądają bezwzględnie opini rzeczoznawcy,w opini powinna być masa własna po zważeniu i opis zmian dokonanych w pojeździe.

W zaświadczeniu o zmianach które masz wystawić napisz nazwisko rzeczoznawcy,jego numer i w rubryce opis zmian przepisz to co jest napisane w opini,możesz dodac coś od siebie jeśli chcesz.

Dobrą stroną tego jest to że nie musisz ważyć pojazdu,a złą że to ty i tak odpowiadasz w razie czego. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś napisał, że "na naszym terenie w SKP wymagamy opinii rzeczoznawcy" to OK, ale WK to sobie może wymagać zagrania na trąbce co najwyżej... Nie ma się co dziwić później ludziom tacy jak szczyl (patrz temat angliki) opisujących wprost tępotę i nieuctwo niektórych instytucji... Niestety takich WK jak Twój jest jeszcze wiele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,wyżej d--y nie podskoczysz.

Starosta ma prawo kontrolować SKP,zleca to WK i oni przychodzą i się przypiepszają .

Zaczniesz się stawiać,a niedaj boże zrobisz jakiś błąd w papierach to masz pozamiatane.

Na dzień dzisiejszy to urzędasy nami rządzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo faktycznie tego typu przebudowa w mojej ocenie nie wymaga takiej opinii

Nie chcę się mądrzyć ale jeżeli mamy do czynienia ze zmianą środka ciężkości pojazdu należało by dobrze sprawdzić sposób i warunki w jakich taka przebudowa/ i sama izoterma/ została wykonana.

Osobiście uważam , że sprawdzenie bezpośrednio np. w warsztacie lub znając nasze realia u właściciela pojazdu gdzie taka przebudowę jest wykonywana przy okazji wydanie pewnych zaleceń /jeszcze w trakcie prac / jest bardziej miarodajne niż samo badanie w SKP które ma miejsce de facto po wszystkim. Oczywiście takie sprawdzenie może wykonać zarówno rzeczoznawca wydając opinię lub diagnosta,który przeprowadzi później ostateczne badanie i dopuszczenie pojazdu do ruchu.

Mogę stwierdzić ze swojej praktyki zawodowej,że taki tok postępowania niejednokrotnie pozwolił uniknąć dodatkowych kosztów poniesionych przez właściciela pojazdu a przed wszystkim wykonać te nieraz specjalistyczne prace w sposób właściwy dla spełnienia wymogów zawartych min. w PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim WK żądają bezwzględnie opini rzeczoznawcy,w opini powinna być masa własna po zważeniu i opis zmian dokonanych w pojeździe.

Moje WK nie żąda bezwzględnie opinii rzeczoznawcy , ale dla nas , na naszej SKP , opinia taka jest potrzebna dla ustalenia podstawowych danych m.in. : jak masa własna , naciski na oś .... , gdyż nie mamy możliwości ich ustalenia .

Dodatkowo , taki nadzór rzeczoznawcy , jest wstępną kontrolą dokonywanych zmian.

 

[ Dodano: 27-03-2008, 18:31 ]

Chociaż , zdarzyło się , że pojazd z opinią , cofnięty został do poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - ale bez przesadyzmu. Oczywiście nie znamy zakresu wprowadzonych zmian, ale nie przesadzajmy, że każda zmiana zabudowy na ramie ze skrzyni na izotermę itp. powoduje zmianę mas czy nacisków, czy tez przesuniecie środka ciężkości. Zabudowa ma być tak zrobiona, aby DMC, a co za tym idzie naciski nie zmieniły się, bo wtedy zgodnie z §14 rozp.w sprawie rejestracji WK nie obchodzi rzeczoznawca, ale opinia producenta, że pojazd był homologowany z wnioskowanymi danymi. A masa własna, a co za tym idzie ładowność zwyczajnie z wagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masa własna, a co za tym idzie ładowność zwyczajnie z wagi...

Najpierw trzeba tę wagę mieć na stacji.Ja jej nie mam więc żeby zrobić prawidłowo badanie musiał bym zamknąć stację,bo jestem sam,jechać w poszukiwaniu wagi,zważyć pojazd(może jeszcze za to ważenie zapłacić) wrucić, wydrukować zaświadczenie.

Ajak mam opinię rzeczoznawcy to po prostu się nią podpieram i kłopot mam z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy kwit z wagi od klienta? W większości innych tematów, np. badania SAM'ów koledzy piszą, ze przyjmują kwity z legalizowanych wag na temat masy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy kwit z wagi od klienta?

Ja osobiście , przy zmianach , zamiast kwitu z wagi , wolę opinię rzeczoznawcy , chociażb po to , aby mieć na papierku , że dmc jest bez zmian , naciski na oś się nie zmieniają , masa własna ustalona , a poza tym , aby uniknąć odsyłania do producenta , tak jak piszesz blakop

Zabudowa ma być tak zrobiona, aby DMC, a co za tym idzie naciski nie zmieniły się, bo wtedy zgodnie z §14 rozp.w sprawie rejestracji WK nie obchodzi rzeczoznawca, ale opinia producenta, że pojazd był homologowany z wnioskowanymi danymi. A masa własna, a co za tym idzie ładowność zwyczajnie z wagi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wpadajmy z wskrajności w skrajność,nie bądźmy nadgorliwi bo będziemy tacy sami jak urzędnicy któży myślą tylko o udupieniu klienta i udowodnieniu swojej wyższości.

Ogladaliście odcinek Kiepskich jak Ferdek został urzędnikiem i nauczono go co ma mówić.

cytat.

Czy ma pan zaświadczenie o zaświadczeniu że zaświadczenie jest oryginalne. ;D

My nie jesteśmy urzędasami i nie starajmy się nimi zostać,badźmy DIAGNOSTAMI !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.