Skocz do zawartości
darecki290

ograniczniki w śmieciarkach

Rekomendowane odpowiedzi

darecki290

mamy kilka śmieciarek, samochodów hakowych, samochody do czyszczenia kanalizacji, samochody z beczkami asenizacyjnymi - czy one muszą mieć ograniczniki prędkości?

 

Jeżeli nie to w oparciu o jakie przepisy - dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bohdang

Przede wszystkim należy sprawdzić w świadectwach homologacji jaką wartość maksymalnej prędkości konstrukcyjnej deklaruje producent. Następnie należy sprawdzić czy wymienione rodzaje pojazdów zaliczają się do grupy zwolnionych z ogranicznika na podstawie art.66, ust.1b, pkt5 ustawy PORD - Dz.U. 108, poz.908, z 2005r., z późn. zmianami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
daniel69

jeśli są zarejestrowane jako specjalne to nie potrzebują ograniczników :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bohdang

"Daniel 69", a skąd taka interpretacja? Może potrafisz coś nowego przedstawić na udokumentowanie swojej tezy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smolow

Na pojazdy specjalne czasami może pomóc oświadczenie z firmy iż, pojazd wykorzystywany jest tylko do robót publicznych na obszarach miejskich Art.66 ust.1b, pkt 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
daniel69

Art.66-warunki techniczne pojazdów. podpunkt 1b. :) na pojazdy specjalne nie wymagamy zaświadczeń o homologlowanych ogranicznikach prędkości bez względu na ich DMC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Śmieciarka to nie specjalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Psuj
Art.66-warunki techniczne pojazdów. podpunkt 1b. :) na pojazdy specjalne nie wymagamy zaświadczeń

 

dotyczy to tylko pojazdów resortowych. Policja, SG, MSW, MON i takie tam

 

a skąd taka interpretacja?

 

Ograniczniki są wymagane dla samochodów ciężarowych i autobusów. Czy poprzez to nie są wymagane dla pojazdów specjalnych (specjalny to nie ciężarowy)? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bohdang

W Dz.U. z 2003r., nr 192, poz. 1878 z późn. zmianami, w zał. nr 4, tabela nr 1, poz. 31, jest zapis z którego wynika, że pojazdami specjalnymi mogą być pojazdy kategorii: M1, M2, M3, N1, N2, N3. Trudno jest wobec tego wyobrazić sobie, że wymienione w niniejszym wątku: śmieciarka, hakowiec czy inna zamiatarka są samochodami osobowymi. Dlatego też nie są zwolnione z ustawowego obowiązku wyposażenia w ogranicznik (oczywiście zgodnie z pozostałymi wymaganiami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
daniel69

Spotkałem się z zarejestrowanymi śmieciarkami jako specjalne a nie ciężarowy- np.wywóż śmieci itp. :) nikt tego nie poprawia bo nie chce mieć kłopotów z paniami w wydziałach komunikacji, tak ktoś zarejestrował i koło się kręci:-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop
Spotkałem się z zarejestrowanymi śmieciarkami jako specjalne a nie ciężarowy- np.wywóż śmieci itp. :) nikt tego nie poprawia

 

To niestety fakt i sprawa wcale nie taka prosta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kysiu

takie pytanie tez odnosnie samochodow specjalnych. jesli mam betoniarke zarejestrowana jako samochod specjalny (tak jest napisane w dowodzie rejestracyjnym) to czy potrzebuje ona ogranicznik predkosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bohdang

Betoniarka nie powinna być sklasyfikowana jako pojazd specjalny, ale nie o tym tu mowa.

Pojazdy specjalne muszą również posiadać ogranicznik prędkości na takich samych zasadach i w takich samych terminach, jakie obowiązują inne, podlegające pod ten ustawowy wymóg pojazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WOJT999

bohdang jesli chodzi o samochody specjalne to dziennik ustw mowi nastepujaco cyt. samochod specjalny, samochod specjalny uzywany do celow przez policje straz pozarną....... nie musi posiadac ogranicznik predkosci jest tylko pytanie co oznacza samochod specjalny i ten przecinek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bohdang

No cóż, nie wiem jakie rozporządzenie masz na myśli. Ja wiem, że Dyrektywa o ogranicznikach (nie będę tu przytaczał numerów) nakazuje obowiązek wyposażania w ograniczniki pojazdów kategorii: M3, N1, N2, N3. Klasyfikacja opublikowana w rozporządzeniu w sprawie czynności organów uczestniczących w dopuszczeniu pojazdów do ruchu, przyporządkowuje samochody specjalne do tych właśnie kategorii. Nie wiem skąd wniosek, że pojazdy specjalne nie muszą mieć ograniczników. No chyba, że ich cechy konstrukcyjne ograniczają prędkość do określonej w Dyrektywie, lub są pojazdami używanymi wyłącznie do robót na drogach publicznych.......etc., itd.

 

[ Dodano: 27-06-2008, 16:16 ]

Oczywiście: N2, N3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WOJT999

Witam osobiscie zakladam ograniczniki predkosci i wystawiam zaswiadczenia o nich ,ale powiem szczerze nie wiem jak podchodzic do samochodow specjalnych ??????????? tak samo jak samochodow co maja rowno dmc 12 000 kg ?? a mam paru takich klientow dla mnie to jest kolejna niescislosc przepisow pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bohdang

Oto materiały, które być może troszkę sprawę wyjaśnią. Nie ma tam nic o zwolnieniu pojazdów specjalnych oprócz specjalnych resortowych. Natomiast obowiązek posiadania ogranicznika nie dotyczy samochodów specjalnych (tzw. "cywilnych"), o maksymalnej masie całkowitej większej niż 3500kg, ale nie przekraczającej 12.000kg, zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 01.10.2001r.

92-6-EWG_urządz.ogr.prędk..doc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
markes30
Śmieciarka to nie specjalny

 

Czy prawidłowa klasyfikacja śmieciarki to:

rodzaj: ciężarowy

podrodzaj : inny

przeznaczenie:99308 inny wywóz śmieci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Dokładnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.