Skocz do zawartości

ograniczniki w śmieciarkach


darecki290

Rekomendowane odpowiedzi

mamy kilka śmieciarek, samochodów hakowych, samochody do czyszczenia kanalizacji, samochody z beczkami asenizacyjnymi - czy one muszą mieć ograniczniki prędkości?

 

Jeżeli nie to w oparciu o jakie przepisy - dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim należy sprawdzić w świadectwach homologacji jaką wartość maksymalnej prędkości konstrukcyjnej deklaruje producent. Następnie należy sprawdzić czy wymienione rodzaje pojazdów zaliczają się do grupy zwolnionych z ogranicznika na podstawie art.66, ust.1b, pkt5 ustawy PORD - Dz.U. 108, poz.908, z 2005r., z późn. zmianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Daniel 69", a skąd taka interpretacja? Może potrafisz coś nowego przedstawić na udokumentowanie swojej tezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pojazdy specjalne czasami może pomóc oświadczenie z firmy iż, pojazd wykorzystywany jest tylko do robót publicznych na obszarach miejskich Art.66 ust.1b, pkt 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art.66-warunki techniczne pojazdów. podpunkt 1b. :) na pojazdy specjalne nie wymagamy zaświadczeń o homologlowanych ogranicznikach prędkości bez względu na ich DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art.66-warunki techniczne pojazdów. podpunkt 1b. :) na pojazdy specjalne nie wymagamy zaświadczeń

 

dotyczy to tylko pojazdów resortowych. Policja, SG, MSW, MON i takie tam

 

a skąd taka interpretacja?

 

Ograniczniki są wymagane dla samochodów ciężarowych i autobusów. Czy poprzez to nie są wymagane dla pojazdów specjalnych (specjalny to nie ciężarowy)? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dz.U. z 2003r., nr 192, poz. 1878 z późn. zmianami, w zał. nr 4, tabela nr 1, poz. 31, jest zapis z którego wynika, że pojazdami specjalnymi mogą być pojazdy kategorii: M1, M2, M3, N1, N2, N3. Trudno jest wobec tego wyobrazić sobie, że wymienione w niniejszym wątku: śmieciarka, hakowiec czy inna zamiatarka są samochodami osobowymi. Dlatego też nie są zwolnione z ustawowego obowiązku wyposażenia w ogranicznik (oczywiście zgodnie z pozostałymi wymaganiami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z zarejestrowanymi śmieciarkami jako specjalne a nie ciężarowy- np.wywóż śmieci itp. :) nikt tego nie poprawia bo nie chce mieć kłopotów z paniami w wydziałach komunikacji, tak ktoś zarejestrował i koło się kręci:-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z zarejestrowanymi śmieciarkami jako specjalne a nie ciężarowy- np.wywóż śmieci itp. :) nikt tego nie poprawia

 

To niestety fakt i sprawa wcale nie taka prosta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

takie pytanie tez odnosnie samochodow specjalnych. jesli mam betoniarke zarejestrowana jako samochod specjalny (tak jest napisane w dowodzie rejestracyjnym) to czy potrzebuje ona ogranicznik predkosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betoniarka nie powinna być sklasyfikowana jako pojazd specjalny, ale nie o tym tu mowa.

Pojazdy specjalne muszą również posiadać ogranicznik prędkości na takich samych zasadach i w takich samych terminach, jakie obowiązują inne, podlegające pod ten ustawowy wymóg pojazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bohdang jesli chodzi o samochody specjalne to dziennik ustw mowi nastepujaco cyt. samochod specjalny, samochod specjalny uzywany do celow przez policje straz pozarną....... nie musi posiadac ogranicznik predkosci jest tylko pytanie co oznacza samochod specjalny i ten przecinek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nie wiem jakie rozporządzenie masz na myśli. Ja wiem, że Dyrektywa o ogranicznikach (nie będę tu przytaczał numerów) nakazuje obowiązek wyposażania w ograniczniki pojazdów kategorii: M3, N1, N2, N3. Klasyfikacja opublikowana w rozporządzeniu w sprawie czynności organów uczestniczących w dopuszczeniu pojazdów do ruchu, przyporządkowuje samochody specjalne do tych właśnie kategorii. Nie wiem skąd wniosek, że pojazdy specjalne nie muszą mieć ograniczników. No chyba, że ich cechy konstrukcyjne ograniczają prędkość do określonej w Dyrektywie, lub są pojazdami używanymi wyłącznie do robót na drogach publicznych.......etc., itd.

 

[ Dodano: 27-06-2008, 16:16 ]

Oczywiście: N2, N3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam osobiscie zakladam ograniczniki predkosci i wystawiam zaswiadczenia o nich ,ale powiem szczerze nie wiem jak podchodzic do samochodow specjalnych ??????????? tak samo jak samochodow co maja rowno dmc 12 000 kg ?? a mam paru takich klientow dla mnie to jest kolejna niescislosc przepisow pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto materiały, które być może troszkę sprawę wyjaśnią. Nie ma tam nic o zwolnieniu pojazdów specjalnych oprócz specjalnych resortowych. Natomiast obowiązek posiadania ogranicznika nie dotyczy samochodów specjalnych (tzw. "cywilnych"), o maksymalnej masie całkowitej większej niż 3500kg, ale nie przekraczającej 12.000kg, zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 01.10.2001r.

92-6-EWG_urządz.ogr.prędk..doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Śmieciarka to nie specjalny

 

Czy prawidłowa klasyfikacja śmieciarki to:

rodzaj: ciężarowy

podrodzaj : inny

przeznaczenie:99308 inny wywóz śmieci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.