Skocz do zawartości

Przyczepy Samosterujące .


mimi

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu odbyło sie szkolenie Diagnostów w Krakowie na którym była osoba z MT i nakoniec spotkania odbyła się ciekawa dyskusja oto wnioski:

1. Wg. MT ograniczniki powiny miec też sam. specialne, a w sprawie interpretacji ustawy nie wiedział co powiedziec i obiecał za 2-3 tygodnie wystosowac pismo oraz zając ostateczne stanowisko.

2. Sprawa VAT-u to nie wiedzą co zrobic z zapisem van lub wielozadaniowy gdyż producenci zmienili homologacje i sam który przed wejściem ustawy był furgonem po był vanem :shock:

3. Sam z angli MT nie widzi przeszkód w rej. tylko zwraca uwagę na to czy sam. jest przystosowany do ruchu prawo i lewo stronego (ządac pisma od producenta).

4 Najciekawsze , nie wolno rej. przuczep do tronsportu drzewa dłużycowego popularnie zwanych wózkami DOLL. Tego tematu niestety nie rozwineła ta osoba gdyz spieszyła się jej do W-wy.

 

P.S. Proszę o odpowoedzi osób które były na tym szkoleniu gdyż ja wiem o tym od osoby która na nim była

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wolno rej. przuczep do tronsportu drzewa dłużycowego popularnie zwanych wózkami DOLL

 

Jest to jak najbardziej oczywiste, gdyż wózki te nie spełniają podstawowego warunku dla przyczep - nie mają stałego połączenia z pojazdem poprzez urządzenie sprzęgające, więc nie są przyczepami. Mogą słuzyć jedynie do transportu poza drogami publicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nigdzie nie jest napisane że przyczepa ma mieć stałe połączenie z pojazdem. :D

A tak nawiasem cała Świat jeżdzi tymi przyczepami a w Polsce wynalazkiem się stał. :x

To gdzie ona jeździ to już kierowcy sprawa. :-)

To tak jak jazda sam. ciężarowym, kierowca wjedzie pod zakaz to zapłaci :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiasem cała Świat jeżdzi tymi przyczepami

 

Poza drogami publicznymi.

 

Nigdzie nie jest napisane że przyczepa ma mieć stałe połączenie z pojazdem

 

Przyczepa ma być połączona z pojazdem za pomocą urządzenia sprzęgającego, i to jest wyraźnie napisane. A przyznasz chyba, że sterta drewna nie jest atestowanym urządzeniem sprzęgającym?

 

To gdzie ona jeździ to już kierowcy sprawa

 

A to co podbija diagnosta to sprawa diagnosty, jego kasa i życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowicjusz napisał/a:

Nigdzie nie jest napisane że przyczepa ma mieć stałe połączenie z pojazdem

DZ.U.32 par 7 ust 8

Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy oraz przyczepa powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenie sprzęgające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy trochę pojździłem po świecie i takie autka smigają z takimi przeczepami po drogach że aż hej. :-) Ale tu jest Polska, co województwo to inny przepis, albo co starostwo :x

Nie chodzi mi o to żeby jeden drugiemu wypisywał co jest co, bo nie oto chodzi,

chodzi mi o to żeby ustalić jakąś konkretną wersje.

Tak jak kolega boden pisze mi co to jest przyczepa,

pisze tam w odpowiednie urządzenie sprzęgające nie pisze jakie, ale jak już pisałem nie o to chodz.

Mianowicie widziałem taką przyczepe tylko że firmy HUTTNER i miała normalnie dyszel do zaczepienia za pojazdem, no ale na drodze oczywiście porusza się bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie widziałem taką przyczepe tylko że firmy HUTTNER i miała normalnie dyszel

 

Takie z dyszlami tez są, mało tego dyszel ma regulowaną długość. Ale wtedy z tym dyszlem jeździ i nie jest to wózek samosterujący. A samosterująca, niedajbóg jak pęknie kłonica, to jedzie gdzie ją oczy poniosą (a raczej koła).

 

Wózek samosterujący nie jest przyczepą. I już na samą niezgodność stanu faktycznego z DR można dać negatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa Doll M 134 . (samosterująca ) Sprowadzona z Niemiec ,Kompletne dokumenty ,wyraznie pisze przyczepa ciężarowa , nie wózek itp, Połączona z pojazdem fabrycznym zaczepem z dyszlem z homologacją ,tabliczka znamionową itd, przykręcany w fabrycznych punktach mocowania , może być używana z zaczepem jak i bez , i co w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być używana z zaczepem jak i bez , i co w tym przypadku.

 

Może być używana tylko z zaczepem i dyszlem.

 

Koledzy trochę pojździłem po świecie i takie autka smigają z takimi przeczepami po drogach że aż hej.

 

Jeszcze jedno. na zachodzie są kraje gdzie nie rejestruje sie ciągników rolniczych i motorowerów - czy to, że tam tak jest uprawnia "naszych" do jeżdżenia bez rejestracji? Raczej nie. I dla mnie to nie są argumenty - bo tam tak jest, niech sobie będzie nawet i na odwrót. U nas przyczepa ma mieć urządzenie sprzęgające i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy oraz przyczepa powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenie sprzęgające

OK. może mi ktos napisać co to jest odpowiednie urządzenie sprzęgające dla przyczepy bo dla samochodu to oczywiście hak.

 

Kolego boden przeczytaj ten sam par.7 pkt. np.10 dotyczy osłon i jest tam napisane że osłony te nie dotyczą przyczepy dłużycowej czyli może być dopuszczona do ruchu przyczepa dłuzycowa z tego wynika :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepa dłużycowa będzie się poruszała za samochodem niezależnie od tego czy będzie załadowana czy pusta :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepa dłużycowa będzie się poruszała za samochodem niezależnie od tego czy będzie załadowana czy pusta

Nie kapuje o co chodzi :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kapuje o co chodzi
N C :shock::?::?: (sorry)

 

przyczepa dłużycowa posiada "odpowiednie urządzenie sprzęgające" w postaci długiej "rury" na co producent "ma papiery"

może być używana z zaczepem jak i bez , i co w tym przypadku.
jeżeli jedzie z zaczepem to OK, a bez to na ryzyko kierowcy
A przyznasz chyba, że sterta drewna nie jest atestowanym urządzeniem sprzęgającym?
proste jak ... kłoda drewna

 

[ Dodano: 28-05-2008, 18:08 ]

dla samochodu to oczywiście hak.

czasem występuje siodło i zaczep automatyczny do przyczepy z "uchem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Wczoraj miałem klienta, który chce ściągnąć z Niemiec naczepę, którą można podhaczyć do ciągnika rolniczego za pomocą wózka Doll z siodłem lub pod ciągnik siodłowy. Z tyłu były 3 osie a wózek miał 2. I takie pytanie - czy można na tą naczepę ( przyczepę?) załadować 40 ton i ciągnąć ją ciągnikiem rolniczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę dodać że po knsultacjach stwierdzono iż przyczepa nie może mieć 5 osi, oraz że zbyt duży ciężar ciągnięty jak na ciągnik rolniczy. Szukam w przepisach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient był ponownie i stwierdził że na innej stacji mogą to zarejestrować jako zestaw 40 t. z ciągnikiem roln. a przednia oś wyglądała tak jak na zdjęciu u " smolowa" tylko że z zaczepem i siodłem. Szukam nadal w przepisach. (mało czasu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Po przestudiowaniu waszych wypowiedzi rozumuję że jesli taki zestaw pojawi się u mnie to na tę pseudo przyczepę jeśli będzie zarejestrowana to negatyw. Klientowi wytłumaczyć że nie spełnia wymagań ze względu na brak holu sztywnego. Ale będzie wojna.... :razz: A co pózniej klient może z takim problemem zrobic??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klientowi wytłumaczyć że nie spełnia wymagań ze względu na brak holu sztywnego.

 

A próbowałeś kiedyś w tym badać hamulce na rolkach? LOL... to dopiero jest ubaw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co pózniej klient może z takim problemem zrobic??

I ci zrobi problem :-) A na końcu mu to zarejestrujesz i jeszcze przeprosisz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ci zrobi problem

 

A dlaczego mi? To nie mój problem, że ktoś to zarejestrował z naruszeniem prawa, albo po znajomości.

 

poczekać na zmianę rozporządzenia przez MI

 

Rozporządzenie się raczej nie zmieni, bo mamy raczej skłonności do chylenia się ku Unii a tam te wózki służą do transportu poza drogami publicznymi.

 

Swoją szosą to naprawdę żal mi diagnostów którzy to klepią, bo jest tylko kwestią czasu aż zdarzy się tragedia. Gadałem z kierowcą z OTL-u (jeździ z takim wózkiem) i twierdzi on, że są one zazwyczaj w opłakanym stanie, często bez hamulców (nie ma kasy na remonty a na stacji nie sprawdzą przy nim hamulców), bardzo częste są zwarcia w instalacjach (brak kasy na remonty) i potrafią same się sterować bez ingerencji kierowcy. Masakra normalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Psuj ma rację. Hamulców w tym nie sprawdzisz. W mojej okolicy takich wynalazków jeździ od cholery. Nie wiem gdzie się rejestrują... Pogoniłem ostatnio właśnie takiego za te "blachy" i jeszcze na osiem opon w wózku każda była inna..... :shock:

 

[ Dodano: 12-02-2011, 16:41 ]

Klient z wąsami jak góral wyzwał mnie naturalnie od h.... itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.