Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Młody8

Ciągnik rolniczy i przyczepa- jaka opłata?.

Polecane posty

Młody8

Witam. Przyjechał klient ciągnikiem rolniczym z przyczepą w dowodach adnotacja "L".

Jaką pobralibyście opłatę za badanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

jak za rolnicze + nauka jazdy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rurek777

okresowe plus dodatkowe za L

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag

jakim cudem w DR przyczepy znalazło się "L" ?

§ 43. 1. Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania, z zastrzeżeniem ust. 2, powinien byc wyposażony w:

a ciągnik rolniczy jest 2 miejscowy ?

3) dodatkowy pedał hamulca roboczego, który umożliwia przejecie sterowania układem hamulcowym;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackow
:shock:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody8

Czyli przyczepa tylko badanie okresowe?. Ciągnik 2 miejscowy, tylko zastanawia mnie jak tam klient zamontuje dodatkowy pedał hamulca i czy musi mieć dodatkowe lusterka :?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iras

Ja chcę się nauczyć prowadzić tylko :faint: przyczepę - jak to zrobić??? :what::what:

Hamulec na pilota albo joystick :viva::viva::viva::viva:

A tak poważnie w/g mnie ciągnik+L/+przyczepa rolnicza niezależnie/ :hug::hug:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539

Temat stary jak świat a mój zmiennik kilka dni temu wykonał badanie dodatkowe "Pojazd przystosowany do nauki jazdy" w przyczepie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rurek777

a motocykle? :)

 

[ Dodano: 19-05-2017, 10:28 ]

i jeśli przyczepa ma w dowodzie L .to co wynik negatywny ? bo nie spełnia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1501
ykonał badanie dodatkowe "Pojazd przystosowany do nauki jazdy" w przyczepie...

Cóż w tym dziwnego, skoro ustawa mówi o pojeździe (nie o pojeździe silnikowym)"...Pojazd do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego oznacza się tablicą kwadratową barwy niebieskiej z białą literą „L”, umieszczoną na pojeździe..."

Przyczepa z definicji jest pojazdem.

W § 43 warunków technicznych opisane są poszczególne przyczepy, które mogą służyć do nauki jazdy. Więc nie wystarczy wziąć pierwszą lepszą założyć tablicę i jazda.

Rejestracja pojazdów: "...„L” – dotyczy pojazdów przystosowanych do nauki jazdy lub egzaminu państwowego,..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539

W cytowanym paragrafie nic nie ma o przyczepach.

§ 43. 1. Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania, z zastrzeżeniem ust. 2, powinien być wyposażony

w:

a tyczy się on pojazdu silnikowego lub zespołu pojazdów i z tego powodu w przyczepach nie przeprowadza się badań dodatkowych "L".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1501
lub zespołu pojazdów

Na podstawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
w przyczepach nie przeprowadza się badań dodatkowych "L".

 

11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

 

4) który ma być używany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, pojazd do nauki jazdy, pojazd do przeprowadzania egzaminu państwowego lub pojazd odpowiednio przystosowany lub wyposażony zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych;

 

Zatem z mocy ustawy przyczepa podlega takiemu badaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Jak i musi być obowiązkowo oznaczona tak, a nie inaczej... Nawet jeśli innych warunków stricte technicznych dla niej nie przewidziano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz70

Dodatkowo zmiana terminu badania okresowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539

Zatem z mocy ustawy przyczepa podlega takiemu badaniu.

Z mocy ustawy faktycznie przyczepa wydaje się podlegać pod badanie L ale jednocześnie ustawodawca nie przewidział zakresu tego badania :( i zgodnie z DzU 776 każde badanie przyczepy na L powinno zakończyć się wynikiem N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
każde badanie przyczepy na L powinno zakończyć się wynikiem N.

 

Z jakiego powodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

No właśnie - dlaczego N? Skracasz badanie, nie sprawdzasz nic innego ale N?? Za co??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARIO64
Z mocy ustawy faktycznie przyczepa wydaje się podlegać pod badanie L ale jednocześnie ustawodawca nie przewidział zakresu tego badania

::?

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

....

8 ) do nauki jazdy, pojazdu do przeprowadzania egzaminu państwowego – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych

warunków technicznych, w sposób określony w pkt 0 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz

w pkt 5 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

 

31) pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

 

11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

....

4) który ma być używany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, pojazd do nauki jazdy, pojazd do przeprowadzania egzaminu państwowego lub pojazd odpowiednio przystosowany lub wyposażony zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych;

 

Nawet wiadomy kolor nie będzie mi przeszkadzał.

 

w przyczepach nie przeprowadza się badań dodatkowych "L".

 

§ 1. Badania techniczne polegają na:

1) sprawdzeniu, czy pojazd odpowiada warunkom technicznym określonym w:

....

d) rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów

(Dz. U. z 2014 r. poz. 1522 oraz z 2015 r. poz. 669),

 

§ 34. 1. Na pojeździe przeznaczonym do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu tablicę, o której mowa w art. 55

ust. 1 ustawy, umieszcza się z przodu i z tyłu pojazdu lub zespołu pojazdów, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni

jezdni, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

 

WYMAGANIA DOTYCZĄCE KONTROLI ORAZ WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCENY USTEREK

PODCZAS PRZEPROWADZANIA DODATKOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU

 

5.1.5 Brak wymaganego oznakowania. UI

 

 

 

Jak dać N , nie wykonując badania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539
WYMAGANIA DOTYCZĄCE KONTROLI ORAZ WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCENY USTEREK

PODCZAS PRZEPROWADZANIA DODATKOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU

 

5.1.5 Brak wymaganego oznakowania. UI

 

A co z punktami 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3, 5.1.4 ?

Dlaczego nie miały by mieć one zastosowania do przyczepy?

Nawet kierując się logiką i zakładając, że dodatkowy pedał hamulca i lusterka dotyczy tylko pojazdu samochodowego to co z kołem zapasowym?

Zapisy działu 5 w tym zakresie są bardzo nieprecyzyjne.

Uważam, że powinny wyglądać jak w dziale 6 np:

2. Brak dokumentacji potwierdzającej spełnianie

wymagań układu przeciwblokującego (ABS)

odpowiednio kategorii 1 lub kategorii A (jeżeli

jest wymagany).

Uważam też, że sprawdzenie samego oznakowania, któro jak dobrze pamiętam powinno być zasłonięte lub zdemontowane jeśli pojazdem nie kieruje kursant to trochę mało jak na badanie dodatkowe.

Jednocześnie w dziale 5 brak jakichkolwiek wytycznych odnośnie mas i wymiarów pojazdów i tak do omawianego przypadku ma zastosowanie zapis:

18) zespół pojazdów w zakresie kategorii T powinien składać się z ciągnika rolniczego i przyczepy wieloosiowej innej niż

lekka oraz powinien mieć długość co najmniej 7,5 m;

, bo raczej z zapisu:

5.1.6. Brak innego szczegółowego, dodatkowego
wyposażenia, w zależności od rodzaju pojazdu.

ten obowiązek nie wynika, bo liczba osi czy masa do wyposażenia pojazdu nijak nie da się zastosować.

 

[ Dodano: 21-05-2017, 13:17 ]

W mojej ocenie zapisy działu 5 odnoszą się do wymagań stawianym pojazdom samochodowym a o przyczepach ewidentnie ustawodawca zapomniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1501
A co z punktami 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3, 5.1.4 ?

Dlaczego nie miały by mieć one zastosowania do przyczepy?

Daniel, Ty tak na serio?

Uważam też, że sprawdzenie samego oznakowania, któro jak dobrze pamiętam powinno być zasłonięte lub zdemontowane jeśli pojazdem nie kieruje kursant to trochę mało jak na badanie dodatkowe.

A co nas to obchodzi? Skoro prawo tak sprawę stawia, to tak się czyni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539
Daniel, Ty tak na serio?

Literalnie to tak należy te punkty stosować.

adam1501, proszę napisz czy przyczepa L ma posiadać koło zapasowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1501

Nie, ponieważ koło zapasowe ma posiadać pojazd silnikowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539

A co z ewentualnymi wymiarami i masami przyczep? Jesteś skłonny je sprawdzać podczas badania na L?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1501

Pod względem masy to należy zwrócić uwagę na to, czy ktoś nie chce przystosować do L przyczepy lekkiej, natomiast wymiary musi zachować ośrodek szkoleniowy lub egzaminacyjny. Tutaj diagnosta nie ma wpływu na to, że ktoś podepnie niewłaściwą przyczepę do niewłaściwego pojazdu. To tak jak klient przyjedzie na badanie ADR i mówi, że chce przewozić paliwo i robisz mu BT pod kątem FL, a sierżant na drodze zatrzymuje go jak wiezie materiały wybuchowe i co diagnosta winny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.