Skocz do zawartości

Pierwsza rejestracja - kradzież oryginalnych dokumentów


Mikemc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam dosyć poważny problem, z którym borykam się już jakiś czas.

Mianowicie zakupiłem samochód sprowadzony z Niemiec - samochód posiadał wszystkie niezbędne papiery. Wykupiłem także ubezpieczenie graniczne, aby móc go przewieźć do domu. W trakcie przygotowań do rejestracji zdążyłem wykonać pierwszy przegląd, po czym po paru dniach wszystkie oryginalne dokumenty zostały mi skradzione (tj. oba Briefy, umowa kupna sprzedaży, przegląd oraz ubezpieczenie). Dałem radę z ubezpieczalni wyciągnąć kopię ubezpieczenia, oraz ze stacji diagnostycznej duplikat pierwszego przeglądu. Kradzież dokumentów zgłosiłem na Policję, prokuratura wszczęła dochodzenie, które później umorzyła z braku wykrycia sprawcy. Mam również oświadczenie z Europejskiego Rejestru Pojazdów, które mówi o tym, że samochód nie został zgłoszony jako kradziony na terytorium unijnym, że i kiedy został zarejestrowany w Niemczech, kiedy został wyrejestrowany, oraz jakie miał tablice rejestracyjne i numer Briefu.

Przez niemal 3 miesiące błąkałem się od urzędu do urzędu, po komisariatach, znajomych, dyrektorach wydziałów komunikacyjnych - każdy rozkłada ręce i mówi, że muszę sam załatwiać duplikaty papierów z Niemiec, inaczej auta nie zarejestruję. dodam jeszcze, iż nie mam jak odzyskać umowy kupna-sprzedaży, ponieważ nie mam żadnego kontaktu z niemcem, od którego pojazd został zakupiony.

 

Moja prośba skierowana jest do ludzi, którzy mieli podobne problemy, lub do tych, którzy wiedzą, co w takiej sytuacji najlepiej zrobić (oczywiście jak najniższym możliwym kosztem).

 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pytasz "jak zarejestrować pojazd bez dokumentów?" Hmmm - no nie wiem, czy ktoś Ci w tym pomoże... Prawda jest taka, iż polskie procedury nie przewidują takiego wariantu jak utrata dokumentów przed pierwszą rejestracją. Jeśli utraciłeś dokumenty, musisz je odzyskać lub wyrobić odpisy/wtórniki. W przypadku dokumentów pojazdu niektóre WK pozwolą Ci na przedstawienie zamiast oryginalnych dowodów rejestracyjnych zaświadczenia z poprz. WK - ale tak naprawdę taki typ postępowania nie ma oparcia w przepisach, więc WK jak najbardziej ma prawo zwyczajnie wymagać tych dowodów i już. Również umowa jako dowód własności jest niezbędna do rejestracji i do udowodnienia, że w ogóle prawo własności do tego pojazdu Ci przysługuje.

Pamiętaj też, że przed wizytą w WK idziesz do US i UC - tam raczej też bez dokumentów nie będą z Tobą rozmawiać...

Przykro mi, ale takie są realia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób tak: jeżeli wiesz w jakim mieście auto zostało wyrejestrowane to zadzwoń do tamtejszego wydzialu komunikacji lub napisz maila jak sprawa wygląda, że dokumenty zostały skradzione bądź zagubione i nie będą robić problemu przy wydaniu wtórnika :) urzędy niemieckie i austrickie są nielicznymi urzędami, które nie robą problemów w takich sytuacjach :) a brakiem umowy nie przejmuj się bo możesz ją sam napisać, nikt nie sprawdza takich rzeczy, sprawdzają jedynie czy auto nie jest kradzione ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a brakiem umowy nie przejmuj się bo możesz ją sam napisać, nikt nie sprawdza takich rzeczy, sprawdzają jedynie czy auto nie jest kradzione ;)

Polak potrfi :cool::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wszystko ładnie pięknie, ale przecież żeby mi wyrobili wtórniki, muszę mieć jakąkolwiek umowę do tych Niemiec... A nie mam żadnych parametrów odnośnie poprzedniego właściciela, więc jak miałbym tą umowę powtórnie wypisać? ;) Co do urzędu, to wiem który, już ktoś w moim imieniu dzwonił i z rozmowy wyszło, że wymagają niestety umowy oraz OSOBISTEGO WSTAWIENNICTWA, co mnie troszkę zdeprymowało... (nie jest może jakoś tragicznie daleko, ale koszta i tak niewspółmiernie rosną...). Poza tym śpiewka była o 6 tygodniach oczekiwania na odpowiedź...

Jeszcze jedno pytanko: Do opłaty recyklingowej nie potrzebuję żadnych papierów - wystarczą moje dane i numer VIN. Do czego w takim razie jest mi ta umowa kupna-sprzedaży potrzebna? Do skarbówki? Nie idzie tego jakoś obejść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo umowa to Twój dowód własności - zrozum to. Dowód rejestracyjny jedynie poświadcza fakt dopuszczenia pojazdu do ruchu - w Polsce również właściciela, ale w innych krajach europejskich już niekoniecznie. Ja wiem, że dla Ciebie najważniejszy jest dowód rejestracyjny - cała reszta to bzdety - prawda? A kraj w którym od kogoś się wymaga udokumentowania prawa własności jest krajem chorym - aha... No to uważaj, żebyś w przyszłości nie upuścił tego dowodu rejestracyjnego. Bo idąc Twoim tokiem myślenia każdy kto go podniesie automatycznie staje się właścicielem Twojego pojazdu - prawda - skoro jakiekolwiek udokumentowanie prawa własności jest niepotrzebne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak :cool: trzeba sobie jakoś radzić w tym kraju z pokręconymi przepisami ( żeby brzydko nie powiedzieć ) :P:P:P

Dane jak się nie myle są w DR lub Brief - jeżeli autko jest z niemiec - i już są dane do umowy :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane jak się nie myle są w DR lub Brief - jeżeli autko jest z niemiec - i już są dane do umowy

 

Tylko, że DR i briefu gość też nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.