Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Dabek

termin badania - nowy pojazd samochodowy inny

Polecane posty

Dabek

Jaki powinien być według Was termin nastepnego badania technicznego nowego pojazdu samochodowego innego. Trzy lata czy rok?

Art. 81 ust 4 (prawo drogowe) nie wymienia pojazdu samochodowego jako tego, który ma badania ważne na 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert Jezierski

Quad welcome ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sisters

1 roczek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ketiw38
Jaki powinien być według Was termin nastepnego badania technicznego nowego pojazdu samochodowego innego. Trzy lata czy rok?

Art. 81 ust 4 (prawo drogowe) nie wymienia pojazdu samochodowego jako tego, który ma badania ważne na 3 lata.

Jak nie wymienia i jest to pojazd samochodowy to na roczek :evil:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kontroler2

Na 3 lata i Prawo Jazdy kat. B

Takie jest moje widzimisie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dabek

Kat. B - na pewno

Co ustwodawca miał na myśli tworząc przepis?

Może jakieś lobby wykasowało ze zmian zapis "samochodowy inny", albo zapomnieli dodać "samochodowy inny".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kontroler2
Może jakieś lobby wykasowało ze zmian zapis "samochodowy inny", albo zapomnieli dodać "samochodowy inny".

Pojazd NIBY samochodowy do 3.5 t DMC, ale nie spełniający wszystkich wymogów dla pojazdu samochodowego :?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejkamin

Nowy Quad na 1 rok- no i tak co rok. Zgodnie z art.81 ustawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogusław Maćkowski

Art. 81 ust. 3. (Prawa o ruchu drogowym) Okresowe badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane corocznie, z zastrzeżeniem ust. 4-7.

Tak jak prawie wszyscy odpowiadają, ponieważ, pojazd samochodowy inny nie jest wymieniony w zastrzeżeniach dlatego dotyczy go ustęp 3 czyli na rok.

 

PS. I nie nabijajcie się proszę z pytających bo jeszcze ktoś zastosuje czyjeś "widzimisie" i da na 3 lata.

 

PS.2. A jak Wy będziecie potrzebować pomocy i ktoś Was celowo w błąd wprowadzi i to doświadczony forumowicz. Nie kategorii "B" tylko "B1".

Art. 88. 2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;

PS.3. Witam nowego forumowicza Dabeka :cool: Koledzy mają po prostu poczucie humoru na przywitanie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iras

Witam nowicjusza. ::hey::hey Ja bym dał na 5- latek i tak na samochodowym innym nie przeżyje więcej niż dwa latka . to jest polskie rodeo i tak cie Raptor zrzuci. :evil::evil::evil: A tak poważnie- nie znam przepisu który by zezwolił diadnoście dać termin BT na trzy latka :cool::cool::cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kontroler2
Nowy Quad na 1 rok- no i tak co rok. Zgodnie z art.81 ustawy.

No kurna, gdzie jest to napisane, bo ja czytam i nie widzę wcale pojęcia -samochodowy inny-w całym Dz.U. Nr 108

Niema takiego pojęcia również w drugiej części ust. 4-go, że coś tam NIE DOTYCZY tej promocji zawartej na początku tegoż ustępu.

Nowe wynalazki typu "samochodowy inny" w moim WK są rejestrowane na 3 lata bez badań pierwszych-oczywiście te co posiadają wyciąg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dabek

Ja problemu nie mam - według mnie rok.

Kat B1 też, zapomniałem o taki wynalazku.

Jedynie byłem ciekaw opinii. Jak widzę interpretacje sa różne - nawet "niepoważne".

Dziękuję za dyskusję.

Pewnie jeszcze wróci na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1501
PS. I nie nabijajcie się proszę z pytających bo jeszcze ktoś zastosuje czyjeś "widzimisie" i da na 3 lata.

Osobiście przerabiałem temat kiedy DR dla autobusu (autosan) był wystawiony z terminem następnego badania technicznego za trzy lata i kierowca przyjechał na badanie po tych trzech latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

A ja korzystając z okazji chciałbym gorąco powitać kolegę Bogusława na forum, którego nie było baaaardzo dawno widać :)

 

Kolego kontroler2 - nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą Twoją niemożnością znalezienia definicji poj.samochodowego innego w PoRD z ustaleniem terminu b.techn.dal niego. Zważ na prosty fakt. Art. 81.3 mówi, iż wszystkie pojazdy maja być badane corocznie - w kolejnych ustępach podaje wyjątki od tej zasady - m.in. warunek gdzie nowe pojazdy mogą być poddawane pierwszemu badaniu dopiero po trzech latach - ale rezerwuje ten przywilej dla sam.osobowych, ciężarowych i przyczep o DMC do 3,5t oraz motocykli. Zatem inne pojazdy - np. pojazdy samochodowe inne, samochody specjalne, nawet nowe nie mają prawa korzystać z przywilejów ustępu czwartego i podlegają badaniom corocznym. Co za tym idzie, Twój WK zwyczajnie robi źle - prawdopodobnie nie zna przepisów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iras

Kolego blackop :cool: pominełeś ciągniki :evil::evil::evil: oczywiście rolnicze :-P:-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Nie tylko - również autobusy, pojazdy nauki jazdy i inne, ale akurat nie o tym mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kontroler2

Kolego blakop-trochę mnie to przekonuje, ale postanowiłem,że dobrowolnie nie polazę do WK żeby mi skrócili termin badania rejestrowany 3 miesiące temu mój osobisty wszędołaz :? z 3 lat na 1 roczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogusław

Musisz liczyć się z tym, że policjant zatrzyma Ci dowód rejestracyjny za nieprawidłowo wyznaczony termin badania - art. 132.1.2 PoRD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop
nie polazę do WK żeby mi skrócili termin badania rejestrowany 3 miesiące temu mój osobisty wszędołaz :? z 3 lat na 1 roczek

 

Hehe - no ździwiłbym się gdybyś to zrobił ;)

 

policjant zatrzyma Ci dowód rejestracyjny za nieprawidłowo wyznaczony termin badania

 

To musiałby być naprawdę bystry policjant ;) Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem zatrzymania DR z tego powodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogusław

blakop, zdziwiłbyś się... moja znajoma ze stolicy z tego właśnie powodu "pozbyła" się dowodu, i nie pomogło nawet to, że kobieta :-D i całkiem niebrzydka :D

 

sytuacja była nieco inna, ale jednak... bo założyła sobie dziewczyna gaz w rocznym autku, a termin został jak był... ::(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

To jednak inny przypadek. To, że autko z gazem ma mieć skrócone badanie to wiedza powszechna i niedyskusyjna, więc wystawienie DR dla takiego pojazdu na 3 latka należy podciągnąć bardziej pod pomyłkę pisarską.

A w omawianym temacie problemem jest to, że spora część WK nie ma nawet pojęcia, że robi źle - jak widać i diagności mają wątpliwości, więc jestem na 99,9% pewien, że w omawianym konkretnie przypadku policjant nie zatrzyma DR - bo nie będzie miał pojęcia o nieprawidłowości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolf

U mnie WK też daje na nowe quady NTB na 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ciekawe, czy robią to z przyjętej wykładni, czy z niewiedzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
winerek

Niebawem - tzn w chwili wejścia w życie nowej ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu drogowego - czterokołowce dołączą do grupy pojazdów badanych w cyklu 3-2-1, zresztą sądzę że to logiczne. Teraz podlegają badaniom corocznym raczej nie ze świadomego wyboru, a z braku klasyfikacji dla quadów w momencie pisania obecnej ustawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolf

Tylko jak to znowu bywa w PoRD z definicji samochodu osobowego - wynika definicja pojazdu samochodowego [dalej wynika pojazd silnikowy] i pod tą definicję łapie się quad [samochodowy inny].

Czyż nie? Może z tego wynika ten TNB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.