Skocz do zawartości

termin badania - nowy pojazd samochodowy inny


Dabek

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki powinien być według Was termin nastepnego badania technicznego nowego pojazdu samochodowego innego. Trzy lata czy rok?

Art. 81 ust 4 (prawo drogowe) nie wymienia pojazdu samochodowego jako tego, który ma badania ważne na 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki powinien być według Was termin nastepnego badania technicznego nowego pojazdu samochodowego innego. Trzy lata czy rok?

Art. 81 ust 4 (prawo drogowe) nie wymienia pojazdu samochodowego jako tego, który ma badania ważne na 3 lata.

Jak nie wymienia i jest to pojazd samochodowy to na roczek :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kat. B - na pewno

Co ustwodawca miał na myśli tworząc przepis?

Może jakieś lobby wykasowało ze zmian zapis "samochodowy inny", albo zapomnieli dodać "samochodowy inny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś lobby wykasowało ze zmian zapis "samochodowy inny", albo zapomnieli dodać "samochodowy inny".

Pojazd NIBY samochodowy do 3.5 t DMC, ale nie spełniający wszystkich wymogów dla pojazdu samochodowego :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 81 ust. 3. (Prawa o ruchu drogowym) Okresowe badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane corocznie, z zastrzeżeniem ust. 4-7.

Tak jak prawie wszyscy odpowiadają, ponieważ, pojazd samochodowy inny nie jest wymieniony w zastrzeżeniach dlatego dotyczy go ustęp 3 czyli na rok.

 

PS. I nie nabijajcie się proszę z pytających bo jeszcze ktoś zastosuje czyjeś "widzimisie" i da na 3 lata.

 

PS.2. A jak Wy będziecie potrzebować pomocy i ktoś Was celowo w błąd wprowadzi i to doświadczony forumowicz. Nie kategorii "B" tylko "B1".

Art. 88. 2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;

PS.3. Witam nowego forumowicza Dabeka :cool: Koledzy mają po prostu poczucie humoru na przywitanie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nowicjusza. ::hey::hey Ja bym dał na 5- latek i tak na samochodowym innym nie przeżyje więcej niż dwa latka . to jest polskie rodeo i tak cie Raptor zrzuci. :evil::evil::evil: A tak poważnie- nie znam przepisu który by zezwolił diadnoście dać termin BT na trzy latka :cool::cool::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy Quad na 1 rok- no i tak co rok. Zgodnie z art.81 ustawy.

No kurna, gdzie jest to napisane, bo ja czytam i nie widzę wcale pojęcia -samochodowy inny-w całym Dz.U. Nr 108

Niema takiego pojęcia również w drugiej części ust. 4-go, że coś tam NIE DOTYCZY tej promocji zawartej na początku tegoż ustępu.

Nowe wynalazki typu "samochodowy inny" w moim WK są rejestrowane na 3 lata bez badań pierwszych-oczywiście te co posiadają wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja problemu nie mam - według mnie rok.

Kat B1 też, zapomniałem o taki wynalazku.

Jedynie byłem ciekaw opinii. Jak widzę interpretacje sa różne - nawet "niepoważne".

Dziękuję za dyskusję.

Pewnie jeszcze wróci na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. I nie nabijajcie się proszę z pytających bo jeszcze ktoś zastosuje czyjeś "widzimisie" i da na 3 lata.

Osobiście przerabiałem temat kiedy DR dla autobusu (autosan) był wystawiony z terminem następnego badania technicznego za trzy lata i kierowca przyjechał na badanie po tych trzech latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja korzystając z okazji chciałbym gorąco powitać kolegę Bogusława na forum, którego nie było baaaardzo dawno widać :)

 

Kolego kontroler2 - nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą Twoją niemożnością znalezienia definicji poj.samochodowego innego w PoRD z ustaleniem terminu b.techn.dal niego. Zważ na prosty fakt. Art. 81.3 mówi, iż wszystkie pojazdy maja być badane corocznie - w kolejnych ustępach podaje wyjątki od tej zasady - m.in. warunek gdzie nowe pojazdy mogą być poddawane pierwszemu badaniu dopiero po trzech latach - ale rezerwuje ten przywilej dla sam.osobowych, ciężarowych i przyczep o DMC do 3,5t oraz motocykli. Zatem inne pojazdy - np. pojazdy samochodowe inne, samochody specjalne, nawet nowe nie mają prawa korzystać z przywilejów ustępu czwartego i podlegają badaniom corocznym. Co za tym idzie, Twój WK zwyczajnie robi źle - prawdopodobnie nie zna przepisów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego blakop-trochę mnie to przekonuje, ale postanowiłem,że dobrowolnie nie polazę do WK żeby mi skrócili termin badania rejestrowany 3 miesiące temu mój osobisty wszędołaz :? z 3 lat na 1 roczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie polazę do WK żeby mi skrócili termin badania rejestrowany 3 miesiące temu mój osobisty wszędołaz :? z 3 lat na 1 roczek

 

Hehe - no ździwiłbym się gdybyś to zrobił ;)

 

policjant zatrzyma Ci dowód rejestracyjny za nieprawidłowo wyznaczony termin badania

 

To musiałby być naprawdę bystry policjant ;) Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem zatrzymania DR z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, zdziwiłbyś się... moja znajoma ze stolicy z tego właśnie powodu "pozbyła" się dowodu, i nie pomogło nawet to, że kobieta :-D i całkiem niebrzydka :D

 

sytuacja była nieco inna, ale jednak... bo założyła sobie dziewczyna gaz w rocznym autku, a termin został jak był... ::(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak inny przypadek. To, że autko z gazem ma mieć skrócone badanie to wiedza powszechna i niedyskusyjna, więc wystawienie DR dla takiego pojazdu na 3 latka należy podciągnąć bardziej pod pomyłkę pisarską.

A w omawianym temacie problemem jest to, że spora część WK nie ma nawet pojęcia, że robi źle - jak widać i diagności mają wątpliwości, więc jestem na 99,9% pewien, że w omawianym konkretnie przypadku policjant nie zatrzyma DR - bo nie będzie miał pojęcia o nieprawidłowości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Niebawem - tzn w chwili wejścia w życie nowej ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu drogowego - czterokołowce dołączą do grupy pojazdów badanych w cyklu 3-2-1, zresztą sądzę że to logiczne. Teraz podlegają badaniom corocznym raczej nie ze świadomego wyboru, a z braku klasyfikacji dla quadów w momencie pisania obecnej ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to znowu bywa w PoRD z definicji samochodu osobowego - wynika definicja pojazdu samochodowego [dalej wynika pojazd silnikowy] i pod tą definicję łapie się quad [samochodowy inny].

Czyż nie? Może z tego wynika ten TNB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.