Skocz do zawartości

Sprzedaż motocykla - jestem nieletnim wspówłaścicielem


makumbaska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Sprzedałem motocykl, lecz niestety w urzędzie komunikacji nie przyjęto mojego zgłoszenia zbycia pojazdu, ze względu że ja, jako współwłaściciel jestem nieletni. Dodam że pierwszym właścicielem jest moja mama. Oczywiście jest zgoda i mnie i mojej mamy, razem widniejemy na umowie oraz razem udaliśmy się do urzędu. Kilka miesięcy wcześniej jak pytałem się w urzędzie to odradzili mi rejestrowanie tylko na siebie ponieważ nie będę mógł sprzedać bez zgody sądu, i doradzono aby zarejestrować jako I właściciela osobę pełnoletnią. Lecz teraz powiedziano mi że nawet jeśli I właścicielem jest osoba pełnoletnia - w tym przypadku mój rodzic, to mimo wszystko nie mogę sprzedać pojazdu. Podkreślali także, że nie ma podziału na I i II właściciela ponieważ są oni w pełni równouprawnieni. Lecz np. przy rejestracji pytali który właściciel jest I, i tylko imię i nazwisko mojej mamy, jako I właściciela, umieścili na dowodzie rejestracyjnym..... A więc chciałbym zapytać, jak to w końcu jest, bo niby ten sam urząd a jedni mówią jedno, inni drugie.

 

A jeśli jest tak jak mówią, to sprawa w sądzie jest kosztowna i w mojej sytuacji długo może potrwać ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślali także, że nie ma podziału na I i II właściciela ponieważ są oni w pełni równouprawnieni.

 

nie będę mógł sprzedać bez zgody sądu

 

Jedno i drugie to racja i nic z tym nie wymyślisz. Wprowadzono Cie w błąd, albo coś źle zrozumiałeś, jeśli przyjąłeś, że kolejność wpisów w dowodzie będzie obejściem tej sytuacji. Nie rozumiem tylko jednego:

tylko imię i nazwisko mojej mamy, jako I właściciela, umieścili na dowodzie rejestracyjnym
- no to jak Cie nie ma w dowodzie to o co chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tylko sąd.

Sprawa podobno nie jest kosztowna.

Czas- zależy od miejsca, czasami jest bardzo szybko, głównie w mniejszych miastach, ale teraz jest sezon urlopowy - więc czas może sie wydłużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego SĄD skoro pojazd został zarejestrowany na panią X/pełnoletnią/ i ona zbywa pojazd za zgodą wspłwłaściciela??? Co to własność wieczysta :keep:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iras - a czymże jest zgoda współwłaściciela, który jest osobą niepełnoletnią niezdolną do czynności prawnych? Weź Ty już tu nie mieszaj - ok? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy tylko zdać sobie sprawę, że właściciel = współwłaściciel. Jeśli obaj kupimy auto, to obaj jesteśmy współwłaścicielami tego pojazdu - o takich samych prawach obowiązkach. To, że przy rejestracji pojazdu z technicznego punktu widzenia kolejność wpisów sprawia, że jeden z nas w DR zostaje właścicielem, a drugi współwłaścicielem nie ma znaczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sprawa musi otrzeć się o sąd? Skoro współwłaścicielem pojazdu jest matka, bądź co bądź w myśl prawa, opiekun drugiego współwłaściciela pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie mylisz... Nie zawsze matka (ojciec) jest obiektywna i dobrze rozporządzi majątkiem nieletniego. Nie czarujmy się - większość rodziców dostając do dyspozycji majątek nieletniego wcale nie założy mu lokaty, ale zwyczajnie przeznaczy na bieżące wydatki itd. I taki młody człowiek jak dorośnie będzie mógł mieć o to żal... Dlatego np. w sprawach spadkowych kuratorem zazwyczaj ustalany jest ktoś z dalszej linii pokrewieństwa. Oczywiście wszystko zależy od przypadku. Rodzic jak najbardziej też może być ustanowiony do rozporządzania majątkiem - wszystko zależy od sytuacji, która sąd każdorazowo powinien zbadać... Bo z drugiej strony trudno, aby sąd nakazywał zakładać nieletniemu spadkobiercy lokaty i inne w sytuacji, kiedy rodzina przymiera głodem i środki te można by przeznaczyć na jej bieżące utrzymanie itd...

Ogólnie w takich sytuacjach zawsze należy liczyć się z tym, że któregoś dnia młody (już pełnoletni) wpadnie do domu i krzyknie - "zaraz gdzie mój motorower bo dziadku Zenku?? Sprzedaliście?! A kasa gdzie?! Bo ja wtedy młody byłem, głupi i nie wiedziałem, że mi się należy działka!" :) Porównanie może kolokwialne i prostackie a;e oddaje ideał sprawy... Zgdnie z KRiO i KPC małolat nie ma zdolności do czynności prawnych,a w czynnościach przekraczających zwykły zarząd nad rezcza nie może reprezentować go rodzić, o ile sąd tak nie postanowi...

(niektóre WK w takich przypadkach, szczególnie w sprawach o mniejszej wartości zezwalają na sprzedaż za zgodą jednego z rodziców, ale robią to niejako na własną odpowiedzialność)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iras - a czymże jest zgoda współwłaściciela, który jest osobą niepełnoletnią niezdolną do czynności prawnych? Weź Ty już tu nie mieszaj - ok?
A pełnoletność prawna to ile latek :D:D:D 13?? a może 20 jak w USA? i nie mieszam :o:o bo mnie po sądach ganiali od 13 -nastki i prokurator był za mną a nie za mym ojcem który jest jednak troszkę starszy i uwież że starszy ma minusa w wieżyczelności :cool::cool: :cool:A tak swoją drogą -my się napierd... po żebrach a inni bez konsekwencji na to patrzą. :shock: to forum robi się przez przypadek ciutkę agresywne bo mamy za wiele pytań kontrowersyjnych zadanych przez nowijuszy :mrgreen::mrgreen: którzy nic nie wnoszą do ... no właśnie ::claus::claus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgdnie z KRiO i KPC małolat nie ma zdolności do czynności prawnych,a w czynnościach przekraczających zwykły zarząd nad rezcza nie może reprezentować go rodzić, o ile sąd tak nie postanowi...

Może zadam idiotyczne pytanie, bo nie mam pojęcia o wątku, ale jeżeli w jedną stronę są takie problemy to na podstawie jakich dokumentów pojazd został zarejestrowany na małoletniego-też sądowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysposabiając coś na rzecz małoletniego działasz na jego korzyść (w zasadzie) - czyli pokrótce - możesz mu dać mercedesa jeśli chcesz, ale przed zabraniem mu go prawo w jakiś tam sposób go chroni... Ogólnie temat naprawdę szeroki i raczej nie do dyskusji na tym forum... Ale ciekawy na pewno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.