Skocz do zawartości

Przeróbka busa na autolawete


skalaris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanownych Panów diagnostów i innych ludzi dobrej woli którzy zechcieli przeczytac i byc moze odpowiedziec na tego posta. Około 2 tyg temu stałem sie włascicielem Mercedesa 207. Auto zarejestrowane jako ciezaroweo dopuszczalnej ładownosci 1200kg. Mercedes zotał przerobiony (przez któregos z poprzedich włascicieli) na autolawete (dosc solidna konstrukcja - wszystko zostało zrobione jak nalezy i jest w pełni sprawne. W czym problem? - Auto zarejestrowane jako ciezarowe - ok mogło by byc ( wkoncu nie musi byc to pojazd specjalny), ładownosc - 1200 - tez ok - na moje skromne potrzeby w zupełnosci wystarcy. Problem tkwi w ilosci miejsc siedzących - 9... Co i jak zrobic zeby pozbyc sie tego wpisu z dowodu (zeby sie go nie pozbyc przy pierwszej kontroli drogowej)? Jak zarejestrowac takie auto? Z góry dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie było zmiany rodzaju pojazdu, a z twojego postu wynika, że nie to wystarczy jechać na OSKP zrobić badanie dodatkowe na zmiany konstrukcyjne - wymiana DR i wszystko wyprostowane.

Dodatkowo podpowiem, że diagnosta może się wesprzeć opinią rzeczoznawcy samochodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolf, zmiany nie było - tzn mam wpisane w dowodzie samochód ciezarowy ( i tak mogło by byc), ładownosc tez wcale mi nie jest potrzebna wieksza wiec nie bede nawet próbował cos zmieniac w tej sprawie - chodzi mi tylko o to by pozbyc sie 7 osób z dowodu (auto po przeróbce na autolawete ma 2 miesca siedzące i najazd). I jeszcze pytanie - diagnista moze sie wesprzec opinią rzeczoznawcy - ale czy musi - tzn czy gdyby chciał mi pomóc to czy moze czy byłby to dla niego problem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diagnista moze sie wesprzec opinią rzeczoznawcy - ale czy musi

Może ale nie musi, jeżeli w/g jego decyzji zmiany nie budzą wątpliwości to nie musi żądać opinii ale jeżeli będzie miał jakieś wątpliwości to zapewne tak.

gdyby chciał mi pomóc to czy moze czy byłby to dla niego problem??

Problem żaden, jedziesz na OSKP i wykonujesz badanie po zmianach konstrukcyjnych i masz 2 miejsca. Wówczas z tymi dokumentami do WK i masz nowy DR zgodny ze stanem faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniła się liczba miejsc jak sam piszesz, ale za chwile piszesz, że zmiany nie było - to w końcu jak? Przecież napisałeś, że któryś z poprzednich właścicieli przerobił pojazd... No to zdecyduj się... Bo resztę wolf napisał Ci co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalaris rodzaj się nie zmienił tylko podrodzaj.

Ponadto zmieniły się masa własna, dopuszczalna ładowność i liczba miejsc, wymiary pewnie też i to trzeba wyprostować poprzez badanie, o którym wcześniej wspomniałem.

Nie ma co kombinować zrób to co wcześniej pisaliśmy i po "bólu". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, zmieniła sie liczbna miejsc bo autolaweta została zrobiona z busa - to tez napisałem... Nie ma zmiany w dowodzie bo auto mimo ze było busem zarejestrowane jest jako ciezarowe (w dowodzie jest tylko auto ciezarowe, nie ma nic o typie nadwozia) i tego nie potrzebuje zmieniac (przy najmniej tak mi sie wydaje).

 

[ Dodano: 01-09-2008, 18:57 ]

wolf, Zmieniły sie masa własna, zmieniły sie wymiary, i zmieniła sie liczba miejsc, ale tak na prawde problemem dla mnie jest tylko liczba miejsc - bo o nic innego na drodze sie do mnie nie przyczepia. Auto jest ciezarowe, ważyć nikt go na drodze nie bedzie, a wymiarów w dowodzie rejestracyjnym nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg DR masz samochód ciężarowy z 9 miejscami, a przyjeżdżasz na stację z autolawetą. I co Twoim zdaniem diagnosta ma zrobić? Przecież widać na podstawie tego, że w pojeździe dokonano poważnych zmian konstrukcyjnych. Zdemontowano nadwozie wielozadaniowe lub furgon (bo tylko takie mogło pomieścić taką liczbę miejsc jak była w DR) a zamontowano najazdy, platformę do przewozu pojazdów. Raczej nie ma technicznie takiej możliwości, aby pozostałe parametry pozostały bez zmian, a nawet jeśli, to normalny diagnosta nie oceni tego na wiarę, tylko zażąda wagi. Diagnosta musi w takiej sytuacji wystawić badanie techniczne, z opisem zmian, gdzie opisze AKTUALNY STAN pojazdu z natury - zgodnie z rzeczywistością, zgodnie ze stanem faktycznym. Na diagnoście ciąży obowiązek określenia wszystkiego zgodnie z prawdą, a nie poprawienia tylko tych wartości (w tym wypadku l.miejsc) których Ty sobie życzysz... Ponieważ przebudowa całego nadwozia pojazdu jak to musiało mieć miejsce w tym wypadku jest zmianą dość poważną, większość diagnostów będzie chciało się podeprzeć opinią rzeczoznawcy co do zamontowanych nowych urządzeń - i nic w tym dziwnego. Chyba, że diagnosta czuje się na tyle mocny, że sam oceni prawidłowość, wytrzymałość itd. wykonanej zabudowy.

Zrozum - zmiana w tym pojeździe nie polegała na wymontowaniu siedzeń, ale na przebudowie de facto całego pojazdu, więc nie możesz wymagać od diagnosty, żeby zwracał uwagę tylko na to o co Tobie chodzi.

Na podstawie badania technicznego z opisem zmian Twój WK wyda Ci nowy DR.

Prościej już naprawdę nie potrafię tego wytłumaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem dodam, że na drodze może i nikt nie sprawdzi pewnych danych, ale jak coś się wydarzy np. wypadek to dojdą do wszystkiego i sąd, i ubezpieczalnia, aby tylko nie wypłacić odszkodowania lub znaleźć innego winnego.

Blackop masz siłę przekonywania, bo niektórzy ludzi to by chcieli korektorem sami sobie zmienić dane w DR. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie :ok:ok tylko WK w momencie rejestracji pojazdu zarząda potwierdzenia kto przebudował pojazd a z tego co wiem właściciel pojazdu na własną rękę nie może dokonywać zmian konstrukcyjnych chyba że prowadzi działalność z wpisem w ewidencji 5020A .I kółko się zamyka -diagnosta stwierdza fakt i co dalej? P. Skalaris poprzedni właściciel powinien dać panu oświadczenie o przebudowie pojazdu wystawione przez warsztat samochodowy / najtańsza wersja/ i dołączyć to do badania tech :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam, jak wygląda sytuacja w przypadku przeróbki busa 3 miejscowego na autolawetę? Liczba miejsc się nie zmienia - nadal pozostają 3, zmienia się tylko zabudowa.

 

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak wygląda sytuacja w przypadku przeróbki busa 3 miejscowego na autolawetę? Liczba miejsc się nie zmienia - nadal pozostają 3, zmienia się tylko zabudowa.

 

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 

Sytuacja wygląda podobnie jak wyżej.Przeróbki może dokonać firma posiadająca uprawnienia do przeróbek pojazdu , która to wystawi oświadczenie o dokonaniu zmian w pojedzie, następnie wizyta w OSKP celem dokonania badania technicznego związanego ze zmianą przeznaczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.