Skocz do zawartości

Data następnego badania samochodu sprowadzonego z zagranicy


tomdaw

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem pierwszy przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy . Do trzech lat od pierszej rejestracji brakowało dwóch miesięcy . Zgodnie z przepisem datę następnego badania ustaliłem na dwa lata od daty badania . WK przysłał mi klienta z powrotem , by poprawić termin następnego badania na datę dnia w którym upływały równo trzy lata od pierwszej rejestracji za granicą . Co wy na to ? Dodam , że klientem był handlarz samochodami a nie człowiek , który sprowadził auto dla siebie . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • S.K.P-POZNAŃ

    10

  • Piotr Barczuk

    8

  • Tomek D

    7

  • blakop

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

w Koszalinie trzeba podawać do połnych lat ale czasem robia wyjątki .Inaczej w Miejskim inaczej w Starostwie. A niby przepisy wszedzie jednakowe. Ponoć niebawem auta przyprowadzone z zagranicy z waznym przeglądem nie bedą musiały przechodzić badań w Polsce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pełnych 3 lat od daty pierwszej rejestracji ,nawet jak by były 2 tygodnie,a następny na 2 lata,jak auto miałoby 1 rok to dasz też na 2 lata?inaczej - dając wczesniej termin dwuletni tym samym skracasz termin nastepnego badania o rok ! przykład data 1 rej 2006 3 lata to do 2009 jezeli w 2008 robisz pierwsze i dasz na 2 lata to bedzie do 2010 ,a jak zrobisz pierwsze do pełnych 3 lat to w 2009 roku dasz na 2 lata czyli do 2011 i ne skracasz daty badania ,troche ta moze zawiłe ale tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art.81 ust. 4 i ust 5 z 20.06.1997 - Prawo o ruchu drogowym [Dz U z 2005 NR 108 poz 908 ]stanowiace ,iż okresowe badanie techniczne samochodu do 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wersję Wieslawa opinia piskp w tej sprawie jest jednoznaczna wlasnie wrocilem z szkolenia i ten watek byl poruszany.Ktoś moze powiedziec ,ze piskp nie jest wyrocznia ale w koncu pracuja tam prawnicy a na kims musimy polegac w niejednoznacznych przepisach naszego prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art.81 ust. 4 i ust 5 z 20.06.1997 - Prawo o ruchu drogowym [Dz U z 2005 NR 108 poz 908 ]stanowiace ,iż okresowe badanie techniczne samochodu do 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji[/b]

Tu pisze o wykonywaniu przeglądu a nie o terminie następnego badania.

To jeśli przyjedzie dwa dni przed terminem to daję mu badanie na dwa dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że jesli przyjedzie do 3 lat od daty pierwszej rejestracji to następny daje na 2 lata, żadne dopełnianie do pełnych 3 lat.

PISKP nie raz dziwnie interpretują przepisy, a na ich patronackich stacjach i tak robia inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że jesli przyjedzie do 3 lat od daty pierwszej rejestracji to następny daje na 2 lata, żadne dopełnianie do pełnych 3 lat.

PISKP nie raz dziwnie interpretują przepisy, a na ich patronackich stacjach i tak robia inaczej.

Zgadza sie ale to przeważnie z wzgledu na podejscie do sprawy ich WK czy tez Starostw.Podobnie jest z pobieraniem oplaty za badania(slynne taxi czy tez pokolizyjne)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pierwsze badanie to nie okresowe. Okresowe ustala termin, a pierwsze??? Rozwiązaniem byłby zapis albo w takim przypadku bez terminu i WK wpisuje 3 lata od 1 rejestracji, albo uzupełniamy do 3 lat, albo 2 lata.

Takie mamy jasne przepisy, że czasami to się chce zwymiotować. Jeden WK tak, drugi tak, a Ministerstwo wszystko ma w d...e. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okresowe ustala termin, a pierwsze?

 

A jak przyjedzie na pierwsze bez ważnego tuv-u ??? To nie wyznaczysz terminu?

 

Póki co pierwsze zawiera zakres okresowego a to skutkuje ustaleniem tnb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się tak zastanawiam kto decyduje o tnb, diagnosta, dyrektor WK, może PISKP, a może minister właściwy do spraw ..... , bo z tym bywa różnie

Podpowiedż- kto może zawiesic diagnostę :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się tak zastanawiam kto decyduje o tnb, diagnosta, dyrektor WK, może PISKP, a może minister właściwy do spraw ..... , bo z tym bywa różnie

W Polsce decyduje ten kto wcześniej wstanie. :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni popieram to co napisał Psuj. Zakres pierwszego badania nas zobowiązuje. Tak więc dopóki w ustawie nie zanjdzie się zapis mówiący o, słynnych tu na forum, 5 pełnych latach to termin na pierwszym, od daty pierwszej rejestracji, badaniu zawsze będę wyznaczał na 2 lata. Oczywiście z uwzględnieniem wyjątków :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem lokalny dealer mistu przyprowadza mi nowe samochody z Niemiec, które były zarejestrowane w Niemczech 3 dni wcześniej. Dlaczego ten samochód ma być inaczej traktowany niż samochód sprzedany u dilera w Polsce? A gdybym w 3 dniowym samochodzie wykonał badanie powypadkowe w skład którego wchodzi okresowe to tez mam wyznaczyć termin następnego badania na 3 lata?

 

Jeśli jednak jakiś WK nakazuje na 2 tyg czy miesiące przed przed 3 latami od pierwszej wykonać na 2 tyg. to nie wiem, co oni jedzą ale powinni to odstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiol, a czy na tym szkoleniu PISKP uzasadnił takie postępowanie podczas "pierwszego" na podstawie przepisów? Czy to było na zasadzie tak ma być bo ma i już?

 

Jakiś czas temu miałem telefon z WK z Bydgoszczy. Pani urzędniczka, protekcjonalnym tonem, nakazała mi zmianę daty następnego BT w samochodzie, który zarejestrowany był w Niemczech 3 tygodnie temu, na taką by równać do trzech lat od owej daty. Nie przejąłem się zbytnio i daty nie zmieniłem. Ale czytając ten topic widzę,że takie działanie jest dość powszechne.

Chciałbym po prostu poznać jakieś sensowne argumenty przemawiające za takim, a nie innym określaniem terminu następnego BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym w 3 dniowym samochodzie wykonał badanie powypadkowe w skład którego wchodzi okresowe to tez mam wyznaczyć termin następnego badania na 3 lata?

Wtedy piszemy wg. dow. rej.Właściwe nie ma o co sie klocic niedlugo wejdzie nowa ustawa i nie bedzie pierwszych badan.Jesli sprowadzi ktos pojazd z unii z waznym przegladem z kraju pochodzenia to my tylko po skierowaniu z WK wypelniac bedziemy DIP.

 

[ Dodano: 11-09-2008, 12:44 ]

Wiesiol, a czy na tym szkoleniu PISKP uzasadnił takie postępowanie podczas "pierwszego" na podstawie przepisów? Czy to było na zasadzie tak ma być bo ma i już?
Taka jest interpretacja pana ..... z PISKP ,ktory min. zajmuje sie szkoleniem diagnostow.Dokładnie nie przytocze wypowiedzi bo niestety nie nagrywalem :-D Szkolenia beda prowadzone na terenie prawie calego kraju w wrzesniu na stronie PISKP jest terminarz trzeba sie tylko zorientowac czy mozna sie jeszcze zapisac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym w 3 dniowym samochodzie wykonał badanie powypadkowe w skład którego wchodzi okresowe to tez mam wyznaczyć termin następnego badania na 3 lata?

W badaniu powypadkowym jest "zakres badania okresowego" a nie badanie okresowe więc nie wyznaczasz terminu następnego badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.