Skocz do zawartości

L - wpis do dowodu rejestracyjnego


Darek :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Z wiadomych powodów L nie są wpisywane w DR oraz w KP, a posiadają wystawione przez diagnostę zaświadczenie, które na dobrą sprawę traci ważność po 30 dniach.

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 14 grudnia 2000 r.

w sprawie szczegółowych czynności organów związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach.

(Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 37)

ZAŁĄCZNIK NR 1

INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW

§ 14. 1. Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, w tym pozwolenie czasowe badawcze, z zastrzeżeniem ust. 2-6, wystawia się zgodnie z następującymi zasadami:

2. Dane i informacje z bazy danych drukuje się odpowiednio w poszczególnych rubrykach dokumentów, o których mowa w ust. 1, stosując następujące zasady:

13) "Adnotacje urzędowe" - wpisuje się następujące skróty odpowiadające treści adnotacji:

a) "Współwłaściciel ..." - podając dane współwłaściciela zgodnie z zakresem danych określonym w § 3 rozporządzenia - dotyczy pojazdów stanowiących współwłasność dwóch osób,

b) "Współwłasność" - jeżeli pojazd stanowi współwłasność większej niż określona w lit. a) liczby osób,

c) "Pierwsza rejestracja za granicą ..." - podając datę pierwszej rejestracji za granicą - dotyczy pojazdów sprowadzonych z zagranicy i tam zarejestrowanych,

d) "TAXI" - dotyczy pojazdów przystosowanych jako taksówka,

e) "GAZ" - dotyczy pojazdów zasilanych gazem,

f) "L" - dotyczy pojazdów przystosowanych do nauki jazdy,

g) "Mat. N" - dotyczy pojazdów przystosowanych do przewozu materiałów niebezpiecznych,

h) "MAX. ... km/h" - podając wartość ograniczenia prędkości - dotyczy pojazdów objętych indywidualnym ograniczeniem prędkości,

i) "HAK" - dotyczy pojazdów przystosowanych do ciągnięcia przyczepy,

j) "UŻYTKOWNIK ..." - podając dane użytkownika zgodnie z zakresem danych określonym w § 3 rozporządzenia - dotyczy pojazdów powierzonych zgodnie z art. 73 ust. 5 ustawy lub na wniosek użytkownika pojazdu użytkowanego w drodze umowy leasingu,

k) "MASA WŁASNA ... kg" - podając wartość masy własnej pojazdu - dotyczy ciągników siodłowych,

l) "ZESPÓŁ ... kg" - podając wartość dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu członowego - dotyczy ciągników siodłowych,

m) "SKŁADAK" - dotyczy pojazdów złożonych poza wytwórnią, jeżeli na podstawie obowiązujących przepisów zostały dopuszczone do ruchu,

n) "ZABYTKOWY" - dotyczy pojazdów zabytkowych,

o) "ODSTĘPSTWO ..." - podając skrótowo, który z warunków technicznych został objęty odstępstwem i w jakim zakresie - dotyczy pojazdów dopuszczonych do ruchu w drodze indywidualnego odstępstwa od warunków technicznych, zgodnie z art. 67 ustawy,

p) "OGRANICZENIA..." - podając treść ograniczenia w użytkowaniu pojazdu zgodnie z odrębnymi przepisami - dotyczy pojazdów zabytkowych,

q) "CŁO ..." - podając treść zastrzeżeń wynikających z prawa celnego - dotyczy pojazdów z zastrzeżeniami wynikającymi z Prawa celnego,

r) "WTÓRNIK" - dotyczy pojazdów, dla których wydano wtórnik dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • cezary

    7

  • Mecher

    7

  • S.K.P-POZNAŃ

    3

  • michal_k

    3

No nie wiem - ze swojego terenu mogę powiedzieć, iż "elki" raczej są wpisywane w DR i KP i właściciele sami o to dbają i dopilnowują, a jeśli ktoś się "miga" to raczej pojedyncze przypadki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często się zdarza iż nie ma wpisu z bardzo prostego powodu, auto później można sprzedać ukrywając przed kupującym że była L. Nowe 3 letni samochód idzie jak woda, a nie ma zabazgranego DR i KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

na moim terenie jest dokładnie tak jak napisał Darek. właściciele nagminnie starają się wymigiwać od tego obowiązku. przyjeżdża taki cwaniaczek na badanie, samochodem przystosowanym do L, bez wpisu do DR i twierdzi ,prawie że śmiejąc się w twarz, że właśnie przystosował swój samochód do L i przyjechał na pierwsze badanie. niby wszystko w porządku, tylko że człowiek ten to samo twierdził rok wcześniej i dwa lata wcześniej, Niby sprawą jasną jest że L musi byc wpisany do DR, tylko że pierwsze badanie L musi być bez wpisu. Koledzy, jak postępujecie w takich wypadkach? ostatnio trafił mi się taki klient, o którym wiedziałem że jeździ z zaświadczeniem od paru lat. powiedziałem mu że oczywiście zrobię badanie ale na zaświadczeniu napiszę że pojazd może być użytkowany jako L po dokonaniu wpisu w DR. akurat na to wszystko naszedł dyrektor i był wyraźnie niezadowolony że mu 210 zł pojechało na inna stację (znacie ten cytat?):D

jak postępujecie na takim pierwszym badaniu? i jak zmusić klienta żeby wpisał L w DR?

pracuję min na przyszkolnej stacji, i mamy problem również że szkolnymi samochodami do nauki jazdy, które też jeżdżą na zaświadczeniu. doradźcie, może jest jakiś paragraf o którym nie wiem, a który reguluje sprawę tego pierwszego badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSK są częjściej kontrolowane przez WK niż stacje :? dziwne to jest, że tego nie widzą, ale całe szczęście nie są jedyni do kontrolowania.

Ostatnio troszeczkę pokontrolowała sobie NIK :-o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiadomych powodów L nie są wpisywane w DR oraz w KP, a posiadają wystawione przez diagnostę zaświadczenie, które na dobrą sprawę traci ważność po 30 dniach.

 

właśnie przystosował swój samochód do L i przyjechał na pierwsze badanie.

 

A tak na dobrą sprawę to co mnie obchodzi jak "on" jeździ -jego broszka.Twierdzi że zamontował wczoraj OK.Robie badanie ,wystawiam zaswiadczenie i Nasza rola sie kończy.

Czy chcecie przejmować rolę policji?

Do mnie klient na zaświadczeniu przyjeżdżał "3lata"(brak możliwosci wpisu w DR) i co miałem mu odmówić BT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby sprawą jasną jest że L musi byc wpisany do DR, tylko że pierwsze badanie L musi być bez wpisu.

 

A po co mu podbijasz DR ????

 

Dajesz zaświadczenie, że spełnia, kasujesz i jak wpisze w WK to mu podbijesz DR i pobierzesz cepik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby sprawą jasną jest że L musi byc wpisany do DR, tylko że pierwsze badanie L musi być bez wpisu.

 

A po co mu podbijasz DR ????

 

Dajesz zaświadczenie, że spełnia, kasujesz i jak wpisze w WK to mu podbijesz DR i pobierzesz cepik.

 

no właśnie nie podbijam, o to poszło to spięcie co o nim pisałem, chciałem tak zrobić tylko klient miał inne zdanie, cytuję: "skoro samochód jest sprawny to dlaczego nie postawisz pieczątki?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"skoro samochód jest sprawny to dlaczego nie postawisz pieczątki?"

 

Bo występuje niezgodność danych technicznych z DR - w aucie jest osprzęt L a w DR nie ma wpisu. Podbić możesz po uzupełnieniu wpisu w DR.

 

 

Pieczątkę postawisz, ale na zaświadczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dokładnie tak jak napisał PSUJ. Wynik badania negatywny na okresowym za niezgodność stanu faktycznego z zapisami w dowodzie rejestracyjnym. A dając wynik pozytywny poświadcza się nieprawdę, gdyż w dowodzie rejestracyjnym nie widnieje zapis o "L". Można ewentualnie w uwagach dopisać: po dokonaniu zapisów w dow. rej. wynik badania pozytywny, następny termin badania do.

Słuszna uwaga by podczas kontroli OSK WK sprawdzały przystosowanie pojazdów "L" w dow. rej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał PSUJ. Wynik badania negatywny na okresowym za niezgodność stanu faktycznego z zapisami w dowodzie rejestracyjnym. A dając wynik pozytywny poświadcza się nieprawdę, gdyż w dowodzie rejestracyjnym nie widnieje zapis o "L". Można ewentualnie w uwagach dopisać: po dokonaniu zapisów w dow. rej. wynik badania pozytywny, następny termin badania do.

 

Jeśli wystawimy zaśw.z bt z wynikiem negatywnym WK nic nie zmieni.

Możemy zrobic tylko dodatkowe ,ale jeżeli tbt upłynął -WK nic nie wpisze

Zostaje w tym układzie skierowanie z WK- :-o

 

Wynik badania pozytywny -okresowe +dodatkowe (taxi) wystawiamy zaś.i klient śmiga do WK po wpis.Analogicznie z hakiem założy hak i skończy mu sie BT ,przyjedzie na przegląd i mam mu dać "N"-, wykonuje okresowe+dodatkowe ,wystawiam zaswiadczenie"P" i klient jedzie po wpis do WK.i do mnie po pieczatke w DR ,co jest też nonsensem

Nie "stępluje" DR tylko wystawiam zaswiadczenie i informuje WK o zmianach ,które są zgodne z Pord ,to dlaczego mam dać"N"? .Żadnej nieprawdy w zaswiadczeniu nie poswiadczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zależy od Wydziału Komunikacji?????? prawo jest jedno i należy dążyć do tego aby wszystkie WK, respektowały je jednakowo ,a nie od własnego widzi mi się! Jeżeli klient był w zeszłym roku na badaniu, zrobił okresowe i pierwsze na L to jest to zapisane w rejestrze. Zabieramy dowód i odsyłamy do WK z odpowiednim komentarzem: dane w dowodzie niezgodne z danymi faktycznymi. Wtedy klient nie wymiga się od wpisu "L" w DR, ponieważ robiąc ponownie pierwsze badanie na "L" będzie musiał udać się z zaświadczeniem do WK po wpis. Nie ma mowy o postawieniu w dowodzie rejestracyjnym pieczątki i wystawieniu zaświadczenia z wynikiem pozytywnym oraz wpisem "spełnia wymogi dla "L"" skoro w DR brak wpisu "L".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie. Róbcie swoją robotę :) . Przyjeżdza Klien na staję pojazdem przystosowanym do "L" i nie ma apisu w DR to wystawiamy zaświadczenie "P" z adnotacją pojazd przystosowany do nauki jazdy i TYLE. A jeżeli klient przyjedzie za rok robimy to samo. To jego rola jest pójść do WK, a nie nasza jest zaprowadzić go TAM.

To samo jest z klientem któremu kończy się dowód (normalny osobowy pojazd) - robimy badanie wystawiamy zaświadczenie i już (bo nie ma miejsca w dowodzie) \. Klient sobie jeżdzi przez rok z zaświadczeniem - przyjeżdza po roku i co zabieramy mu dowód bo dwa lata temu miał przegląd - NIE wystawiamy mu zaświadczenie i już (bo nie ma miejsca w dowodzie) itd. NIE NASZĄ ROLĄ JEST ZMUSZANIE KLIENTA ABY POSZEDŁ DO WK.

Koniec kropka. :piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ketiw-w przypadku pozytywngo bt odnotowujesz to w dowodzie rejestr.(pomińmy dowód w którym brak miejsca na wpis).a nie wystawiasz zaświadczenia z P.bo robiąc tak sam siadasz na tykającą bombę.Każda firma ubezp.odmówi wypłaty z AC bo w dowodzie nie ma potwierdzonego badania które notabene było pozytywne.Jak gość nie ma wpisanej L to dla własnego dobra daj N i w uwagach wpisz termin nbt taki a taki po uzupełnieniu wpisu w dowodzie rejest.i wtedy jest OK ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gość nie ma wpisanej L to dla własnego dobra daj N i w uwagach wpisz termin nbt taki a taki po uzupełnieniu wpisu w dowodzie rejest.i wtedy jest OK ::hey

Chyba nie całkiem się zrozumieliśmy - wystawiasz ZAŚWIADCZENIE - a nie wbijasz w dowód - Na zaświadczeniu wystawisz pozytyw z adnotacją pojazd przystosowany do nauki jazdy - ot wszystko - A czy klient pójdzie z tym do WK, czy też jeździ z zaświadczeniem i kontrolujące go organy przystają na brak adnotacji o badaniu i wpisaniu "L" w dowodzie to już nie jest nasz problem - to tak dla świętego spokoju :)

Pomyśl co byś zrobił gdyby klient przyjechał z miescem w dowodzie - bez ważnego badania technicznego - i zamontował HAK :?::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dał N z racji niezgodności i po uzupełnieniu wpisu HAK -P.Art.82.2 ...po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania uprawniony diagnosta wpisuje to do dowodu rejestracyjnego a nie na ZAŚWIADCZENIU a jak nie chce podbić to znaczy,że występuje taka lub inna nieprawidłowość i wtedy N.Jeśli się mylę bo tak jak większość z nas wiem to że nic nie wiem to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
A czy klient pójdzie z tym do WK, czy też jeździ z zaświadczeniem i kontrolujące go organy przystają na brak adnotacji o badaniu i wpisaniu "L" w dowodzie to już nie jest nasz problem

 

W takim razie pytanie: jeśli taki klient jeździ "na zaświadczeniach" to jaką datę badania należy określić, kiedy wystawiamy np. drugie zaświadczenie? Od daty badania z poprzedniego zaświadczenia czy daty z dowodu rejestracyjnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli taki klient jeździ "na zaświadczeniach" to jaką datę badania należy określić

Zależy jakie BT bo jeśli dodatkowe L to nieokreślasz NTB.

A jeśli OBT to od daty BT na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.