Skocz do zawartości

projekt ustawy - O dopuszczeniu pojazdów do ruchu


franwrc

Rekomendowane odpowiedzi

Rozdział 2

Polskie Centrum Homologacji Pojazdów

Art. 3.1. Tworzy się Polskie Centrum Homologacji Pojazdów, zwane dalej „Centrum Homologacji”.

2. Centrum Homologacji działa w strukturze organizacyjnej Transportowego Dozoru Technicznego, zwanego dalej „TDT”.

(...)

6. Zabrania się:

(...)

7) dokonywania zmian konstrukcyjnych pojazdu zmieniających jego rodzaj, ilość przewożonych osób, masę lub naciski osi, z wyjątkiem:

a) nowego pojazdu, na którego typ po dokonanych zmianach zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca pojazd z homologacji lub zmieniono wydane świadectwa homologacji,

b) pojazdu, który po dokonanych zmianach uzyskał zezwolenie na dopuszczenie jednostkowe.

 

Znowu będzie okazja żeby wyciągnąć pieniążki z kieszeni kierowców. Przecież Polskie Centrum Homologacji Pojazdów skoro będzie wykonywać dopuszczenia jednostkowe musi jakoś na siebie zarobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCHP przejmie dotychczasowe obowiązki ITS w tej kwestii. Opłaty za "jednostkowy import" czy "jednostkową produkcję" wydają się jedynym wyjściem wobec nagminnego wykorzystywania tej furtki w obecnym stanie prawnym przez nieuczciwych importerów i producentów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozrasta nam się TDT jak kiedyś ITS. Dostanie homologacje i nie wiadomo kto jeszcze uzyska katalog marek i typów pojazdów. Cóż jak tak sobie czytam aktualny projekt to stwierdzam, że grono forumowiczów się troszkę uszczupli, gdyż nie wszyscy lubią pracować zgodnie z przepisami tylko po swojemu a to teraz będzie nieźle kosztowało. Warto to przemyśleć zawczasu a nie dopiero wtedy jak się wpadnie. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art 71.1 pkt 4.

"Poświadczenia, o których mowa w art.83 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym, wydane dla przedsiębiorców prowadzących podstawową stację kontroli pojazdów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2010 roku, z zastrzeżeniem ust.4"

 

Mam w swoim nadzorze podstawową SKP ABCCT bcde która ma poświadczenie do maja 2012! W wyniku tego zapisu poświadczenie zostaje skrócone do 31 grudnia 2010. a na podstawie innego zabiera się możliwość badania pojazdów pow 3,5T.

Czy mi się wydaje czy ta ustawa zabiera prawa nabyte i działa wstecz? Kto zwróci koszty droższej linii diagnostycznej + urządzenie do geometrii pow 3,5T, wyciąg spalin dla ciężarowych i inne? Normalnie rączki "odpadowywują" jak to się czyta !!! :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce import używanych samochodów będzie jeszcze prostszy. Rząd postanowił, że takie pojazdy nie będą musiały przechodzić dodatkowych badań technicznych przed pierwszą rejestracją w Polsce - tak jak teraz. Wystarczy, by w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym była informacja, że samochód przeszedł za granicą badania techniczne, z adnotacją o terminie kolejnych badań. Takie zasady wprowadza projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym, który w ostatni piątek przyjął Komitet Europejski Rady Ministrów. Po zatwierdzeniu przez Komitet Stały Rady Ministrów projekt zostanie przekazany do oceny przez KE.....

Zgodnie z nowymi przepisami bez żadnych ograniczeń będzie można zarejestrować w Polsce nawet brytyjskie auto z kierownicą po prawej stronie, choć obecnie jest to zakazane. - Zapewne chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach - ironizuje Przemysław Byszewski, rzecznik GM Poland......

 

Inne przepisy UE zezwalają jednak na dodatkowe badania techniczne aut przed pierwszą rejestracją ze względu na bezpieczeństwo drogowe i ochronę środowiska. Dlaczego rząd zamiast poprawić przepisy, postanowił w ogóle zrezygnować ze sprawdzania, czy ktoś nie chce zarejestrować w Polsce auta, które nie powinno być już dopuszczone do jazdy? Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński nie odpowiedział.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5792768,Rzad_ulatwi_import_uzywanych_aut.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ciekaw jestem jak to bedzie przecież większość pojazdów jest wyrejestrowanych a dodatkowo w dowodzie rej. wpisane że pojazd może być dopuszczony po przeglądzie technicznym :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym i tak dostanie skierowanie na ustalenie parametrów do rejestracji :) Czyli zamiast wizyty w SKP i prosto do WK rejestrować to najpierw WK -> skierowanie -> SKP -> z powrotem do WK... Rzeczywiście uproszczono procedury hehe :) O dwuletnich terminach OBT za granica wobec naszych rocznych tez się nie wspomina :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następny kwiatek:

 

Art. 30. 1. Własciciel lub posiadacz pojazdu, o którym mowa w art. 28 ust. 2, jest obowiazany złożyc wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego w przypadku:

1) utraty lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego – niezwłocznie;

2) braku miejsca w dowodzie rejestracyjnym na zamieszczenie w nim terminów nastepnych badan technicznych – przed upływem terminu kolejnego badania technicznego pojazdu;

:shock::shock::shock:

 

"przed upływem terminu kolejnego badania" - tego co ma w DR czy tego co będzie na zaświadzczeniu

 

a jak przyjedzie na badanie z "zastęplowanym" DR to co w tym przypadku -

nie będzie można mu zrobić OBT :?:

 

czy może trzeba będzie zastosować

Art. 32.

2. Starosta wydaje decyzje o czasowej rejestracji pojazdu na wniosek:

2) własciciela lub posiadacza – w celu umożliwienia:

c) przejazdu pojazdu zwiazanego z koniecznoscia dokonania jego badania technicznego lub

naprawy;

 

[ Dodano: 15-10-2008, 17:01 ]

Art. 40.

2.Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjatkiem pojazdu:

5) wywiezionego z kraju, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c.

:viva::viva:

 

[ Dodano: 15-10-2008, 17:26 ]

Art. 75. 1. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym wprowadza sie nastepujace zmiany:

„Art. 40.

2. Kierujacy rowerem oraz osoba przewożona takim pojazdem sa obowiazani:

1) używac w czasie jazdy kasku ochronnego odpowiadajacego własciwym warunkom

technicznym, o ile nie ukonczyli 18 lat;

2) używac kamizelek odblaskowych odpowiadajacym własciwym warunkom

technicznym, podczas jazdy poza obszarem zabudowanym po poboczu lub jezdni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pogubiłem sie czy ta zmiana była czy nie na forum :-D

z dn.09.10.2008

 

„1a. Badanie techniczne w zakresie badań

co do zgodnosci z warunkami

technicznymi autobusu, którego dopuszczalna predkosć

na autostradzie i drodze

ekspresowej wynosi 100 km/h, pojazdu przeznaczonego do przewozu towarów

niebezpiecznych, pojazdu zabytkowego, pojazdu marki "SAM", pojazdu, w którym

dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujacych zmianę

danych w dowodzie rejestracyjnym :( oraz pojazdu, dla którego okreslono wymagania

techniczne w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów

i usług, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,

a także dla którego okreslono dodatkowe wymagania w miedzynarodowych

porozumieniach dotyczacych miedzynarodowego transportu drogowego jest

przeprowadzane wyłacznie przez okregowa stację

kontroli pojazdów.

Dobra kaska ucieka :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

15 i 16.11.2008r. Perfekt robi szkolenie w Ciechocinku może będzie znana już kolejna zdaje się 4 wersja projektu. Zobaczymy.

 

PS. do wątku. po 31.12.2010 wg projektu z mocy ustawy po okresie przejściowym ok. 2 lat stacje te po nie przejściu przez dobrowolną certyfikacje tracą wszystkie rozszerzenia. Na otarcie łez otrzymają jak dobrze pójdzie gaz i za wolą i uznaniem starosty cechy identyfikacyjne. Jeśli mimo wszystko uznają, iż jakimś cudem wykonują dalej badania to można powiedzieć, że utrzymali się na rynku jako Ci mocni. Pozostaną głównie okręgówki.

No ale to tylko projekt. Osobiście uważam, iż aktualne oboszczenia dla nowych stacji spowodowały skutecznie, że w ciągu roku otworzyłem tylko 1 nową stację okręgową. Podstawowej nie opłaca się już teraz otwierać. Natomiast planowane zmiany jeszcze bardziej przerzedzą ilość stacji.

Cóż czas pokaże. Oj wrócą kolejki na stacjach. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie ustalono jasno jak to ma być kto to będzie Ci mocni ? :(

 

[ Dodano: 14-11-2008, 09:56 ]

i jeszcze na czym polega dobrowolna certyfikacja :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podoba mi sie ten poseł :-P

Cytuje:

"Poseł Wiesław Woda (PSL):

Proszę państwa, chcę powiedzieć, że dezyderat w niczym nie uchybia ministerstwu, a jedynie zwraca uwagę, że minęło już kilka miesięcy i poznajemy stan prac. Chociaż nie jest pan ministrem, ale z żalem muszę panu powiedzieć, że do czasu ostatniego posiedzenia, w Sejmie było piętnaście propozycji projektów zmian do ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Piętnaście. Nie mylę się. Równocześnie w Sejmie proceduje się nad piętnastoma zmianami w tym prawie. Jeżeli jest ich piętnaście, to pewnie będzie i szesnasta zmiana :D . To dowodzi jak bardzo to prawo jest niestałe, niestabilne, a przez to i nieznane. Trudno przecież wydawać kodeks kilka razy w ciągu roku. Zwracam się w związku z tym do pana, aby Ministerstwo Infrastruktury, a w konsekwencji rząd, dokonał przeglądu ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Dobrze by było, aby zmiany nie następowały częściej niż raz w roku, a najlepiej nie częściej niż raz na trzy lata. Chodzi o to, aby zarówno przedszkolak, emeryt jak i cudzoziemiec znali ustawę Prawo o ruchu drogowym. :evil: Tak liczne zmiany ad hoc znajomości i przestrzeganiu prawa z pewnością nie sprzyjają. Dziękuję."

 

http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf nr1592/IV

 

PS" Zielony to kolor nadziei :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

projekt stan na dzień 2010 06 25

 

[ Dodano: 27-08-2010, 22:55 ]

Art. 83. 1. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie.

 

9. Okresowe badanie techniczne autobusu i trolejbusu przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy.

 

11. Okresowemu badaniu technicznemu nie podlega:

1) przyczepa lekka;

2) pojazd zabytkowy, inny niż określony w ust. 6 pkt 4.

12. Przepisy ust. 8-11 nie dotyczą pojazdów marki SAM.

:evil:

i znów nóż się otwiera

lekka SAM = co rok :ok

autobus SAM = co rok :nook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Poczytałem sobie ostatnio projekt tej ustawy. Jeden z zapisów ustawy mnie trochę zaniepokoił. Mianowicie:

 

Art. 83. 1. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie.

 

Obecny zapis w PoRD:

 

Art. 81 pkt 5.Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie z zastrzeżeniem ust. 6-10.

 

W przypadku PoRD sprawa wydaje się jasna. Możesz wykonać czynność określoną w punkcie pierwszym, przy którym zostały nałożone zastrzeżenia, o ile ta czynność nie narusza warunków do których odnosi się zastrzeżenie. Natomiast w projekcie brak jest tych zastrzeżeń. Czy taki zapis nie sprowadzi sytuacji sprzed kilku lat. Pamiętacie co było z badaniami samochodów nauki jazdy? Jaka była sprzeczność w przepisach? Można było dać termin badania za rok albo za 6 mcy.

No chyba, że źle czytam te przepisy ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja poczytałem i mnie już chyba coś trafi bo:

Art.57 pkt.9

9. Motorower, przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegaja okresowym badaniom technicznym.

 

No to jak dopiero motorowery na badaniu maja być a wg. tego projektu już nie musza :evil::evil::evil:

 

Kto to pisze jakiś g...arz :shock::shock::shock:

 

Ale są tez dobre strony

 

Art. 67.

2. Przedsiebiorcy i podmiotowi prowadzacemu stacje kontroli pojazdów zabrania sie:

1) pobierania opłat za wykonanie badania technicznego pojazdów w wysokosci innej ni

okreslona w przepisach wydanych na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 5 lit. c;

2) oferowania korzysci materialnych lub nieodpłatnych usług za wykonanie badania

technicznego pojazdu lub w powiazaniu z tym badaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) oferowania korzysci materialnych lub nieodpłatnych usług za wykonanie badania

technicznego pojazdu lub w powiazaniu z tym badaniem.

 

Przecież obecnie też niewolno, a kto sie przyzna, że jest to powiązane z badaniem ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.