Skocz do zawartości

Przyczepa rozsuwalna jak zarejestrować bez odstępstwa


ketiw38

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z zarejestrowaniem przyczepy rozuwanej, a mianowicie:

przekroczone masy osi i DMC - można ograniczyć do administracyjnych nie problem :cool:

ALE co zrobić z długością - czy można - bo mówi się o długości od siodła do obrysu też jakoś ograniczyć do wymiarów administracyjnych i nie występować o odstępstwo :?:;)

Przybliże problem jest to naczepa trzyosiowa rosuwana. I tu zaczynają się schody bo jak nie jest rozunięta to spełnia przepis odległosc między osią sworznia siodłowego urządzenia sprzęgajacego a tylnym obrysem naczepy nie może przekraczać 12,00 m (ma 11,2m).

Po rosunięciu nie spełnia tego warunku bo ma 18.9 m.

JESZCZE RAZ POWTÓRZĘ PYTANIE Czy można te długości też podciągną pod administracjne lub nie przejmować się, że klient ma rozsówaną naczepę skoro ją chce zarejestrować jako nierozsówalną (nie będzie jej rozsuwał :x )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, chyba będzie problem. Nie ma takiego pojęcia jak "długość administracyjna". Albo trzeba "toto" zespolić na odpowiedniej długości, albo wystąpić o odstępstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to przyczepa rozsuwalna to jest to funkcja tej przyczepy i tyle. O ile mechanizm rozsuwania nie będzie trwale unieruchomiony co będzie można uznać za konstrukcyjne ograniczenie jej użytkowania w ten sposób, to ok, ale raczej tłumaczenie, że na stacje przyjechał złożony, więc dałeś P, a że po wyjeździe ze stacji już sobie parametry zmienił to już Cie nie interesuje nie wchodzi w grę, skoro rozsuwanie i zmiana parametrów tej przyczepy należy do jej normalnej funkcjonalności... Tak sobie myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, że przyczepa jest konstrukcyjnie przystosowana do rozuwania, a klient nie che występować o odstępstwa, bo to długo trwa - nie pierwsza jego przyczepa. Teraz ze względu, że jest to już wiekowa przyczepa (okazyjnie kupiona), nie zależy mu na odstępstwach tylko na rejestracji. Więc mu wyjaśniłem, że z DMC nie ma problemu tylko nie wiem jak przeskoczyć to rozsuwanie, aby wilk syty i owca cała.

Czekam na dalsze propozycje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację uzyskać odtsępstwo od naszego ministerstwa to długo trwa. 30 dnia stwierdzą ze wniosek odstępstwo jest niekompletny np. bo na badaniu w uwagach diagnosta nie wpisał ze naciski przeraczają dozwolone. Człowiek dowozi poprawione badanie a za 3 tygodnien znowy piszą do niego że wniosek jest niekompletny bo wniosek nie pokrywa się z uwagami diagnosty na badaniu. I tak to trwa, koszty wydania odstępstwa 10zł.Ale nasze szanowne ministerstwo ma ludzi głeboko w poważaniu.jakby od razu nie można było sprawdzić wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwżam że można ją zarejestrować, jak właściciel ja będzie wykorzystywał to już jego sprawa. Należy mu jednak ograniczyć tak jak piszesz DMC i naciski osi i będzie ok.

Można tez w uwagach zaznaczyć że przyczepa ma możliwość rozsunięcie do długości XXXX jednak aby się poruszać musi uzyskać odstępstwo od warunkow technicznych z ministerstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwżam że można ją zarejestrować, jak właściciel ja będzie wykorzystywał to już jego sprawa.

 

A zarejestrujesz jako motorower pojazd który osiąga 70 km/h i napiszesz w uwagach, że jak będzie chciał jechać powyżej 45 km/h to musi zrobić prawko A ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jeden pomysł - może po prostu zarejestrować jako specjalną i nie wspominać o tym, że jestr rozsuwalna. Przecież każdy diagnosta rejestruje bez problemu naczepę, która ma dach podnoszony i to do wysokości 4.20 m :!::x:pada:

I nikt nie pisze, że specjalna i takie tam ;)

 

[ Dodano: 05-11-2008, 12:21 ]

PS jak czytam te posty to stwierdziłem, że popełniłem mały błąd bo jest to naczepa - platforma :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczepa specjalna - bez podziału - inny lub

naczepa ciężarowa - inna - przewóz innych ładunków

kombinujecie że hej :)

jest to zwykła naczepa z mozliwością rozsunięcia :)

to tak jak prawie każdy ciągnik samochodowy dwuosiowy Dmc np. 18 ton a MMC 22 tony jeśli chce powyżej 18 ton musi sie starac o odstepstwo. przyczepa tak samo jesli długoś dopuszczalna moze jeździć jeśli dłuższy (czy tez długość od siodła do konca naczepy przekracza 12m) to po odstepstwo do ministerstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinujecie że hej :)

My nie kombinujemy, tylko przykład nie trafiony, bo jak sierżant zatrzyma taki pojazd i będzie miał masę przekroczoną, która jest odnotowana w DR to bez dyskusji zostanie on zabrany, natomiast jak dopuścisz taką przyczepę to kiedy klient będzie jechał z rozsuniętą to kierowca powie że o co chodzi skoro ma badanie ważne to znaczy że jest wszystko w porządku i jak myślisz do kogo zastukają nocą i kto się wówczas będzie musiał tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego klienta z taka przyczepą i jak jedzie rozsuniętą (żadko ale jeżdzi) to zawsze ma zezwolenie (niechciał bym teraz od kogo ale bodajże od wojewody) jednorazowe i ponoć takie wystarczy a jak porusza sie nierozsuniętą to jeszcze nikt go sie nie czepiał. Masy tez miał DMC ograniczone a MMC cos około 60 ton i tez go się nikt nie czepia jak mieści się w 40 tonach zestaw.

Coś mi się wydaje że ktos chce ja zrobić specjalną by uniknąć podatków (bo od specjalnych nie ma podatku - nasi klienci wiedza gdzie kasy szukać) także większy kłopoty napewno były by z tego że ktoś ją zrobił jako specjalną niż z tego że jest rozciągana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie w tym kierunku dyskusja idzie.

Im dłużej zajmuję się tą sprawą to więcej wątpliwości.

Po pierwsze nie rozmawiajmy o DMC bo można ją zgodnie z przepisami ograniczyć do administracyjnych - tak samo jeżeli chodzi o naciski.

Główny problem jest w tym, że naczepa jest rozsuwalna i po rozsunięciu przekracza przepis "odległosc między osią sworznia siodłowego urządzenia sprzęgajacego a tylnym obrysem naczepy nie może przekraczać 12,00 m".

z drugiej strony jak jest nierozunięta to spełnia ten przepis i kropka.

Czy będzie ona zarejestrowana jak już wspominałem jako :

naczepa ciężarowa - inna - przewóz innych ładunków

naczepa specjalna - bez podziału - inny

Nie mówmy tu o kombinatorstwie dla urzędu tylko o przepisach bo mnie interesuje czy mogę ją zarejestrować na "P" bo:

Jak klient będzie jeździł z rozuniętą to i tak potrzebuje odstępstwo.

Jeżeli tak jest to po co odstępstwa w dowodzie skoro i tak na każdy przejazd jest odstępstwo?

Czy ktoś rejestrował bez odstępstw taką naczepę - platformę rozuwalną bez odstępstw i jak to zrobił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjeżdża na obt „nowy” pojazd, trzy letni z zamontowanym przez serwis hakiem, oczywiście nie ma wpisu w DR.

Zaczep z demontowaną główką i tak zamontowany, że go prawie nie widać (obudowany plastikami).

Właściciel twierdzi, że nie używa i nie będzie go używał. Czy uwierzyć i podbić DR?

A jeśli wpadnie mu głowy jednak go użyć i …… :razz:

Tu jest analogiczna sytuacja.

Moim zdaniem tylko odstępstwo i wtedy P.

Odstępstwa na określony przejazd są wydawane przeważnie dla pojazdów ponadgabarytowych, które poruszają się od czasu do czasu.

W tym przypadku pojazd będzie poruszał się po drogach na co dzień w prawidłowych gabarytach, a jeśli wpadnie mu do głowy jednak ten jeden raz rozsunąć i …. :razz:

Nie jest to co prawda kilka centymetrów, ale polak potrafi, a jest jeszcze CB i inne sposoby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczepa specjalna - bez podziału - inny

 

Nie mówmy tu o kombinatorstwie dla urzędu tylko o przepisach

 

Jak dla mnie to przeczysz sam sobie, bo niby dlaczego ta przyczepa miałaby być specjalna? Dobrze wiesz, że nią nie jest i w tym układzie brnięcie w tym kierunku to kombinatorstwo właśnie. Zażądałbym od Ciebie dokładnego określenia o jakie to inne przeznaczenie chodzi.

Coś widzę, że strasznie Ci zależy na puszczeniu tej przyczepy... jak tak po co pytasz - rób P i wpisz takie dane jak Ci pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wszystkich gryzie ta "naczepa specjalna"

OK niech zostanie tylko "naczepa ciężarowa - inna - przewóz innych ładunków"

Ale to nie zmienia faktu czy można ją zarejestrować.

Wszyscy mówią, że niby można - a dla mnie nie.

Co prawda zastanawia mnie po co wbijają w dowód odstępstwa skoro i tak na każdy przejazd trzeba starać się o odstępstwo - nie nazywa się to przejazd pojazdu ponadnormatywnego - tylko odstępstwo.

Może i rozbieram temat na drobne - ale podm tu przykład.

Jeździły po Polsce zarejestrowane przyczepy do transportu drzewa dłużycowego popularnie zwanych wózkami DOLL. No i teraz już przestają jeździć.

A jeżeli ktoś mi mówi, że można taką przyczepę rozsuwalną zarejestrować bez odstępstw to szukam wszystkich możliwości i grzebię po przepisach - po pierwsze dobrze jest pogrzebać po przepisach aby odnowić wiedzę, po drugie człowiek jest istotą omylną, a ja oczekuję wyczerpującej odpowiedzi.

Zastanawia mnie także problem, czy ciągnik samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej zestawu przy rejestracji ograniczonej administracyjnie do 40 t (chociaż konstrukcyjnie ma np 56 t) może być zestawem 50 t na drodze po wystąpieniu o odstępstwo na jeden przejazd pojazdem ponadnormatywnym? Pytanie to tyczy zestawu ponieważ jest zarejestrowany na 40 t a nikt nie robi badania przy jednorazowym odstępstwie i co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie to tyczy zestawu ponieważ jest zarejestrowany na 40 t a nikt nie robi badania przy jednorazowym odstępstwie i co?

A dam przykła - zastanawiałeś się że dla samochódu osobowego zestaw z przyczepa też jest wiekszy a badasz sam samochód. :razz:

Można by tak gdybać bez konca, tak juz jest i koniec. Za przejaz pojazdem ponadnormatywnym płaci sie od tony lub od przejechanych kilometrów (i to słono) ale bez zezwolenia jeszcze więcej.

Widzę, że wszystkich gryzie ta "naczepa specjalna"

Mnie akurat nie gryzie po prostu jest problem to sie go próbuje rozwiazać, tak jak wszystkie inne :D wkońcu po to jest to forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz : naczepa specjalna - bez podziału - inny , a w uwagach rozsówana i że po rozsun. ma od osi sworznia siodłow. do tylnej krawędzi tyle i tyle. Klijent niech nie kombinuje przy pomocy diagnosty, bo kto beknie to my już wiemy :D

 

[ Dodano: 10-11-2008, 13:35 ]

Lub pisz co tam chcesz :P , ale w uwagacg musisz wypisać co jest przekroczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie - przestańcie - to, że się rozsuwa nie czyni z niej specjalnej. Podwyższone burty w STARZE 29 to też już będzie specjalny od razu? Paranoja... U mnie z takim badaniem robi wylot. Chcąc się poruszać w transporcie ponadnormatywnym i tak musi udowodnić, że pojazd ma takie możliwości o jakie wnioskuje, czyli ciągnik o masie zespołu 40 t (np.) i tak nie dostanie zgody na transport zespołu 56 t. (a przynajmniej nie powinien).

Poza tym nie każdy rodzaj transportu ponadnormatywnego wymaga indywidualnego zezwolenia. W zależności od tego jaki parametr i o ile jest przekroczony oraz gdzie będzie się transport odbywał zezwolenie wygląda inaczej. Od stałych wydawanych przez Starostę po jednokrotne wydawane przez zarządcę danej drogi, Urząd Celny itd. Temat ogólnie dość szeroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
A jeszcze jeden pomysł - może po prostu zarejestrować jako specjalną i nie wspominać o tym, że jestr rozsuwalna. Przecież każdy diagnosta rejestruje bez problemu naczepę, która ma dach podnoszony i to do wysokości 4.20 m :!::x:pada:

I nikt nie pisze, że specjalna i takie tam ;)

 

[ Dodano: 05-11-2008, 12:21 ]

PS jak czytam te posty to stwierdziłem, że popełniłem mały błąd bo jest to naczepa - platforma :evil:

 

A jak będzie specjalna to - może przekraczać długość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może. Chyba, że będzie użytkowana do celów specjalnych przez rozliczne służby wymienione w ustawie i rozp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może. Chyba, że będzie użytkowana do celów specjalnych przez rozliczne służby wymienione w ustawie i rozp.

 

A który przepis w PORD pozwala służbom przekroczyć odpowiednie długości zespołu pojazdów? W art. 62 nie znalazłem takiego wyłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.