Skocz do zawartości

światał do jazdy dziennej obowiązkowe od 2011


franwrc

Rekomendowane odpowiedzi

Światła do jazdy dziennej muszą wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł

przeciwmgielnych lub świateł drogowych,

Ktoś zapomniał o mijania ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam mam pytanie odnośnie swiateł do jazdy dziennej jeżeli w zestawie ciągnik siodłowy i naczepa kierowca ma światła do jazdy dziennej to czy muszą się palić tylne światła oświetlenie tablicy i obrysowe czy wystarczą tylko przeednie dzienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź masz wyżej ...

No więc panowie jeśli przyjedzie do mnie auto zarejestrowane po raz pierwszy np. 21 wrzesień 2003 to wraz z światłami dziennymi muszą się świecić św. pozycyjne tył ??? ;)

 

MOGĄ, ale nie muszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam serdecznie:) Nie chcialem zakladac nowego tematu dlatego pisze tutaj. Mam firme ktora zajmuje sie montazem roznej elektroniki do samochodow. Mam zamiar montowac swiatla do jazdy dziennej. Chce montowac i sprzedawac legalne i dopuszczalne lampy.Wszystkie przepisy dotyczace rozmieszczenia juz poznalem,homologacje. Jedyna rzecz do ktorej mam watpliwosci to czy oznaczenie DRL moze byc na lampach do jazdy dziennej ? czy tylko dopuszczalne jest RL, RL 00 . W hurtowniach jest sporo roznych lamp i nie wiem co wziasc. Nie chce zeby ludzie po pewnym czasie wracali do mnie ze maja zatrzymany dowod rejestracyjnym albo ze mieli problem na przegladzie rejestracyjnym. Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie. dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DRL to jakiś twór producenta, domyslam się, że pewnie chodzi o diodowe światła do jazdy dziennej.

W oznaczeniu swiateł literka D oznacza xsenony!

Zgodnie z oznaczeniamu homologacyjnymi powinno byc samo RL.

Ważne jest aby oprócz oznaczenia RL był jeszcze znak homologacji (Exx)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za pomoc i za wyjasnienie:) Jedynie firmowe lampy maja RL i znaczek E. reszta to chinskie wyroby i maja same DRL. A co oznaczaja cyfry 00 przy RL ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Na wiosnę będziemy jeździć bez obowiązku używania świateł mijania w ciągu dnia? Wszystko na to wskazuje. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżający ten przepis jest już gotowy i ma solidne podstawy.

 

Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS, od lat walczy o uchylenie tego przepisu. Pomimo że Parlament wyraził już swoją wolę, więc w tym zakresie nic nie można było zdziałać, to jednak pojawiło się prostsze rozwiązanie. Abstrahując czy komuś podoba się jazda na światłach czy nie, zdaniem Tchórzewskiego ustawa została uchwalona ze złamaniem procedury. - Udało nam się wychwycić, że uchwalono ją niezgodnie z regulaminem sejmu - mówi poseł.

 

Jeśli Trybunał przychyli się do takiej opinii, przepis zostałby uchylony. To oczywiście nie gwarantuje, że obowiązek jazdy na światłach zniknie na dobre, ale trochę czasu minie nim pojawi się kolejna ustawa, a kto wie, może wtedy już o innej treści. - Przynajmniej jeden sezon uratujemy – cieszy się inicjator całej akcji.Być może radość będzie trwała. Przewodniczący komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz (PO) potwierdza, że nikt z automatu nie będzie wprowadzał nowych przepisów. Przypomina, że zasadność skarżonego przepisu opierała się na ówczesnych badaniach nad bezpieczeństwem na polskich drogach. - Jeśli Trybunał uchyli skarżony przepis, to treść nowego będzie uzależniona od aktualnych badań – podkreśla Rynasiewicz.

 

 

źródło wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.