Skocz do zawartości

światał do jazdy dziennej obowiązkowe od 2011


franwrc

Rekomendowane odpowiedzi

Obowiązkowe światła dzienne od 2011 roku

 

Komisja Europejska zaproponowała w środę wprowadzenie od 2011 roku obowiązku montowania świateł dziennych we wszystkich nowych samochodach sprzedawanych w Unii Europejskiej.

Światła takie włączają się automatycznie przy zapaleniu silnika. Dzięki temu nie trzeba używać świateł mijania, które są obowiązkowe przez cały rok w Polsce i niektórych innych krajach UE. W porównaniu ze światłami mijania, światła dzienne to oszczędność energii o 25-30%.

 

"Widoczność samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów wyposażonych w światła dzienne się zwiększy, co poprawi bezpieczeństwo na drogach. Taki rodzaj oświetlenia pozwoli zredukować liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, zapewniając jednocześnie większą efektywność energetyczną - powiedział komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen.

 

Komisja Europejska popiera obowiązek jazdy na światłach w dzień przez cały rok, twierdząc, że zwiększa to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Według różnych dostępnych badań, zmniejsza to liczbę wypadków w dzień o 5 do 15%, a wypadków z udziałem motocykli nawet o 30%.

 

Według szacunków polskiego Instytutu Transportu Samochodowego w Polsce obowiązek używania świateł w dzień przez cały rok zmniejsza liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20%.

 

Od 7 lutego 2011 roku światła dzienne mają być obowiązkowo montowane w samochodach osobowych i dostawczych, półtora roku później także w ciężarówkach i autobusach. Światła dzienne różnią się od świateł mijania przeznaczonych do oświetlenia drogi; świecą wprost na nadjeżdżające pojazdy, ale słabym światłem. Wraz z zapadnięciem zmroku byłyby one przełączane na zwykłe światła automatycznie albo ręcznie.

 

W Polsce obowiązek jazdy na światłach w dzień istnieje od kwietnia zeszłego roku. W różnym zakresie obowiązuje w kilkunastu krajach europejskich. Cały rok na wszystkich drogach kierowcy muszą jeździć na światłach m.in. w Danii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Słowacji, a także Norwegii. Cały rok na światłach jeździ się też na obszarach niezabudowanych we Włoszech i na Węgrzech. W okresie jesienno-zimowym na wszystkich drogach obowiązek ten istnieje w Czechach i na Litwie.

 

Ogłoszona właśnie przez KE propozycja odpowiedniej dyrektywy będzie musiała zyskać akceptację Parlamentu Europejskiego i rządów krajów członkowskich.

 

 

źródło: Unia Europejska, PAP, Samar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na szkoleniu w Ciechocinku przedstawiciele z MI informowali, że światła dzienne w Polsce wejdą obowiązkowe od dnia 1.01.2009r. Małe opóźnienie na legislacje przewiduje kwiecień 2009r. Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam pytanie trochę z innej beczki: czy światła do jazdy dziennej muszą mieć homologację, a jeśli tak, to jaką? Pojawiło się ostatnio dużo różnego rodzaju świateł dziennych, m.in. paskowe LEDy, które ładnie na aucie wyglądają. Sęk w tym, czy po zamontowaniu ich nie będzie problemów podczas przeglądów rejestracyjnych, lub kontroli drogowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 4 maja 2009 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

dokonało pewnych zmian odnośnie włączania świateł do jazdy dziennej

w załączniku nr 6 do rozporządzenia § 2 otrzymuje brzmienie:

 

1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika ,(45)

2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej( 45)

 

 

 

(45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

 

Następny dziwny zapis rozgraniczający pojazdy - do 2009 muszą mieć włączone tylne pozycje ,po 2009 już nie muszą

 

Powinno być ogólnie -światła dzienne mogą włączać sie bez innych świateł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny dziwny zapis

dlaczego dziwny

dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

do 20 czerwca musiały się świecić tylne pozycje z dziennymi, a teraz mogą

natomiast pojazdy rej po 2009 nie mogą już mieć takiej możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Fiedorowicz miał na myśli nie dziwność zapisu tylko to, że nie upraszcza a wręcz komplikuje, dodając nam znów dodatkowego zajęcia i kolejnej daty do zapamiętania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam

1) Jeżeli ktoś ma dostęp do regulaminu nr 87 EKG ONZ to byłbym wdzięczny za udostępnienie.

link do Dziennik Ustaw z 2009 r. Nr 75 poz. 639

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0639.htm

2) Moje zapytanie dotyczy jak Rozumiecie zapis (objaśnienie nr 45) dotyczące świateł

dziennych(pozycja nr18 w tabeli)

cyt. "3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej45)"

 

45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

 

chodzi mi o pojazdy do 31.12.2009 dla Mnie "...może być takie" i ":" tzn. że żadne inne nie

Chciałbym poznać Wasze opinie czy wg Was przed 2010 dopuszcza się by świeciły tylko światła do jazdy dziennej?

 

3) następna sprawa to Chciałbym by wyraźnie napisać że oznaczenie na kloszu DRL to nie RL które jest wymagane

dziękuję

Pozdrawiam

5ae1a3f81557f_wiatadzienneRL.jpg.f680105b2533681d853e5437089f9602.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się

 

Czego tu nie rozumiesz ??? oba rozwiązania są prawidłowe ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) następna sprawa to Chciałbym by wyraźnie napisać że oznaczenie na kloszu DRL to nie RL które jest wymagane

Zapewne masz na myśli taką sytuację:

"...ZAŁĄCZNIK Nr 6 (98)

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH POJAZDU SAMOCHODOWEGO I PRZYCZEPY

§ 1. 1. Zespół dwóch niezależnych lub zgrupowanych świateł, takich samych lub różnych, lecz o jednakowym przeznaczeniu i jednakowej barwy, uważa się za jedno światło, jeżeli rzut ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę poprzeczną zajmuje co najmniej 60% powierzchni najmniejszego prostokąta opisanego na rzutach tych powierzchni świetlnych oraz pod warunkiem, że światła te zostały homologowane jako światło typu D (zgodnie z oznaczeniem homologacyjnym); nie stosuje się do świateł drogowych, świateł mijania i świateł przeciwmgłowych przednich..." (Dz.U.32)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za odpowiedzi, do ostatniego, DRL nie jest to samo co RL, właśnie nie wiem czy te DRL które występuje w dużo tańszych wersjach lamp nie jest to próba cwaniactwa tzn. piszą DRL jako skrót nazwy DRL - Daytime Running Lights. nie mam Regulaminu EKG ONZ nr87 (by sprawdzić czy oznaczenie dla Zespół dwóch niezależnych lub zgrupowanych świateł, wygląda DRL po sobie czy gdzie występuje to D oraz czy dotyczy świateł do jazdy dziennej) a w pozostałych jest napisane że tylko oznaczenie RL lub np. RL 00 (z dwiema cyframi po RL ) jest prawidłowe,

 

[ Dodano: 08-02-2010, 21:12 ]

znalazłem, więc odpowiem sam sobie ale może komuś się przyda:

 

"4.3.3. Litera "S"., po której następuje cyfra "1"., jeżeli urządzenie posiada jeden poziom natężenia, lub cyfra "2"., jeżeli posiada ono dwa poziomy natężenia, na urządzeniach spełniających wymogi dotyczące świateł stop ustanowione w niniejszej dyrektywie;".

 

Ppkt 4.3.4 otrzymuje brzmienie:

 

"4.3.4. W zależności od przypadku lit. "R". i "S 1". lub "S 2". oddzielone poziomą kreską na urządzeniach zawierających zarówno tylne światło pozycyjne (boczne), jak i światło stop, spełniające wymogi dotyczące takich świateł ustanowione w niniejszej dyrektywie".

 

Po ppkt 4.3.5 dodaje się nowy ppkt 4.3.6 w brzmieniu:

 

"4.3.6. Na światłach, które mogą być używane jako światła jednofunkcyjne, jak też w zestawie dwóch lamp, dodatkowa lit. "D" z prawej strony symbolu określonego w ppkt 4.3.1–4.3.4."

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 month later...

No więc panowie jeśli przyjedzie do mnie auto zarejestrowane po raz pierwszy np. 21 wrzesień 2003 to wraz z światłami dziennymi muszą się świecić św. pozycyjne tył ??? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc panowie jeśli przyjedzie do mnie auto zarejestrowane po raz pierwszy np. 21 wrzesień 2003 to wraz z światłami dziennymi muszą się świecić św. pozycyjne tył ??? ;)

 

MOGĄ, ale nie muszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki PSUJ ;). Naturalnie muszą spełniać warunek że w przypadku włączenia świateł mijania mają zgasnąć. Ciekawy pomysł może sobie sam zamontuję ;)

 

[ Dodano: 30-03-2011, 13:56 ]

Co do modeli świateł dziennych macie już coś wypróbowanego dobrej jakości ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A ja chciałbym się spytać przy okazji tego tematu czy ktoś się spotkał -Światła do jazdy dziennej w motocyklu -bo jeżeli motocykl jest pojazdem samochodowym to dopuszcza się używanie tych świateł ,ale jeżeli spojrzeć w załącznik nr 6 do rozporządzenia o warunkach technicznych w tej tabeli nie ma pod pozycją motocykl żadnych warunków odnośnie ilości i rozmieszczenia- jakie jest wasza opinia na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6.19.1 Stosowanie. Obowiązkowe w pojazdach silnikowych. Zabronione w przyczepach.

6.19.2 Liczba. Dwa.

6.19.4 Położenie

W kierunku poprzecznym: punkt na powierzchni widocznej w kierunku osi odniesienia, który znajduje się najdalej od środkowej wzdłużnej płaszczyzny pojazdu, nie może być oddalony

o więcej niż 400 mm od skrajnej krawędzi zewnętrznej pojazdu.

Odległość między krawędziami wewnętrznymi dwóch powierzchni widocznych w kierunku ich

osi odniesienia musi wynosić co najmniej 600 mm.

Odległość ta może być zmniejszona do 400 mm, gdy całkowita szerokość pojazdu jest mniejsza

niż 1 300 mm.

W pionie: nad podłożem, nie mniej niż 250 mm i nie więcej niż 1 500 mm.

W kierunku wzdłużnym: z przodu pojazdu. Warunek ten uważa się za spełniony, jeżeli emitowane światło nie utrudnia kierowcy jazdy w sposób bezpośredni lub pośredni poprzez lusterko wsteczne lub inne powierzchnie pojazdu odbijające światło.

6.19.5 Widoczność geometryczna

Poziomo: na zewnątrz 20° i do wewnątrz 20°.

Pionowo: do góry 10° i do dołu 10°.

6.19.6 Ustawienie kierunkowe. Do przodu.

6.19.7 Połączenia elektryczne

Światła do jazdy dziennej muszą włączać się automatycznie, kiedy urządzenie włączające lub

wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika.

Światła do jazdy dziennej muszą wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł

przeciwmgielnych lub świateł drogowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu (2).

(2) Typy pojazdów, które nie są zgodne z tym przepisem, mogą dalej być zatwierdzane do czasu upłynięcia 18 miesięcy

od wejścia w życie suplementu 4 do serii poprawek 03.

Ponadto światła, o których mowa w pkt 5.11, nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej.

 

6.19.8 Wskaźnik kontrolny. Wskaźnik kontrolny załączenia nieobowiązkowy.

POZDRAWIAM KOLEDZY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli spojrzeć w załącznik nr 6 do rozporządzenia o warunkach technicznych w tej tabeli nie ma pod pozycją motocykl żadnych warunków odnośnie ilości i rozmieszczenia- jakie jest wasza opinia na ten temat

moja jest taka że "warunki" zostały napisane w czasie gdy był aktualny przepis

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza:

1) w czasie od zmierzchu do świtu;

2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę;

3) w tunelu.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. Kierujący motocyklem, motorowerem lub pojazdem szynowym jest obowiązany używać podczas jazdy świateł mijania, z zastrzeżeniem ust. 3.

gdyby było - z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 - to dzienne mogłyby być na motocyklu :!:

:D

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.