Skocz do zawartości

Sprzedaz auta osobie bez zameldowania


jaktotak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moja oferta sprzedazy auta zainteresowala sie osoba posiadajaca w dowodzie wpis ze jest niezameldowana. Nie wiem czy zmienia miejsce zamieszkania, czy moze w ogole nie ma mieszkania i np chce kupic autko zeby w nim mieszkac bez rejestracji :) Czy licho go tam wie. Zeby zarejestrowac trzeba chyba miec meldunek ale nie wiem czy on chce rejestrowac, to juz nie moja sprawa. Grunt ze chce mi zaplacic i podpisac umowe, czy mam sie przejmowac jego sytuacja czy moge po prostu sprzedac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podanie adresu jest w sprawach związanych z rejestracją w zasadzie obowiązkowe. Dlatego na umowie osoba ta musi podać swój adres pod którym zamieszkuje, niezależnie od tego czy spełniała obowiązek meldunkowy czy nie. Pamiętaj, że nie podanie adresu przez nabywcę może uniemożliwić Ci zgłoszenie zbycia pojazdu i rozwiązania umowy OC z ubezpieczycielem. Dalej to już sprawa klienta, jak dowiedzie (o ile w ogóle) takiego a nie innego miejsca zamieszkania podanego w umowie kupna w trakcie czynności rejestracyjnych na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dziekuje za odp. On w dowodzie ma brak miejsca zameldowania. Wydawalo mi sie ze na umowie musza byc dane z dowodu, jasne ze moze mi podac adres gdzie pomieszkuje ale moze mi podac cokolwiek a wtedy ja moge miec problemy ze sobie go wymyslilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sobie wymyśliłeś? Ty masz mieć umowę, przez niego podpisaną, gdzie ten adres będzie wskazany, to co mogłeś sobie wymyślić? Poza tym kto nie każe w umowie zamieścić wzmianki o tym, że podany adres jest jedynie zadeklarowany przez stronę, która obecnie zgodnie z dowodem osobistym nie jest nigdzie zameldowana... W takich wypadkach nie warto trzymać się sztywno schematów zawartych w ogólnodostępnych wzorach umów, tylko opisać szczegółowo co i jak, żeby nie było wątpliwości. Oprócz danych stron umowy w postaci imienia i nazwiska oraz adresu, warto też te dane doprecyzować o inne nieobowiązkowe, ale często bardzo pomocne i nierzadko jednoznacznie rozwiewające wątpliwości dane, jak np. nr PESEL, nr dowodu osobistego itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli znika obowiązek meldunkowy co nie zmienia faktu, że bez zameldowania 9powstała właśnie nowa definicja) osoba taka nie zarejestruje pojazdu. Jak adres będzie fikcyjny co sugeruje "jaktotak" wówczas on też będzie miał problem m.in. z wyrejestrowaniem auta i zakończeniem współpracy z TU w zakresie OC, bo się okaże, że taki człowiek nie zgłosił się do zapłaty OC. A w CEPIK także podaje się adres zameldowania kupującego by określić Jego właściwość. Mówimy tu o skrajnym przypadku, gdzie w dow. osob. brak jest stałego pobytu w RP a adres zadeklarowany przebywania jest fikcyjny.

PS. Jeśli chodzi o prawo jazdy brak stałego meldunku w RP w niczym nie koliduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli znika obowiązek meldunkowy

 

A skąd te wiadomości? Tusk owszem chlapnął coś takiego, ale żadne akty prawne w tym kierunku nie powstały jeszcze wg mojej wiedzy. Dziś administracja Tuska przyznaje co najwyżej, że można się zgodzić co do likwidacji obowiązku meldunku CZASOWEGO, jednak likwidacja obowiązku meldunkowego w ogóle, wymagałaby zmiany większości ustaw o znaczeniu zasadniczym dla funkcjonowania Państwa. W istocie byłaby to reforma administracyjna na niespotykaną skalę i wprowadzenie takich zmian na pewno nie będzie łatwe, o ile w ogóle w najbliższym czasie będzie wprowadzone.

 

Na dzień dzisiejszy art.4 ustawy o ewidencji ludności mówi jasno - obowiązek meldunkowy powstaje z upływem czwartej doby pobytu... Należy mieć to na uwadze, bo opinie różnorakich radców i prawników mogą być mylące....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym skromnie przypomnieć, że dzisiaj nawet dowód osobisty wydaje się z adnotacją "bez stałego zameldowania w RP".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Bogdanie - ano jest dowód osobisty tak wydawany, ale od technicznej strony tylko dlatego, że nie jest wydawany decyzja administracyjną. Dowód rejestracyjny niestety tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.