Skocz do zawartości

czy wyplaca szkode z ubezpieczenia bez badań technicznych?


przemeqqq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mialem taka sytuacje, koles wjechal we mnie kolizja z jego winy, ale ja nie mialem badan technicznych (moje niedopatrzenie 2 dni temu minelo :/) czy teraz zostaną mi wypłacone pieniądze z ubezpieczenia? moje ubezp to hdi, sprawcy - Inter Risk, dodam ze policja spisala raport i w uwagach napisal ze nie mialem badan technicznych, czytalem o tym na forum ale nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi, jak to jest wedlug prawa? jest jakas szansa dostać pieniadze? bo np jakby samochod stał na parkingu bez badan i ktos stuknął to powinien dostac, prosze o jakas fachowa porade z góry dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku, o którym mówisz, brak badania technicznego nie ma znaczenia dla wypłaty odszkodowania - chyba, że z okoliczności zdarzenia jednoznacznie wynika, że stan techniczny Twojego pojazdu miał wpływ na kolizję (ale wtedy to Ty byłbyś prawdopodobnie sprawcą ;) ). Zasady wypłacania odszkodowań z OC sprawcy reguluje ustawa o ubezpieczeniach oraz rozporządzenie ministra finansów w sprawie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - a o ile mi wiadomo - nic tam nie ma na temat ewentualnych sankcji dla poszkodowanego za brak badań technicznych pojazdu - nawet, jeżeli był w ruchu.

Co innego, gdybyś chciał skorzystać z własnej polisy auto-casco - wtedy o odszkodowaniu możesz zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ubezpiczalni, jeśli mają gdzieś napisane (w umowie) że w razie braku aktualnych badń technicznych nie wypłacą odszkodowania - no to pozamiatane.

Także wszystko w rękach ubezpieczyciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ale wszystko zalezy od ubezpieczalni mojej czy sprawcy kolizji?

a jakby nie chcieli mi wyplacic mozna wchodzic na sprawe sądową warto?

dam znać co z tego wyjdzie, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy tak: ubezpieczynie będzie wypałacane z ubezpieczenia sprawcy (musi być uznany jako winny kolizji - a nie współwinny ) i to jego ubezpieczalnia może mieć podstawy do niewyplacenia odszkodowania :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ubezpiczalni, jeśli mają gdzieś napisane (w umowie) że w razie braku aktualnych badń technicznych nie wypłacą odszkodowania - no to pozamiatane.

Także wszystko w rękach ubezpieczyciela.

 

Ubezpieczalnia nie ma tu nic do powiedzenia!!!

Ubezpieczenie OC nie jest zależne od badań technicznych (w przeciwieństwie do AC, któro może być zależne) - i dzieje się tak z mocy ustawy a nie umowy. OC dziła nawet wtedy gdy sprawca nie ma wąznego badnia nie mówiąc o poszkodowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczalnia nie ma tu nic do powiedzenia!!!

Ubezpieczenie OC nie jest zależne od badań technicznych (w przeciwieństwie do AC, któro może być zależne) - i dzieje się tak z mocy ustawy a nie umowy. OC dziła nawet wtedy gdy sprawca nie ma wąznego badnia nie mówiąc o poszkodowanym.

Już taką sprawe przedstawiałem na forum dotyczaca daty następnego badania technicznego.

Prąszę o odszukanie sobie Wyroku NSA (skan gdzieś umieścilem) i niestety odszkodowanie zgodnie z wyrokiem sie nienależalo :razz:

 

O znalazłem :D

skanuj0002.thumb.jpg.8d2e91e0a06c245f27479b08e9b2950a.jpg

skanuj0001.thumb.jpg.842818e26b3add6003fd074dc706259a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze w tej sprawie chodziło o AC a nie OC

Chodziło o odszkodowanie (szkoda na pojexdzie) nie pisze jakie. według mnie to bez róznicy czy AC czy OC, i tak nie wypłaci :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze w tej sprawie chodziło o AC a nie OC

Chodziło o odszkodowanie (szkoda na pojexdzie) nie pisze jakie. według mnie to bez róznicy czy AC czy OC, i tak nie wypłaci :?

 

A jak w mój płot, rower albo kajak śródlądowy wjedzie samochód to też mi nie wypłaca? Jest zasadnicza różnica miedzy OC i AC wiec nie generalizuj bo tak nie jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a mam jeszcze jedno pytanie, teraz mam iść do swojego ubezpieczyciela HDI czy sprawcy kolizji Inter risk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz AC to mozesz iść do swojego on potem bedzie dochodzil zwroto kosztów z OC sprawcy. Ale jeśli nie masz AC to w swietle obowiązującej praktyki idziesz do ubezpieczalni sprawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej idź do ubezpieczyciela sprawcy, czyli do Inter Risk i jeszcze raz podkreślam: to, że nie miałeś ważnych badań nie ma tutaj znaczenia. Szkodę powinni przyjąć i wypłącić odszkodowanie. Pewnie nie obejdzie się bez walki, ale nie daj się - prawo jest po twojej stronie :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest podstawa prawna - i tego musisz się trzymać.

W razie odmowy - ONI muszą podać ją pisząc do Ciebie odpowiednie pisemko.

 

Dla swojej wiedzy poczytaj sobie Dz.U.2003.124.1152 (ost. zm. Dz.U.2007.133.922). Wszystko znajdziesz na http://www.pzu.pl/?nodeid=57 :)

 

W moim odczuciu nikt nie może robić Ci łaski i zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martwi mnie tylko jeden wpis:

§ 33. Zakładowi ubezpieczeń przysługuje uprawnienie dochodzenia od kierującego pojazdem zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania, jeżeli kierujący: nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa, hmm oby tylko przeglad techniczny nie oznaczalo uprawnien do kierowania pojazdem

w poniedzialek sie juz tym zajme bo czasu nie mialem

dam znac, dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadanie uprawnien tzn posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy, przeglad sie do tego nie zalicza. O firmie ubezpieczeniowej sprawcy jeszcze nie słyszałem więc musisz się zorientować na własna rękę jaki moze być orientacyjny koszt naprawy bo z jegowysokością pewnie będą kombinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wracam z tego inter risk, nic nie mówili ze badania techniczne sie skonczyly, moze nie zauważyli :) mam teraz czekać na wycene kosztow naprawy, chyba sie uda ;)

 

[ Dodano: 18-12-2008, 19:11 ]

Witam wlasnie dostalem pieniadze, nie bylo zadnych problemów o nic sie nie pytali, moze nie zwrócili uwagi na to, no ale to juz nie wazne kasa jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.