Skocz do zawartości
andrzej-w

Koparka na ciagnik rol.

Rekomendowane odpowiedzi

andrzej-w

Witam. Przyjechał do mnie właściciel Białorus 82 ze zdemontowanym osprzętem koparki i chęcią zarejestrowania swojego sprzętu na ciągnik rolniczy. Faktura wystawiona jest na koparkę, a data zakupu to 2006r. Wcześniej nie rejestrowany czyli bez dow.rej.

 

Czy można zrobić opis zmian pojazdu wcześniej nie rejestrowanego?

Czy skoro zakupiony w 2006r to robić okresowe?

 

Proszę o podpowiedzi.

Z góry dzięki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D
Czy skoro zakupiony w 2006r to robić okresowe?

A czy czasami do okresowego nie jest potrzebny DR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrzej-w

Tak, oczywiście potrzebny jest dr lub pozwolenie czasowe.

Nie wiem skąd u mnie to pytanie, sorry.

Ale co z drugim pytaniem?

 

Moim zdaniem klient powinien najpierw zarejestrować swój sprzęt jako koparkę a dopiero póżniej udać się na dodatkowe z opisem zmian.

 

Nie mam doświadczenia na stanowisku diagnosty i dlatego proszę o potwierdzenie lub negatyw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Gościu żeby go zarejestrować poza fakturą musiał by jeszcze mieć wyciąg ze świadectwa homologacji, jeśli ten pojazd był kupiony kiedyś tam jako nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrzej-w

Koparka kupiona była w kraju, tylko nie zarejestrowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bohdang

Bo koparka nie podlega rejestracji. Prawdę mówiąc nie za bardzo jest możliwość zmiany koparki w ciągnik rolniczy, chyba żeby producent wyraził swoją opinię na ten temat. Czyli żeby stwierdził, że koparka była zabudowana na ciągniku rolniczym, a nie na pojeździe wolnobieżnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrzej-w

Koparka jest na bazie ciągnika rolniczego. Typowy mtz 82 (tylko w tym przypadku białorus) z dołożonym osprzętem na dokręconych ramach pomocniczych.

Jak to w/g Was powinno wyglądać ?

Na zdrowy rozsądek to nawet żadna zmiana konstrukcyjna tylko zdemontowanie dołożonego osprzętu, ale jednak zmiana rodzaju pojazdu.

 

Ponawiam więc pytanie :

-najpierw rejestrowć jako koparka, a póżniej "dodatkowe" z opisem zmian?

Prosze pomóżcie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Najpierw zarejestrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Koparka koparka... to cały czas był, jest i będzie ciągnik rolniczy. No bo niby jak zakwalifikować ciągnik z łyżką i lemieszem? Jako samochód specjalny? Przystosowanie ciągnika do prac ziemnych (niekoniecznie rolnych) nadal mieści się w definicji ciągnika rolniczego zawartej w art.2.pkt 44 PoRD.

Pytanie co zrobić w sytuacji jak przez pewnie 20 albo więcej lat nie był on rejestrowany...

Jak niby WK ma go zarejestrować? Na podstawie czego? Homologacji z tamtych lat? (Nawet nie wiem czy takowe wtedy obowiązywały hehe)

Ale właściciel zawsze może z tego wybrnąć i zgłosić to jako pojazd wyrejestrowany powiedzmy 20 lat temu (załatwi sobie jakąś fakturkę ze skupu złomu) i gra - bo w przypadku pojazdu wyrejestrowanego, akurat ciągnik można zarejestrować ponownie. A że przepisy dot. rejestracji pojazdów i badań technicznych nie przewidują procedur dla ponownej rejestracji trzeba działać na wyczucie... (nowy rodzaj badania - przed ponowną rejestracja ma się dopiero pojawić w przepisach). Najwłaściwiej byłoby, żeby właściciel w takim przypadku uzyskał ze swojego WK skierowanie na badanie, a Ty na jego podstawie to badanie zrobisz - bez żadnych zmian - po prostu zwykłe zaświadczenie z wpisanymi w uwagach parametrami. Takie jest moje zdanie... Choć codziennie oglądam badania w podobnych przypadkach bez żadnych skierowań i gra ;)

Ostatecznie, zawsze można zgłosić taki ciągnik do rejestracji jako sprowadzony z kraju gdzie nie wymaga się ich rejestracji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet

Czyli da się kupić jumz'a/belarus'a/mtz'a z nabudowanym osprzętem (łyżka do kopania i spych z przodu) i zarejestrować to jako traktor rolniczy?

Chodzi mi o nie zdejmowanie osprzętu - widziałem na allegro.pl kilka sztuk z osprzętem i nr rejestracyjnym.

Pytam bo jako osoba nie w temacie zastanawiam się nad zakupem czegoś takiego ale będe się kierował raczej stanem technicznym (zużycie) niż tym czy jest zarejestrowany czy nie choć myślę go zarejestrować jako traktor rolniczy (zarejestrowanych w ogłoszeniach jest mało i bardzo daleko ode mnie).

Z góry thx za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.