Skocz do zawartości

Zatrzymany DR za opony różnej konstrukcji na jednej osi


agang

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chcialbym prosic o pomoc :)

 

Otoz, wracalem z klubu moim autem, w ktorym zmienilem kolo na zapasowe (letnie) tamto sie przedziurawilo i nie mialem innego wyjscia. kilka godzin pozniej w nocy ok 3 zatrzymala mnie policja i poiwiedziala ze kolo jest inne, prowadzil moj kolega bo ja bylem w stanie wskazujacym... wynikiem czego zabrano mi dowod rejestracyjny... mysle ze to jest paranoja. mandatu nie dali, ale dowodu nie mam, kolejne badanie jakies 150 zl bo mam auto z gazem.

z tego co wiem zapas moze byc inny, z reszta orginalne mialem w bagazniku. a co jakbym mial kolo dojazdowe ??

 

wydaje mi sie, ze niebiescy nie mieli racji... jezeli nie mieli to mam jakas mozliwosc odwolania ??

 

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd nie moze być wyposażony w opony różnej ,konstrukcji , różnej rzezbie bieżnika na jednej osi. Z twojego postu wynika ,że chyba miałeś opony zimowe i załozyłeś zapas letni -tak to oceniam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebiescy mieli racje. Tak jak kolega napisal przeglad 20 zl, a dojazdowka jest dozwolona zachowujac ograniczenia jakie jej zastosowanie przewiduje instrukcja pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja miała rację , zachowali się profesjonalnie ( nie dając mandatu). Stwierdzili stan faktyczny na tą chwilę i zatrzymali DR aby napewno wymienił pan koło na właściwe . Odwiedziny na stacji z uprawnieniami , 20 zł , WK i dowodzik jest z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno napisali różna rzeźba bieżnika na jednej osi a nie uszkodzenia pokolzyjne, no i na pewno masz kilka dni czasu na poprawienie tej usterki. Że mandatu nie dali to dobrze, a dowód zabrali ażebyś pamiętał i naprawił koło. Zresztą ,tak myślę ,że każdy broni swoich 4 liter i w razie jakiejś kolizji klient mówi - a mnie kontrolowała policja i nic, a tak -kontrolowała i zabrała dowód. Opłata j.w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz juz nie mam watpliwosci :)

 

Teraz mnie czeka jakies 50zl strat, wulkanizacja 30zl i przeglad 20. Mam nadzieje ze w WK nie bede musial placic...

 

Dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mnie czeka jakies 50zl strat, wulkanizacja 30zl i przeglad 20

I dlatego popieram policje, że zabierają dowody. Gdyby nie oni, pewnie jeszcze z pół roku starałbyś się uniknąć strat/niepotrzebnych kosztów na wulkanizatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE !!!

Jeśli koło leżało w bagażniku to policjant NIE MIAŁ RACJI

 

 

Dz.U.32 poz. 262 z 2003r

"§11

6. Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenie pojazdu w koło zapasowe, o

parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, o ile koło takie

wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnie

pojazdu."

 

Oczywiście rodzi to pewną patologię, bo nie wiemy ile czasu to koło leżało w bagażniku, ale nic klientowi policjant nie udowodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian ZG,

 

Na pewno bym nie zwlekal z wizyta u wulkanizatora poniewaz duzo jezdze i nie jestem samobojca zeby jezdzic na kole letnim w zime.

 

Kolo w bagazniku lezalo kilka godzin, wracajac z olesna do czestochowy zlapalem gume ok godziny 23, pozniej pojechalem do klubu i wracalem ok 3 nad ranem.

co najciekawsze pokwitowanie wydane przez policjanta jest wazne tylko 2 dni... w poniedzialek musze zrobic opone, pojechac na przeglad i odebrac dowod...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z samego rana jade na wulkanizacje i po ten przeglad, ciekawe tylko czy faktycznie bedzie kosztowal 20zl :(

Jesli dowod nie dotrze to sie przejade na komende moze cos poradza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U.32 poz. 262 z 2003r

"§11

6. Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenie pojazdu w koło zapasowe, o

parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, o ile koło takie

wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnie

pojazdu."

Psuj to dotyczy dojazdowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tez przepis dotyczy dojazdówki. W zwiazku jednak z tym przepisem kolejne pytanie: czy policjant ma prawo zatrzymac dr jezeli pełnowymiarowy zapas jest z oponą inną niż pozostałe na samochodzie ale leży w bagażniku? A tak na marginesie, brat jest w Irlandii i w zeszłym tygodniu miał przegląd. Wg tamtejszych przepisów na samochodzie mogą być zamontowane na jednej osi opony o różnym bieżniku :) byleby tylko nie były łyse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że pełnowymiarowe koło zapasowe bez problemu załapie się na ten paragraf, w którym nie jest wyszczególnione o jaki rodzaj koła zapasowego chodzi. Po pierwsze nigdzie w instrukcji czyli: "warunki określone przez wytwórnię" nie pisze że opona na zapasie musi mieć bieżnik taki sam (odmienne parametry) jak pozostałe koła w pojeździe. A przecież opona może także różnić się nośnością, indeksem prędkości a to także są odmienne parametry. Uważam, że policjant chciał dowodzik zatrzymać więc zatrzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również popieram wcześniejszy pogląd kolegi, iż policjanci nie mieli racji, o ile faktycznie w bagażniku tego pojazdu znajdowało się uszkodzone koło, o takich samych parametrach co nieuszkodzone, z danej osi w/w pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest napisane że samochód osobowy musi mieć w wyposażeniu koło zapasowe - dotyczy to tylko pewnej grupy pojazdów . A jezeli było koło uszkodzone to znaczy niesprawne i wiele jest takich tematów co by było gdyby .......... , dlaczego nie zaczniemy od siebie że to w naszym interesie leży aby w pojeżdzie wszystko było sprawne , a nie policjant czy stacja diagnostyczna ma to wskazać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj to dotyczy dojazdowki

 

A gdzie to pisze Janusz? Ustawodawca określił tylko, że

 

o ile koło takie

wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnie

pojazdu.

 

Np, u mnie w aucie na wyposażeniu jest pełnowymiarowe koło tylko inny rozmiar opony i jest naklejka "80km/h"

 

A gdzie jest napisane że samochód osobowy musi mieć w wyposażeniu koło zapasowe

 

Nie musi mieć, ale jesli ma to można krótkotrwale je zamienić z uszkodzonym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ,koledzy ,a czy jeśli do was na badanie przyjedzie pojazd z zapasem na osi a z właściwym kołem w bagażniku to dacie pozytywa ? Kolega WAGA 50 dobrze napisał , niestety wielu nie zrobiło by kapcia tylko jeździ na zapasie jeszcze długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jeśli do was na badanie przyjedzie pojazd z zapasem na osi a z właściwym kołem w bagażniku to dacie pozytywa ?

 

Noo... tak. Dlaczego?

 

Dz.U.32 poz. 262 z 2003r

"§11

6. Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenie pojazdu w koło zapasowe, o

parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, o ile koło takie

wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnie

pojazdu."

 

Wcześniej tylko sprawdzę, jeśli opona prawidłowa jest rozcięta, przebita z boku lub widać z boku charakterystyczny ślad jazdy na kapciu (jest spalona) to wtedy N. W innym wypadku P.

 

Nie my piszemy prawo. Jest jakie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia koło o innych parametrach.

 

I teraz jak sprawdzić "krótkotrwałość" użycia? Nie mamy takiej możliwości. Dlatego postępuję j/w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej tylko sprawdzę, jeśli opona prawidłowa jest rozcięta, przebita z boku lub widać z boku charakterystyczny ślad jazdy na kapciu (jest spalona) to wtedy N. W innym wypadku P.

Nie kumam?Jesli w bagazniku jest "dobra" a na osi dojazdówka to "P"?

 

Tak ale dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia koło o innych parametrach.

Moze sobie uzywac krótkotrwale ,ale na badaniu ma miec na osi dwie równe .Jak nie ma to 'N'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.