Skocz do zawartości

Auto stoi już pól roku..


jokus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.. ja mam takie pytanie, otoz moj kumpel kupil sobie samochod cos w czerwcu tego roku, zostal wykonany przeglad oraz oplacona akcyza w UC, i teraz ja bym chcial kupic od niego to auto, jak to w tej chwili wyglada oplacenie US po 6 miesiacach bezczynnosci czy beda jakies komplikacje czy wszystko powinno pojsc bez problemu? z gory dzieki za odpowiedz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To, że auto stało nikogo nie obchodzi. Ważne tylko czy je przerejestrował na siebie i opłacił OC, miał na to 30 dni od zakupu samochodu zgodnie z PORD. Co do zarejestrowania (bo mniemam iż auto jest sprowadzone) to zależy od urzędnika w WK, musisz się liczyć z faktem ponownego wykonania pierwszego badania pojazdu sprowadzonego 169zł. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz mam pytanie, czy jak pójde do US z umową kupna sprzedaży zawartą dzień wczesniej to też będzie liczona kara ? chyba że nie mozna tak zrobić ze UC jest opłacony na osobe która sprowadziła samochód a US i dalsza cześć rejestracji na inną osobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo zaświadczenie o obowiązku uiszczenia podatku VAT lub jego braku, czyli popularny druk VAT25 powinno być wystawione na tego, który pojazd sprowadził, gdyż to na tym podatniku o obowiązek ciążył (160 zł). Ty natomiast i tak będziesz musiał zgłosić się w swoim US w celu zapłaty podatku od czynności cywilno prawnych - druk PCC-1 (2% wartości rynkowej pojazdu).

Druk VAT25 będzie Ci do rejestracji potrzebny, kolejna deklaracja (PCC-1). Na złożenie deklaracji PCC-1 przy zakupie pojazdu w kraju masz 14 dni - potem zapłacisz odsetki (do pewnej kwoty umarzane), jak jest ze spóźnieniem w sprawie VAT25 tego nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami widzicie jaki mały problem a ile watpliwości najlepiej jakby kolega "jokus" poszedł do swojego WK i US bo co kraj to obyczaj a w naszym kraju dochodzą jeszcze urzędy (cu urząd to obyczaj a wszystkie urzedy robia niby zgodnie z przepisami :razz: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak będe musiał się dogadać tak żeby jeszcze opłacił US i możemy pisać umowę, nastepnie ja się udam do US w celu zapłaty podatku od czynności cywilno prawnych i dalej do WK, jeszcze tylko mnie zastanawia jakie będą konsekwencje tego że nie opłacił US w ciągu pól roku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być żadnych konsekwencji tak naprawdę. W przeciwieństwie do zgłoszenia w UC, czy zapłaty podatku przy zakupie w kraju, ta czynność (czyli wniosek o VAT25) nie jest obarczona żadną opłatą o charakterze wymierzanego podatku, więc i odsetek ewentualnych nie ma od czego naliczać. Wspomniana kwota 160 PLN to koszt wydania samego zaświadczenia - zaświadczenia, które mówi że w tej sprawie podatku nie ma, bo nie przewiduje go ustawa (tak naprawdę sens wystawiania tych zaświadczeń jest co najmniej dyskusyjny, bo wymaga się od wnioskodawcy zdobycia w US dokumentu potwierdzającego stan prawny wynikający w tym wypadku automatycznie z mocy ustawy - trochę jakby od osoby posiadającej polski paszport i dowód osobisty wymagać dodatkowo zaświadczenia, że ma polskie obywatelstwo) - no ale póki nikt przepisu nie zaskarży przepis jest przepis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.