Skocz do zawartości

Uprawnienia do przerabiania pojazdów oraz rzeczoznawstwo


Marcinosik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako młody człowiek zaczynam myśleć o swojej karierze zawodowej. Chce robić nietypowe przeróbki pojazdów, w większości ingerujące w ich konstrukcje, czyli zmieniać masę, długość, silniki itp. Oprócz tego chce mieć uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego. No i powstaje pytanie na jakie studia się udać by móc to robić.(czy wydział budowy pojazdów na polibudzie wystarczy)

Po drugie czy za wymagany staż do rzeczoznawstwa zostanie zakwalifikowane prowadzenie takiego warsztatu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek szkoły jak najbardziej prawidłowy, a co do praktyki to teoretycznie też się będzie liczyć no chyba że ktoś ci powie tak jak mi powiedzieli jak chciałem być diagnostą że prowadzić warsztat samochodowy a pracować jako mechanik przy obsłudze i naprawie pojazdów to mie to samo :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zalecam lekturę Dz.U. 108 poz 908 z 2005 (z późniejszymi zmianami) art 79a a następnie kontakt z min. transportu tak jak jest to wskazane w w/w przepisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawę o ruchu drogowym czytałem zanim to napisałem. Jedyne co mnie zastanawia to kwestia uzyskania certyfikatu w sensie potrzebnych studiów, czyli czy po politechnice zrobieniu prawka A,B,C oraz pięciu latach w zawodzie będę musiał robić jakieś studia podyplomowe czy idę na od razu egzamin zdaje potem załatwiam formalności i jestem panem rzeczoznawcą.

Drugie pytanie to czy robienie jako instruktor prawa jazdy czy handel autami się wliczają. Myślałem o dorabianiu w tych branżach w czasie studiów, zawsze by to skróciło o te kilka lat czas oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie pytanie to czy robienie jako instruktor prawa jazdy czy handel autami się wliczają. Myślałem o dorabianiu w tych branżach w czasie studiów, zawsze by to skróciło o te kilka lat czas oczekiwania.

Proponuję podczas studiów załapać się na likwidatora szkód komunikacyjnych.

By przystąpić do certyfikatu w PZMocie trzeba 2 lata " nosić teczkę za rzeczoznawcą" i spełniać następujące kryteria:

 

Certyfikat rzeczoznawcy samochodowego może uzyskać osoba, która spełnia wymagania zawarte w ustawie:

 

1. Posiada wyższe wykształcenie;

2. Posiada 5 - letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;

3. Posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;

4. Nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;

 

a ponadto

5. Posiada doświadczenie zdobyte w ciągu co najmniej dwóch lat pracy w charakterze rzeczoznawcy samochodowego;

6. Przedstawiła wykaz wykonanych ekspertyz (co najmniej 30), z którego co najmniej trzy podlegają wyborowi i ocenie przez CCR PZM;

7. Zobowiązała się do przestrzegania zasad „Kodeksu etyki zawodowej rzeczoznawcy samochodowego”;

8. Uiściła opłaty związane z procesem certyfikacji rzeczoznawcy samochodowego;

9. Zdała z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją egzaminacyjną CCR PZM z zakresu rzeczoznawstwa samochodowego;

10. Podpisała umowę o współpracy rzeczoznawcy z CCR PZM dotyczącą wydania certyfikatu.

 

Wydanie ósme z dnia 31.03.2005 r.

 

źródło : http://www.pzm.pl/Rzeczoznawstwo/Centrum_Certyfikacji_Rzeczoznawcow/Proces_Certyfikacji/Kryteria_certyfikacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.