Skocz do zawartości

SEJM-PROJEKT Prawa o ruchu drog. i rozp. o zakresie badań227


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko: Czy można na ( a jeśli nie to dla czego ) podnośniku nożycowym sprawdzać przyczepę ?

 

ODP: NIE, ponieważ:

Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 223 poz. 2264

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

 

z dnia 1 października 2004 r.

 

w sprawie wzorów dokumentów wymaganych dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów

E - przyczepy przeznaczone do łączenia z pojazdami silnikowymi, do których jest upoważniona stacja kontroli pojazdów.

 

Ponieważ TDT nie udziela poświadczenia stacjom nie posiadającym kanału przeglądowego tylko dźwignik kanałowy na którym to nie istnieje możliwość przebadania przyczepy z pojazdem do którego upoważniona jest stacja (czytaj zespół pojazdów jednocześnie) dlatego przedstawiciele Starostów muszą ograniczać zakres stacji, gdyż nie mogą wydać zaświadczenia o zakresie wyższym niż poświadczenie Dyrektora TDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • S.K.P-POZNAŃ

    13

  • markes30

    12

  • Bogusław Maćkowski

    10

  • blakop

    10

Mam pytanko: Czy można na ( a jeśli nie to dla czego ) podnośniku nożycowym sprawdzać przyczepę ?

 

ODP: NIE, ponieważ:

Tak też sądziłem że badanie pojazdu do 3,5t z podpiętą przyczepą jednoosiową na podnośniku jest nie możliwie. (ze względów technicznych)

 

W związku z powyższym jeśli projekt przejdzie w takiej formie trzeba będzie zamknąć wszystkie PSKP z podnośnikami gdyż nie maja zdolności to badania przyczep do 3,5T!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ TDT nie udziela poświadczenia stacjom nie posiadającym kanału przeglądowego tylko dźwignik kanałowy na którym to nie istnieje możliwość przebadania przyczepy z pojazdem do którego upoważniona jest stacja

 

Ja mam na stacji dźwignik i dostaliśmy poświadczenie ABTE i takie mamy uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na stacji dźwignik i dostaliśmy poświadczenie ABTE i takie mamy uprawnienia.

Przelotowa czy nieprzelotowa ( a jeśli nie przelotowa to jaka ma długość stanowisko)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyskie te przepisy i całe nasze polskie prawo to jedno wielkie szambo, a ci którzy je tworzą i zatwierdzają potrafią tylko brać coraz większe gaże. Skandal!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nowym projekcie Prawa O ruchu drogowym mowa jest o doposarzeniu stacji na kwote ok 50tyś zł, nie bardzo rozumię o co w tym chodzi. O jakie doposarznie, w jakie urządzenia. Moze mi ktoś wytłumaczyć? pozdrawiam

Stacje podstawowe bez rozszerzeń aby spełniały wymogi Dz.U 40 dla SKP z max rozszerzeniami.

Czyli

1.Urządzenie do bad. amortyzatorów

2.Urządzenie do geometrii poj do 3,5T

3. Detektor nieszczelności instal gaz.

4. Czujniki gazu na hali.

 

Tak poza konkursem wypadnie z rynku wiele małych nieprzelotowych SKP jeśli nie mają długości stanowiska lub kanału pow. 12m

 

O co chodzi z tymi 12 metrami - to znaczy ,że jak mam teraz ABT i bedę chciał mieć GAZ - to muszę mieć stanowisko 12M ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego to wszystko tak musi wyglądać ?

 

Nie tylko my(diagności)mamy uwagi do projektu.

 

"Zmiany mają na celu umożliwienie zarejestrowania pojazdów zabytkowych oraz historycznych, nabytych w punkcie zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji lub stacji demontażu pojazdówInnego zdania niż ustawodawca jest Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów (FORS). Według Stowarzyszenia proponowane zmiany naruszają obowiązujące przepisy ustawy o odpadach oraz ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z produkcji. FORS zwraca uwagę na fakt, że ani w punktach zbierania pojazdów, ani w stacjach demontażu nie ma "pojazdów” w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Pomija się również fakt, że podmioty prowadzące punkty zbierania pojazdów lub stacje demontażu mają określone obowiązki i nie mogą sprzedawać jako pojazdów tego, co zostało do punktu czy stacji przyjęte. W szczególności prowadzący punkt ma obowiązek przekazać każdy przyjęty pojazd wycofany z eksploatacji do stacji demontażu, zaś prowadzący stację demontażu zobligowany jest dokonać określonych czynności demontażu. Stosownie do przepisów obu ustaw podmioty, które przyjmują pojazdy wycofane z eksploatacji, mogą je następnie przekazać tylko i wyłącznie podmiotom posiadającym odpowiednie zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami.

 

- Z tych też względów zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym w proponowanym brzmieniu nie powinna mieć miejsca - nie należy wprowadzać rozwiązań, które są sprzeczne z obowiązującymi przepisami ustawy o odpadach i o recyklingu - można przeczytać w uwagach do nowelizacji przekazanych przez FORS. - Wprowadzenie możliwości pozyskiwania "pojazdów" w punktach zbierania i stacjach demontażu nie może się ograniczyć do drobnej noweli ustawy prawo o ruchu drogowym, gdyż burzy system opisany w ustawie o recyklingu i ustawie o odpadach i musiałoby to pociągnąć za sobą zmianę szeregu przepisów, w tym tych dotyczących obrotu odpadami.

 

- W naszej ocenie proponowane rozwiązania są szkodliwe i mogą otworzyć drogę do szeregu nadużyć, w szczególności mogą być wykorzystane przez szarą strefę. Niewątpliwie też tego typu rozwiązania spowodują zamieszanie w rejestrach, skoro pojazd wyrejestrowany, jako poddany demontażowi, będzie mógł do rejestru powrócić jako pojazd zabytkowy - czytamy na zakończenie uwag Stowarzyszenia. - Z pewnością wypracować można inne, lepsze i przede wszystkim bezpieczniejsze sposoby pozyskiwania aut zabytkowych aniżeli przywracanie do życia odpadów, które trafiły do demontażu."

http://moto.onet.pl/1528892,2217,artykul.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tymi 12 metrami - to znaczy ,że jak mam teraz ABT i bedę chciał mieć GAZ - to muszę mieć stanowisko 12M ?????

Masz SKP przelotową czy nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popierając Markes30 uważam ,ze należy dyskutować nad projektem ustawy a szczególnie nad takimi " kwiatkami " , które się tam pojawiły.

Nie wiem czy koledzy już dyskutowali w tym temacie ale wg mnie nowy podział SKP spowoduje ,że PSKP do 3t :

 

- nie będzie mogła wykonywać badań wszystkich ciągników rolniczych a dużo jest takich których DMC przekracza 3,5t

 

- nie będzie mogła wykonywać BT wszystkich przyczep rolniczych tzn tych których DMC przekracza 3,5 t a jest ich większość

 

- nie będzie mogła wykonywać badań technicznych co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdów marki SAM w tym bardzo popularnych przeczep lekkich do 750 kg

 

Absurdem jest też dla mnie przekazanie w kompetencji OSKP wszystkich badań dodatkowych w zakresie zmian dokonywanych w pojazdach min po demontażu "kratki",

zmiana ilości miejsc do siedzenia itp.

 

zapraszam do dyskusji.

 

Mam jeszcze jedno pytanie, może do Pana Bogusława jak jest procedura legislacyjna uchwalania tej ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie będzie mogła wykonywać badań wszystkich ciągników rolniczych a dużo jest takich których DMC przekracza 3,5t

 

- nie będzie mogła wykonywać BT wszystkich przyczep rolniczych tzn tych których DMC przekracza 3,5 t a jest ich większość

to chyba jest najwiekszy absurd zmieniających się przepisów :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaa... z ciągnikami i przyczepami do nich to rzeczywiście porażka, bo prawie wszystkie są powyżej 3,5 t.

 

Co do sam-ów, to badanie zgodności jak najbardziej na OSKP, popieram, zmiany konstrukcyjne też. Na podstawówce to wcale nie potrzebne, nie są to podstawowe i częste badania a taka chyba jest idea podziału podstawowe/okręgowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaa... z ciągnikami i przyczepami do nich to rzeczywiście porażka, bo prawie wszystkie są powyżej 3,5 t.

 

Co do sam-ów, to badanie zgodności jak najbardziej na OSKP, popieram, zmiany konstrukcyjne też. Na podstawówce to wcale nie potrzebne, nie są to podstawowe i częste badania a taka chyba jest idea podziału podstawowe/okręgowe.

 

Tu bym się z tobą Psuj nie zgodził a dlaczego niby na stacji podstawowej nie można by było wykonać badania przyczepki SAM - przecież to jest oczywista kolejna próba zabrania praw nabytych.

Czy potrzebujesz dodatkowego wyposażenia aby sprawdzić czy zdemontowano kratkę i ustalić nowe parametry pojazdu.

Czy do w/w czynności potrzebne jest dodatkowe wyposażenie lub odpowiednia wielkość stanowiska diagnostycznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Absurdem jest też dla mnie przekazanie w kompetencji OSKP wszystkich badań dodatkowych w zakresie zmian dokonywanych w pojazdach min po demontażu "kratki",

zmiana ilości miejsc do siedzenia itp.

 

 

Zmiany to nie tylko "kratka".

W ciągu roku miałem taki "zmianowców " 58 ,aż nie taka wielka strata ,dla firmy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i można sobie wyobrazić jak rolnik będzie gnał szmat drogi ciągnikiem z przyczepą czy bez przyczepy do OSKP.

 

był tu kiedyś taki co robił "wyjazdówki" :evil:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYT:

Mam jeszcze jedno pytanie, może do Pana Bogusława jak jest procedura legislacyjna uchwalania tej ustawy.

 

ODP: w sumie regulują ją przepisy. Można ją poznać również z uzasadnienia projektu. Jeśli tego wymaga ustawa musi być zatwierdzona przez komisje europejskie. Ta zdaje się była z pominięciem komisji europejskich, jednocześnie realizowała wyrok określający niezgodność badań pierwszych. Później idzie ona do Parlamentu czyli najpierw do Sejmu a następnie Senatu. Wcześniej odwiedziła podkomisje Parlamentarne. Propozycje może składać właściwe Ministerstwo. Uwagi mogą dawać firmy lobbingowe w przypadku Prawka jest ich 8. Najgorsze jest to, że z 8 uwagi złożyły 3 a z nich przyjęto 1 bo tylko 1 była w terminie. Jak już Senat wniesie swoje uwagi to Sejm ją poprawia i daje Panu Prezydentowi, który albo ją wetuje albo podpisuje.

 

I tak powstała nasza przykładowa ustawa Prawko. Sama ustawa jeszcze nic nie znaczy, gdyż aby mogła funkcjonować musi być jeszcze akt wykonawczy czyli rozporządzenie.

 

A teraz kilka kwiatków. Oby to ktoś czytał.

 

Ustawa nie daje prawa do kierowania przez Starostów pojazdów sprowadzonych z zagranicy a uszkodzonych po wypadku - akt wykonawczy takie badanie ma -brak zgody Parlamentu na działania Ministra. Znowu jak z kartą pojazdu czy ówczesnym pomiarem prędkości przez Straże Miejskie.

 

W wykonawczym projekcie Dz. 227 jeden z podpunktów odsyła do nieistniejącego badania. Inny podpunkt z kolei mówi o pojeździe, o którym mowa w pkt 1 a pkt 1 mówi nie o pojeździe tylko o badaniu okresowym.

Dalej - tyle lat śmy walczyli o pozbycie się numeru silnika i co tworzą geniusze z lobbującymi? Iż zmiana konstrukcyjna to wymiana silnika? Jestem spokojny, choć ktoś kto wymieni silnika na tę samą pojemność i moc i przyjdzie na badanie po zmianach konstrukcyjnych i zapłaci za nie prawie 200 zł. a następnie WK go wygoni bo niby po co mu ta informacja to komuś podniesie ciśnienie.

 

Apropos ciśnienia dziękujemy geniuszom za całkowitą zmianę Dz. 227 i pozostawienie obowiązku identyfikacji numeru silnika w zaświadczeniu z badania.

 

A co ja się będę denerwował mądrzejsi nad tym myśleli i to konsultowali. A wystarczyło dać na dół do konsultacji do Starostów nadzorujących stacje to wiedzą jak one są później realizowane i co trzeba zmienić to nie i jest efekt jaki jest. Dostosujemy się w końcu przywykliśmy do takiego życie. :razz::evil::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było o czym dyskutować - poniższy link zawiera informacje z pierwszej ręki o postępie prac legislacyjnych dotyczących tej konkretnej ustawy:

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/1540.htm'>http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/1540.htm

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/poskomprocall?OpenAgent&6&1540

 

Tu - aktualny stan prac sejmu (przebieg procesu legislacyjnego - projekty ustaw):

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo by opowiadać: neostrada się skończyła i utraciłem łączność z internetem, jak już podpisałem to umowa na Worda się skończyła i nie mogłem dojść do odpowiedzi. W końcu spóźnione odpowiedzi i punkciki.

 

ROZWIĄZANIE KONKURSU:

PYTANIE 1: Wymień wszystkie Państwa członkowskie Unii Europejskiej.

 

Członkowie Unii Europejskiej

 

1 Austria - 1 stycznia 1995

 

2 Belgia - 25 marca 1957

 

3 Bułgaria - 1 stycznia 2007

 

4 Cypr - 1 maja 2004

 

5 Czechy - 1 maja 2004

 

6 Dania - 1 stycznia 1973

 

7 Estonia - 1 maja 2004

 

8 Finlandia - 1 stycznia 1995

 

9 Francja - 25 marca 1957

 

10 Grecja - 1 stycznia 1981

 

11 Hiszpania - 1 stycznia 1986

 

12 Holandia - 25 marca 1957

 

13 Irlandia - 1 stycznia 1973

 

14 Litwa - 1 maja 2004

 

15 Luksemburg - 25 marca 1957

 

16 Łotwa - 1 maja 2004

 

17 Malta - 1 maja 2004

 

18 Niemcy - 25 marca 1957

 

19 Polska - 1 maja 2004

 

20 Portugalia - 1 stycznia 1986

 

21 Rumunia - 1 stycznia 2007

 

22 Słowacja - 1 maja 2004

 

23 Słowenia - 1 maja 2004

 

24 Szwecja - 1 stycznia 1995

 

25 Węgry - 1 maja 2004

 

26 Wielka Brytania - 1 stycznia 1973

 

27 Włochy - 25 marca 1957

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwa_cz%C5%82onkowskie_Unii_Europejskiej#Cz.C5.82onkowie_Unii_Europejskiej

 

PYTANIE 2: Wymień wszystkie Państwa Konfederacji Szwajcarskiej

 

28. Konfederacja szwajcarska - Szwajcaria

PYTANIE 3: Wymień Państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

 

Członkami EFTA są obecnie:

29. Islandia (od 1970 r.)

30. Liechtenstein (od 1992 r.)

31. Norwegia

00. Szwajcaria (była pod nr 28)

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Europejskie_Stowarzyszenie_Wolnego_Handlu

PYTANIE 4: Podaj łączną liczbę krajów z pytań 1-3 (bez ich dublowania).

 

31

 

(Szwajcaria jest podwójnie dlatego razem bez dublowania jest 31 krajów).

 

Warunek: ZAKOŃCZENIE KONKURSU DO NIEDZIELI 25.01.2009r. GODZ. 00:00 - DECYDUJE DATA I GODZINA OPUBLIKOWANIA POSTU. Panowie konkurs dla Was, który będę punktował punktami "Piwa". Dodatkowe punkty otrzyma osoba, która poda pełne daty przystąpienia.

 

Liczy się wyłącznie pełna odpowiedź na wszystkie 4 pytania.

 

Czas na przyznawanie punktów :-D .

 

I postarajcie się pamiętać o tych krajach, gdyż bez ich znajomości nie uda się Wam sprawnie wykonać badania.

[scroll]GRATULUJE PRAWIDŁOWO ODPOWIEDZIELI OTRZYMUJĄC PUNKTY PIWA LUB POMÓGŁ W PRZYPADKU DAT I ZMIEŚCILI SIĘ W TERMINIE: [/scroll]

 

[scroll]waldi_m1 ::hey luk ::hey leniwiec ::hey [/scroll]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

A ja Mam takie pytanie:

Czy po tej zmianie bede mogl zarejestrowac samochod z kierownica po prawej stronie ? bez przekladki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.