Skocz do zawartości

DMC 40t na 42t?


Mieciuh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Problem jest taki iz mam ciagnik siodlowy Scania 124l 420 2001r z masa calkowita w dowodzie 40t natomiast bardzo zalezy mi na 42t(ok 15tys zl/rok:-)). Wiem ze ustawa przewiduje 42t do aut pierwszy raz rejestrowanych do marca 2003r-czy jest mozliwosc zmiany-oczywiscie legalnie i bez naciagania:) Dodam iz rozmawialem z pewnym kolega i twierdzi ze na Slasku idzie cos takiego zrobic natomiast reszta kraju kreci na to glowa.

No i przy okazji jeszcze jedno pytanko: nacisk na os napedowa-mam aktualnie bodajze98,4 kN>>>mozna starac sie na +/- 11,5t ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - spójrz na tabliczkę - być może sam odczyt tabliczki przez diagnostę wystarczy w WK do dokonania nowych, poprawnych wpisów w DR. Możesz tez spróbować uzyskać u przedstawiciela producenta w kraju zaświadczenia, ze taki typ pojazdu jak Twój był homologowany na 42 t + 112,7 kN nacisku - to tez jest podstawa zmiany wpisu w DR (paragraf 14 rozporządzenia o rejestracji) - tylko to powinno być tez poparte zmiana tabliczki znamionowej, żebyś nie miał problemów na kolejnych badaniach okresowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ze na tabliczce to wlasciwie jest pusto-mam tylko naciski na os-przod 7500, tyl 11500, reszta chyba do wyrzezbienia:) Jutro jade do Scanii Tarnowo P. i zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że podanie na tabliczce znamionowej dwóch wartości mas całkowitych zespołu pojazdów jednej, dopuszczalnej (ustalanej administracyjnie) i drugiej maksymalnej (ustalonej przez producenta) dawałoby podstawy do zmiany zapisu. Jeśli jest tylko jedna wartość to znaczy, że dopuszczalna masa całkowita jest równa maksymalnej masie całkowitej zespołu a więc nic tu nie można zmieniać. Nacisk na oś napędową masz 11,5t i tyle powinno być w dowodzie , przy czym to nie przekłada się bezpośrednio na wartość dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów.możesz mieć 8t na osi napędowej i jednocześnie przekroczyć 42t dmc zespołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc nic tu nie można zmieniać.

 

Nieprawda. Może ubiegać się o zmianę wpisu, jeśli ten typ pojazdu był homologowany na wyższe parametry i producent to poświadczy. Jeśli dodatkowo producent nie umieszcza na tabliczce mas to plus dla klienta, bo nie musi wymieniać tabliczki. Podstawę prawną na zgłaszanie takich zmian dałem - §14.4. Dz.U.Nr 186, poz.1322 z 2007 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.