Skocz do zawartości

Buggy , Traktorek rolniczy


Zenek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie posiadam takie cudo zbudowane przezemnie według własnego pomysłu .

Silnik Fiat Uno 1.0 , skrzynia skoda 120. zawieszenie Fiat 126p .

Rurak wyposazony jest w pełne oświetlenie czyli , swiatła przód tył , przeciwmgłowe, kierunkowskazy , stop, lampa wstecznego ,klakson

Ponadto na wyposażeniu jest trójkat ostrzegawczy ,kogut błyskowy, gasnica (nazdjęciach tego nie ma bo nie są uaktualnione)

Moje pytanie brzmi , czy jest jaka kolwiek mozliwosc aby ten wymysł XXI wieku wprowadzić delikatnie w ruch drogowy tzn , nie mam najmniejszego zamiaru wariowac nim po drogach publicznych z zawrotną prędkoscią , chcę poprostu przejechać na pastwisko lub do lasu jadąc 300m droga publiczną ! mialem juz przygode z policją i omijam ich szerokim łukiem .

Myślałem nad pojazdem wolnobieżnym ograniczając prędkośc do 25km poprzez zblokowanie gazu do pewnej granicy ,

pojazd ten ma takze słuzyć do ciagnięcia przyczepki i zakladania lemiesza do odsniezania .

Napiszcie co o tym sadzicie , moze macie jakies sugestie lub rady ?

 

p8240038pg6.jpg

w640.png

 

p1280443ay9.jpg

w640.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko jasne składaka ci niie uda sie zarejestrować bo ich nie można rejestrować, a to jest składak . Zerknij na forum ile poruszanych tematów problematycznych jest z samymi kładami , do których można przyrównać twój twórczy produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki składak? Gość wykorzystał pewne elementy od innych pojazdów - silnik, zawieszenie itd. Ale zasadnicza konstrukcja nośna jak widać jest konstrukcji własnej (nie wiem czy to bardziej rama, czy nadwozie?) - to klasyczny SAM.

 

Kolego - śmigaj tym pojazdem na okręgówkę - albo przynajmniej z dokumentacją i zdjęciami. Niech ocenią, czy Ci to dopuszczą do ruchu. Bo takie pojazdy dopuszcza się do ruchu na podstawie badania z OSKP.

Jeśli stacja Ci powie, że tak, to uderzaj do WK - warto mieć dowód własności na silnik tego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama : podwozie i nadwozie to jesdna całość , oczywiscie jest ona jaknajbardziej mojego wykonania i takze mi sie wydaje ze zalicza sie do sama tylko czy spełnia wszystkie warunki

albo przynajmniej z dokumentacją i zdjęciami
o jaką dokumentacje chodzi ? czy tylko dowód własnosci silnika czy cos wiecej ? Rozumiem ze taki dowód moge otrzymac tam gdzie nabyłem silnik czyli w stacji demontazu pojazdów ?

i nadal pozostaje kwestia czy jest mozliwosc zaczepienia go jako "pojazd wolnobiezny" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim wyglądzie to N - nie ma kabiny

 

Bo to kabriolet ignorancie! :evil:

 

Co do dokumentacji - na początek zdjęcia, ale na stacji mogą wymagać udokumentowania zakupu pewnych podzespołów, czy sposobu wykonania spawów... Co do silnika - jest taki niejasny przepis przez który niektóre WK wymagają udokumentowania jego pochodzenia... Ale tylko niektóre - być może nie będzie to potrzebne :)

 

Pojazd wolnobieżny... No czemu nie - ale jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wy cały czas piszecie o zwykłym pojezdzie SAM , który osiąga prędkosci jak normalny samochód , Chodzi mi o to jaki jest najprostszy sposób na to aby opłacic OC a do tego potzrebny jest chyba rodzaj pojazdu , czy pojazdy wolnobiezne mają nr, podwozia ,ramy czy cos w tym stylu ? Gdyby ograniczyc prędkosc poprzez zblokowanie wszystkich biegów ,zostawienie tylko 1 i wtecznego , dodatkowo ogranicznik pedału gazu , aby pojazd nie przekraczał 25km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę w powiększeniu na te zdjątka, to faktycznie myślę, że badania toto nie przejdzie... :(

To zostanie Ci wolnobieżny... Jeśli ograniczysz konstrukcyjnie prędkość auta do 25 km/h to gra. Płacisz OC i jedziesz... Co warto wiedzieć - taki pojazd należy oznaczyć tabliczką z danymi właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy tak jak piszecie , badanie to napewno na "N" ponieważ konstrukcja patrząc okiem fachowca nie jest technicznie idealna ,przynaje sie do tego wiec marka "SAM" raczej odpada Pojazd był budowany 2 lata temu z myślą o jezdzie po bezdrozach , wydaje mi sie takze ze chcac zarejestroiwac go jako "SAM" wymagane są błotniki , szyba ,no i przedewszystkim jakis papier na spawy konstrukcyjne.

 

Wiec zostaje "wolnobiezny" a wiem ze jest taka mozliwosc bo spotkalem sie z takimi przypadkami . Myślałem aby prędkośc ograniczyc poprzez wyeliminowanie biegów a pozostawienie 1i wstecznego ,do tego ograniczenie pedału gazu bo on na 1 biegu poleci sporo wiecej niz 25km

Wiecie moze jak sie zabrac za udokumentowanie takiego procederu ? co jest potrzebne i gdzie sie udac w pierwszej kolejnosci . Bylbym bardzo wdzieczny za sugestie i rady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. opis techniczny pojazdu marki "SAM"

2. rysunek techniczny ramy konstrukcyjnej

3. cztery zdjęcia formatu 13X18 z czterech stron :przód, tył, lewa i prawa strona

4. dokumenty źródłowe podzespołów zamontowanych w pojeździe i ich opis

5. opinie rzeczoznawcy odnośnie wytrzymałości konstrukcji ramy na naciski na osie oraz na okleślenie DMC tegoż pojazdu

6. skierowanie z WK na nadanie numeru identyfikacyjnego i tabliczki znamionowej

Na chwilę obecna tyle sobie przypomniałem a jak będę przy kompie w pracy moze jeszcze cos poszperam co może byc potrzebne do przeglądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ustaliliśmy, że on nie chce sama - tylko poruszać się nim jako wolnobieżnym...

 

Otóż nic nie reguluje tak do końca warunków dla tych pojazdów... Mają spełniać wymagania art. 66 PoRD - to tyle... Czy ktoś (SKP) ma to poświadczyć? Nie wiadomo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze SKP do pojazdów wolnobieznych i maszyn rolniczyc za wyjatkiem Ciągników nie ma nic ! Jezeli spełnie wymogi pojazdu wolnobieznego podane w ustawach to bedzie ok . Następnie Tabliczka z imieniem ,nazwiskiem i adresem własciciela no i ubezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabriolety mają drzwi i szyby :) :)

 

ale czterokołowce już nie!!! Na jakiej podstawie sądzicie, że jest to samochód??? Bo tak wynika z waszej dyskusji. (a propo's kabrio też zdarza się bez drzwi i szyb - np. UAZ - wraz z plandeką możesz zdjąć drzwi i przednią szybę.)

 

Ciągnik rolniczy na pewno odpada - nie spełnia podstawowej definicji. To jest czterokołowiec, tylko nie mieści się z mocą silnika - czyli nie podlega rejestracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd SAM juz sobie wybilem z głowy , mysle nad pojazdem wolnobieznym który nie przekracza 25km.h wyposazony we wszystko co zawarte w ustawie o pojazdach wolnobieznych ! tylko jak opłacic OC ? pasował by jakis nr ramy , wiecie moze jak sie z tym uporac . Myslalem zeby załatwić Faskture z jakiegos zakładu ze to on wykonał taki pojazd i nadał nr podwozia . co o tym sadzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pojazd samochodowy inny o podrodzaju inny :) Taki podlega rejestracji :)

 

no to znalazłeś lukę prawną, czy tam lukę w ustawie. . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pojazd samochodowy inny o podrodzaju inny :) Taki podlega rejestracji :)

 

A według mnie nie podlega, bo przekracza moc silnika dla czterokołowca, była dyskusja na ten temat w dziale quadów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest czterokołowiec!! Tylko pojazd samochodowy inny! ;) On może mieć mocy do woli :)

To jak się odnieść do Twojej wypowiedzi w kontekście pisma zamieszczonego na tym forum w którym minister infrastruktury odpowiada dla marszałka sejmu, że pojazdów czterokołowych powyżej 15kW nie rejestruje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minister je podpisał? Nie pamiętam...

A inne pisma z ministerstwa różne ciekawe rzeczy sobie piszą... A że aut z Francji rejestrować nie wolno i takie tam... :) Ma prawo ministerstwo pisać... :) Co z tego, że często na jeden temat piszą dwa sprzeczne pisma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.