Skocz do zawartości

Obowiązek powiadomienia policji


MackoGsxR

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Jeśli diagnosta lub rzeczoznawca stwierdzi ze było coś mieszane w polu numerowym jak i w numerach to czy ma obowiązek powiadomienia policji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Wg mnie to ma też obowiązek wezwać policję tylko nie wiem ,gdzie to jest napisane.Pamiętam ze szkolenia
??????????????????????????????

Jestem świeżo po kursie i pierwszy raz coś takiego słyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy u nas trafiały się lewe pieczątki to zatrzymywaliśmy DR, a następnego dnia na komisariat z dowodem i resztą zajmowała się Policja. Myślę że podobnie z numerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno to ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny

Tak mozesz zatrzymac DR i przesłać do WK opisując powód zatrzymania i niech się dalej klient martwi co z tym fantem zrobić .

Prawdę mówiąc miałem nie dawno taki przypadek/ingerencja w pole numerowe/ oraz tabliczka znamionowa od innego modelu i z innym numerem VIN.

Jak myślicie co zrobilem -wygoniłem go z SKP mówiąc zeby zapomniał ze mnie w zyciu widział i byl na takiej SKP.

Wiem, wiem co myślicie tylko nie wieszajcie na mnie wszystkich psow!!!!! :D

Pozdrówka ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz. U. Nr 227 Poz. 2250, $11.3 (nie wiem jak na kompie napisać skrót paragraf) wyraźnie o tym mówi. Nigdzie nie znalazłem żadnej wzmianki o policji. Nawet by mi się to brzydko kojarzyło. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet by mi się to brzydko kojarzyło

Zgoda.Kiedyś kupiłem na gieldzie sam.z lewa pieczątką w DR.Po ok.1 godz.bylem pzresłuchiwany na glinie/przy wyjeżdzie z gieldy zrobili rękaw/i musiałem wszystko opowiadać z detalami /w której kieszeni ile mialem pieniędzy/mimo iz mialem umowę kupna z tego dnia.Odnoisłem wrazenie ze przesłuchują mnie nie jako świadka ale podejrzanego.Wole nie mieć z nimi nic do czynienia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponownie powołuję się na 227:

 

"§ 11. 1... 2...

3. W przypadku stwierdzenia niezgodności cech identyfikacyjnych umieszczonych w pojeździe z zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie stacja zatrzymuje dowód rejestracyjny, który przesyła w ciągu 3 dni do właściwego organu rejestrującego."

Przecież jest wyraźnie i wszystko w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza,tylko,że kucie numerów jest przestępstwem i chyba tu jest spór.Niezgodność może wynikać z oczywistej omyłki np.Pani w WK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza,tylko,że kucie numerów jest przestępstwem i chyba tu jest spór.Niezgodność może wynikać z oczywistej omyłki np.Pani w WK

Nadgorliwość jest gorsza od .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylmy niezgodności z kuciem. W obydwóch przypadkach należy zabrać DR.

W przypadku kucia należy zawiadomić też Policję, bo to jest przestępstwo.

W przypadku niezgodności nie mamy pewności czy nastąpiło to w wyniku błędnego wypisywania DR czy z innych powodów - to ustali później WK.

W sąsiednim WK miałem już kilka przypadków gdy klientowi wezwano Policję i wszczęto postępowanie wyjaśniające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabranie D.R. i powiadomienie W.K. zrozumiałe ale powiadomienie Policji . Na jakiej podstawie? Sam napisałeś, że W.K. potem wyjaśnia (nie wiem jak ale to nie moja sprawa). Równie dobrze klient może mieć fałszywe dok. do pierwszej rejestracji czy D.R. i co diagnosta zawiadamia Policję bo ma takie podejrzenia czy nawet jest pewny. Na zasadzie obywatelskiego obowiązku? Od wyjaśnienia tego są chociażby rzeczoznawcy czy biegli sądowi.

Jeżeli uważasz inaczej to podaj podstawę prawną. ::?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiego zapisu mówiacego o wezwaniu POLICJI - napisane jest o niezgodnosciach numerów VIN, ramy, nadwozia, tabliczki znamionowej, nieczytelnym numerze silnika, ale to przeszłosć i za to zatrzymujemy DR.

Jesli mowa jest o "kuciu nr" to robi to diagnosta i tez czasami wygląda fatalnie:)

Jesli już chcemy lub musimy zabawic sie w prywatnego detektywa to mozemy zrobic tylko jedno - zarządac opini rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat - jak wiecie policyjni mechanoskopii są często biegłymi sądowymi, a z tej okazji wykonują zlecenia innych służb np. straży granicznej, ale nie jako policjanci, a jako biegli. I, jeśli stwierdza, iż była ingerencja w pole numerowe maja obowiązek, tym razem jako Policjanci, zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa. Tyle ze oni mają stosowną wiedzę, a my możemy mieć jedynie wątpliwości co do oryginalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiego zapisu

 

Ale Ty jako obywatel, jesteś związany wieloma przepisami lub ustawami. Nie bazuj tak tylko na przepisach o warunkach technicznych i sposobie przeprowadzania badania, bo tu zwyczajnie obowiązuje cię Kodeks Postępowania Karnego. Oczywiście zawsze można się bronić tym, że Ty tylko stwierdzasz niezgodność danych, a czy była ingerencja w pole numerowe (czyli kucie) to się nie znasz. Z drugiej jednak strony Twoja wiedza techniczna stoi na dużo większym poziomie niż zwykłego użytkownika drogi, czy nawet policjanta, i gdzieś jest zdroworozsądkowa granica tej przysłowiowej "ślepoty". Jeśli więc, widzisz, że pojazd ma wyraźne i widoczne ślady ingerencji w pole numerowe, to z jednej strony możesz oczywiście udawać głuchego i ślepego i facetowi kazać opuścić SKP (choć i taka postawa może się na Tobie niemiło zemścić w określonych sytuacjach), bo tak naprawdę, to każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. (art.304 kpk)

Wszystko zatem w razie "W" będzie sprowadzać się do tego, czy ktoś będzie się Ciebie czepiać, że mogłeś mieć uzasadnione podejrzenie, czy też wybrniesz z tego, że takiego przypuszczenia nie miałeś :) Dotyczy to każdej dziedziny życia zresztą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- moja wypowiedź oparta była na zapisie w DZ.U - Twoja natomiast na poczuciu bycia dobrym obywatelem. Masz rację, ale jeszcze napisz mi co to znaczy "wyraźne i widoczne ślady ingerencji w pole numerowe"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- moja wypowiedź oparta była na zapisie w DZ.U - Twoja natomiast na poczuciu bycia dobrym obywatelem. Masz rację, ale jeszcze napisz mi co to znaczy "wyraźne i widoczne ślady ingerencji w pole numerowe"

 

 

Wyraźne i widoczne ślady ingerencji w pole numerowe występuje w przypadku np. przekucia jednej lub kilku cyfr, wspawana blaszka z numerami nadwozia, inna wysokość czcionki numeratorów itp.

 

VooDoo diagnosta kuje numery :shock: - chyba u was.

U nas diagnosta nabija numery na podstawie decyzji WK, fakt, że wygląda to różnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal uważam, że to jest nadgorliwość. Bo diagnosta, nawet jeżeli jest sprawa oczywista powinien to napisać w negatywie i zanosząc D.R. do W.K. powiedzieć o swoich spostrzeżeniach a co oni z tym zrobią to ich sprawa. Nie wiem czy jest jakiś dokument dodatkowy dla W.K. przy zatrzymaniu D.R. , jeżeli tak to na nim też można opisać swoje spostrzeżenia. (nie mam jeszcze egzaminów więc nie pracuje jeszcze jako diagnosta). I powoływanie się na obywatelski obowiązek ? Czy od tego jest diagnosta. Wyżej dałem przykłady z pierwszej rejestracji czy D.R.. Krótko, kto chce niech się bawi w 007 ja jak będę

pracował na stacji, nadgorliwym nie będę, gdyż żyję trochę na tym świecie, w tym kraju i wiem, że to się nie opłaca. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest opisany przypadek z Zamościa: na badaniu technicznym dziwne numer „ pani tu nie było….” Po czym pani na policje ze zgłoszeniem, że kupiła samochód z kutymi numerami „ skad Pani wie, ze kute?” …. „a no na SKP byłam !!!” – ale chyba dalszy

ciąg nie został zrelacjonowany.

 

Tylko, że jeśli zabierasz DR za skorodowane nadwozie to, czy dzwonić od razu na Policje, że klient wyjechał ze stacji

samochodem, który może spowodować katastrofę? Czy, też zabranie DR wypełnia obowiązki ustawowe i obywatelskie ?

 

blakop - czy, gdy zauważysz samochód naruszający PoRD np. oklejone szyby, przekroczenie prędkości, amerykańskie światła - automatycznie sięgasz po telefon aby wypełnić swój obywatelski obowiązek ?? Bo, jeśli chodzi o PoRD to, jak dla mnie zaliczasz się do grona profesjonalistów i nie wymigasz się, że "nie widziałeś i brak wiedzy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej z przykładami: jeżeli klient za pozytywa chce Ci się odwdzięczyć (czytaj dać w łapę) to go oczywiście wyganiasz (innej opcji nie wyobrażam sobie) i dzwonisz na Policje z zawiadomieniem (doniesieniem) o próbie przekupstwa? itd., itp. Czy nie warto się zastanowić nad zmianą pracy na służby mundurowe? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.