Skocz do zawartości

Kategoria B i B+E


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,proszę o wyjaśnienie w następującej sprawie:czy mogę ciągnąć przyczepę z ham. najazdowym pow dmc 750 kg mając tylko kat B,zespół pojazdów nie przekracza 3,5 T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie możesz pod warunkiem że przyczepa nie przekracza mw. pojazdu ciągnącego

no i jeśli dmc zespołu pojazdów nie przekracza 3,5t :) wg.ustawy o ruchu drogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam tę tabelkę,tylko trochę się zakręciłem ponieważ Art 88 ust.3 pkt 3 -prawo jazdy kategorii A,B,B1,C,C1,D lub D1-uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionych z przyczepą lekką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się zakręciłem ponieważ Art 88

Nie tylko Ty bo ten sam art. tylko wcześniej przy kategorii B mówi, że możesz ciągnąć przyczepę taką jak sam ważysz aby zespół nie przekraczał 3,5T, teoretycznie 1750kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam1501,właśnie w tym problem.Pozdro.Może jest ktoś ,kto to wytłumaczy jak dziecku czteroletniemu,bo ja tego nie ogarniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest ktoś ,kto to wytłumaczy jak dziecku czteroletniemu,bo ja tego nie ogarniam

 

To co jest w tabelce powinien zrozumieć nawet dwulatek... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku generalizując, art.62 "prawka" załatwia art. 88, który ogranicza masę przyczepy do masy pojazdu ciągnącego. Tak jak masz przypisane na końcu tej tabelki. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam tę tabelkę,tylko trochę się zakręciłem ponieważ Art 88 ust.3 pkt 3 -prawo jazdy kategorii A,B,B1,C,C1,D lub D1-uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionych z przyczepą lekką

 

Czyli : prawo jazdy kategorii np. B uprawnia do kierowania pojazdem w niej wymienionym (do 3,5 tony ) z przyczepą lekką ...

 

Czyli przykładowo masz Transita czy innego busika który ma dmc 3499 kg i możesz do niego doczepić przyczepkę lekką i jechać normalnie na prawie jazdy B ...

 

 

Z drugiej strony inny przepis mówi , że w przypadku przyczepy innej niż lekka - DMC przyczepy nie może przekroczyć i tu UWAGA - masy własnej .... pojazdu ją holującego

To obowiązuje tylko do samego B , w przypadku B+E nie ma tego wymagania ...

 

 

A więc wariant 1750 + 1750 kg odpada ... Raczej jest to wariant 1500 kg masy własnej + 500 ładowność + 1500 przyczepa ...

 

 

Czyli np. lawetę lekką o DMC 1499 możesz holować osobowym autem o masie własnej 1500 i ładowności 500 kg .... ważne żeby się zmieścić w limicie 3,5 tony ...

 

 

Teraz PoRD się zmieniło i RZECZYWISTA (a nie DMC) masa przyczepy nie może przekraczać masy własnej pojazdu ją holującego - tylko , że jest to niezgodne z resztą przepisów - tj. nie zostało zmienione przy uprawnieniach

 

 

 

I jeszcze jedno

 

Jeśli przekroczysz 3,5 tony (masz B+E) lub jedziesz autem do 3,5 z przyczepą lekką to podobno MUSISZ WYKUPIĆ WINIETĘ ... nawet jeśli jedziesz w celach prywatnych (miałem taką głupią kontrolę podczas jazdy z lawetą)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury zlikwidowano winiety dla pojazdw o DMC do 12 ton. Kiedys to bylo fajnie kupowalo sie winiete za 8 zl i wszystkie bramki na A2 za 8 zika.

Ale wracajac do tematu kategoria B+E

Kat. B+E uprawnia do kierowania pojazdem kat. B łącznie z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej, co najmniej 1t o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów przekracza 3,5t. Kategoria ta uprawnia też do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepami.

A co jesli DMC zespolow nie przekracza 3.5t zabraklo np 100kg ?? to juz B+E nie obowiazuje ??

 

Im glebiej czlowiek docieka tym wiecej niewiadomych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolega Zbik ma racje od grudnia 2008 nie ma winet dla pojazdów i zespołów do 12t dmc.Jednak jak mnie pamięć nie zawodzi totak naprawde to dopiero pojazdy pow.12t dmc miały na podstawie winiety darmowy wjazd na autostradę. Co do reszty pojazdów-wjeżdżały za free bo tak się popłacało zarządcą za ich przejazd płaciło państwo.

Co do kategorii b+e to jestem ciekawy skąd kolega wytrzasnął wymagi 1000kg dmc?

Taki wymóg jest chyba tylko w przypadku pojazdu do nauki jazdy na tą kategorię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Znak STOP i nieszczęsny "azyl" jest nagminnie ignorowany przez kierowców. Stąd pewnie tak rygorystyczne podejście do tematu. Nie ma, że boli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znak STOP i nieszczęsny "azyl" jest nagminnie ignorowany przez kierowców. Stąd pewnie tak rygorystyczne podejście do tematu. Nie ma, że boli :)

 

 

I tak trzymać znaki i oznaczenia są po to żeby ich przestrzegać :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.