Skocz do zawartości

Badanie tech.pojazdu z gazem


Regan55

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu dziszejszym mialem dość nietypowy wg.mnie przypadek BT pojazdu z gazem.Po obejrzeniu DR stwierdziłem wpis instalacji LPG i niby wszystko ok.ale do czasu kiedy poprosiłem o dokument z TDT na zbiornik gazowy.Klient oświadczył ze ma takowy i pokazał mi orginał briefu gdzie owszem było wpisane ze pojazd posiada zamontowaną instalację gazową,oświadczając jednocześnie ze innych dok€mentów nie posiada i na podstawie tych dokumentów została wykonana 1 rej.pojazdu z zagranicy i wydany DR przez WK.Na dokładke stwierdziłem wykonanie BT przez inne SKP z wynikiem P/wpisy w DR/.Reasumując powyzszy fakt odstąpiłem od BT pojzdu.Poinformowałem klienta co ma zrobić abym mógł wykonać BT z wynikiem P.Czy dobrze zrobiłem? Proszę o wypowiedzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze zrobiłeś klient powinien mieć protokół wydany przez dozór techniczny w polsce ,

dziwne tylko na podstawie czego dokonano wpisu w dowodzie rej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne tylko na podstawie czego dokonano wpisu w dowodzie rej.

 

Na podstawie zagranicznego DR popartego wynikiem pierwszego badania technicznego, gdzie gaz uwzględniono.

 

Jest tajemnicą poliszynela, że zrobienie przeglądu gazowca bez protokołu TDT to normalka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wk. podczas rej poj z zagranicy z gazem właśnie takowego protokółu żąda a diagnosta w uwagach ma wpisać nr. protokółu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas jak przyjedzie z zagranicy z gazem to musi mieć albo legalizacje zbiornika przez dozór techniczny albo wymieniony zbiornika . Ja w uwagach wpisuje date legalizacji tdt oraz nr homologacji zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na dokładke wam napisze że pomimo tego że samochód sprowadzony z francji z gazem w którym wymieniłem butle na nową z ważnym TDT zrobiłem klientowi pierwszy z zagranicy + gaz i tak WK stwierdził że nie wbije gazu bo w dokumentach kraju pochodzenia nie ma adnotacji że zasilany też gazem.

Niby racja ale czy we francuskich papierach takowa adnotacja wogule istnieje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protokoły TDT to działka SKP. Wydziałom Komunikacji nic do tego - żądania tego dokumentu są bezpodstawne przy rejestracji.

Również nie wpisanie nr protokołu czy daty legalizacji zbiornika na badaniu nie może stanowić podstawy do odrzucenia takiego badania w WK.

Gazy z zagranicy to problem. Niestety, ale w takich wypadkach, jeśli nie będzie wyraźnej wskazówki w dok.pochodzenia pojazdu, że gaz był to i badanie w Polsce nie pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z tego widać to co WK to inna intepretacja przepisów a na końcu my i nasze d...y zeby zbierać cięgi jezeli braknie kropki nad i od p.urzędników z WK. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazy z zagranicy to problem. Niestety, ale w takich wypadkach, jeśli nie będzie wyraźnej wskazówki w dok.pochodzenia pojazdu, że gaz był to i badanie w Polsce nie pomoże...

 

Nie bardzo kumam :shock:

Jak może nie pomóc- ma gaz i butle z legalem polskim ,instalka załozona poprawnie ,no to"P" .jak cos nie tak to demontuje gaz i jest pierwsze bez gazu(z natury),lub uzupełnia te gazowe braki

.

Wydziałom Komunikacji nic do tego

 

Otrzymuje dokument z badania i na jego podstawie rejestruje.

To w koncu kto decyduje czy on jest z gazem czy bez ,diagnosta czy WK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie przepisy warunkują wpis gazu do DR w dwóch przypadkach:

1. Nowa instalacja założona w pojeździe - wtedy wpisu dokonuje się na podstawie homologacji i faktury

2. Używana instalacja - wpis przepisuje się z dotychczasowego DR.

 

I nie ma innej możliwości, a przynajmniej nie przewidują jej przepisy. Więc Wasze badania wymiana zbiornika, dozory i co tam jeszcze na nic się zdadzą, jeśli w zagr.DR nie będzie wpisu GAZ. I to wszystko.

Jak widać z powyższych wyliczeń, dozory TDT tudzież inne dok.nie są w żadnym wariancie wymagane do wpisu instalacji, więc ich żądanie w WK jest jedynie nadinterpretacją. Bo inną sprawą jest wpis adnotacji w DR, a inną przejście badania na SKP.

To, że jakiś WK wpisuje gaz do DR wyłącznie na podstawie badania diagnosty... No cóż - ich sprawa - umocowania prawnego nie ma to żadnego.

 

Kupisz auto z zagranicy bez adnotacji GAZ w zagranicznym DR to masz pecha. Tyle. Wymiany zbiorników protokoły TDT itd pomogą Ci przejść badanie, ale i tak nie będa podstawa do dokonania wpisu w DR w WK :)

Z kolei jeśli masz wpis gaz w zagr. DR to jedyne co sprawdzi WK to czy diagnosta potwierdza ten stan rzeczy na zaśw.z pierwszego badania i wystarczy do tego adnotacja GAZ na odwrocie badania, bez całej reszty dokumentacji, która była wymagana na stacji. WK chce tylko wiedzieć (czyli mieć info na badaniu) że pojazd jest przystosowany do zasilania gazem, a to na podstawie czego Wy to sprawdziliście to Wasza działka.

 

Paniali? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 22 lipca 2002 r.

w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów

(tekst pierwotny: Dz. U. 2002 r. Nr 133 poz. 1123)

(tekst jednolity: Dz. U. 2007 r. Nr 186 poz. 1322)

 

§ 14. 3. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem, do zawiadomienia dołącza się:

1) wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem;

2) fakturę VAT albo rachunek za montaż instalacji, o której mowa w pkt 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 14. 3. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem, do zawiadomienia dołącza się:

1) wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem;

 

Ale ja nie zawiadamiam o dokonanym montażu.Gaz juz jest założony w pojeździe sprowadzanym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dokumentach pojazdu nie wzmianki o tym, że pojazd posiada instalacje gazową. W tym układzie dokonujesz pierwszej rejestracji w kraju i jednocześnie zgłaszasz, że zamontowano instalacje LPG. Nieważne gdzie i kiedy. Jest to pierwsze zgłoszenie i tyle :) Na tym polega paradoks kupowania aut z zagranicy z instalacją LPG bez adnotacji w DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dokumentach pojazdu nie wzmianki o tym, że pojazd posiada instalacje gazową

 

Czyli lewizna

.Nie tylko u nas takie "cuda "sie dzieją ;)

Czy wpis "gaz" jest obowiązkowy w innych krajach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dokumentach pojazdu nie wzmianki o tym, że pojazd posiada instalacje gazową. W tym układzie dokonujesz pierwszej rejestracji w kraju i jednocześnie zgłaszasz, że zamontowano instalacje LPG. Nieważne gdzie i kiedy. Jest to pierwsze zgłoszenie i tyle :) Na tym polega paradoks kupowania aut z zagranicy z instalacją LPG bez adnotacji w DR.

 

Tak jest bo tu mamy lukę prawną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 14. 3. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem, do zawiadomienia dołącza się:

1) wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem;

 

Ale ja nie zawiadamiam o dokonanym montażu.Gaz juz jest założony w pojeździe sprowadzanym :)

 

Podałem podstawę prawną głównie w odpowiedzi na poniższy post :)

 

 

co z tego że paniali :) jak umnie wk.i tak woła od klienta prtokół tdt. :(

 

Żądają bezpodstawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.