Skocz do zawartości

Kategoria B+E a Kategoria T


rafii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie różnicy między kategorią B+E a T.Obecnie chodzę na kurs na kategorię T bo posiadam ciągnik ciągnik ciężki(4620kg),wykonuję nim prace w gospodarstwie rolnym. Instruktor przekonuje mnie abym zrobił zamiast Kategorii T kategorię B+E.

Moje pytanie czy na kategorię B+E będę mógł jeździć ciągnikiem z przyczepą wieloosiową (6 ton) lub 2 dwoma przyczepami wieloosiowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD

Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzajacym silnikowym jest prawo jazdy okreslonej kategorii.

3. Prawo jazdy:

1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów okreslonych w kategorii B+E;

2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów okreslonych w kategorii D+E;

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich

wymienionym z przyczepa lekka;

4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciagnikiem

rolniczym z przyczepa (przyczepami).

powinneś to znać :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zgodnie z tym co mówi kolega GEE na kategorię B+E, nie mogę kierować zestawem pojazdów którego rmc wynoś ponad 4,25t.

A co najlepsze że WORD w Toruniu twierdzi że na kategorię B+E mogę kierować ciągnikiem z przyczepami. I kto ty ma rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kto ty ma rację?

Racje ma "Prawko" bo ono mówi, że posiadając kat B+E możesz kierować ciągnikiem z przyczepami bez limitu kg jak dla kategorii B, przejrzyj dokładnie art. 88.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inaczej, prościej-

 

Prawo jazdy KAT B+E uprawnia:

( . . . )

zamiast prościej wyszło krzywo

 

punkty a) i b) dotyczą zakresu kategorii B

mając B+E można jechać poj o DMC 3,5t z przyczepą np. 2 t DMC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy w woli wyjaśnienia. Obdzwoniłem kilka Komend Wojewódzkich Policji oraz Komendę główną Policji w Warszawie i wszyscy twierdzą że posiadając Kategorię B+E, modę kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepami bez względu na masę całego zestawu.Waga 3,5t masy całkowitej dotyczy tylko samochodów a nie ciągników, takie otrzymałem wyjaśnienia .Wyjątkiem okazała się tylko Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, która twierdziła że nie mogę kierować na to prawo jazdy.Policjanci z innych komend twierdzili że widocznie Bydgoszcz jest nie doinformowana

Poniżej zamieszczam treść maila od WRD w sprawie wyjaśnienia kwestii kategorii B+E:

OD WRD – KWP W BYDGOSZCZY

 

"W odpowiedzi na Pana pytanie w sprawie kategorii prawa jazdy B + E dotyczącej kierowania ciągnikiem rolniczym poniżej przedstawiam obowiązując przepisy prawa w tym zakresie.

 

Zgodnie z art. 2 pkt 44 - ustawy prawo o ruchu drogowym / Dz. U. nr 108 poz. 908 wraz z późniejszymi zmianami/:

 

ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze

 

sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być

 

również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.

Na mocy art. 88 ust. 3 pkt 4 ustawy prawo o ruchu drogowym:

 

- prawo jazdy kategorii B + E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

 

Reasumując, kategoria prawa jazdy

 

- B - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym,

 

- T - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami)

 

- B + E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

 

 

Opracowano:

 

WRD – KWP w Bydgoszczy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Podejrzewam, że tylko będzie figurowało B+E, natomiast posiadanie tych kategorii upoważnia do poruszania się ciągnikiem z przyczepami.

 

Jeżeli upoważnia do poruszania się ciągnikiem z przyczepami to wg tabeli którą widziałem gdzieś na forum to łączna masa może być większa niż 6250kg bo chyba traktor z przyczepą lub przyczepami waży więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w przepisach ograniczenia masowego dla ciągników prowadzonych na kategorii B+E (nie ma też podziału masowego ciągników), powiedziane jest, że na takiej kategorii można kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 months later...
a w prawku po zrobieniu B + E pojawi sie rowniez T z automatu.

 

raczej się nie pojawi

 

ja niedawno robiłem pj w/w kategorii i nie mam wbitej kategorii T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w prawku po zrobieniu B + E pojawi się również T z automatu.

 

Oczywiście że się nie pojawi :D

 

Można prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepami ale nie jest to kategoria T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepami ale nie jest to kategoria T.

 

witam!

wydaje mi się, że różnica jest taka:

B+E - ciągnik rol. z p-pą

T - jak wyżej , ale z p-pami

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

róznica jest taka:

B+E - sam do 3,5 t + przyczepa i ciągnik rolniczy z jedną przyczepa

T - Ciągnik rolniczy z dwiema przyczepami max 24m albo 22m nie pamiętam dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.