Skocz do zawartości

Raport NIK o SKP


S.K.P-POZNAŃ

Rekomendowane odpowiedzi

Wstrząsający raport NIK. W co drugim powiecie działały nielegalne stacje kontroli pojazdów. Funkcjonowały bez koniecznych dokumentów, a pracowały w nich np. osoby karane albo bez uprawnień. Stacje dopuściły do ruchu ponad 185 tys. pojazdów.

 

W 75 proc. badanych powiatów i miast funkcjonowały stacje kontroli, które działały na stałe lub przez pewien czas bez podstawowego dokumentu wymaganego przez prawo: poświadczenia wydanego przez Transportowy Dozór Techniczny. Dokument ten potwierdza, że stacja kontroli ma właściwe wyposażenie i warunki do wykonywania badań. Tylko w Warszawie, w latach 2006 – 2008, działały, bez wymaganego prawem poświadczenia, 24 stacje kontroli (ponad 30 proc. z ogółu istniejących!), które wykonały w tym czasie ponad 37 tysięcy badań diagnostycznych.

 

W 30 proc. badanych powiatów starostowie nadawali uprawnienia diagnostom z naruszeniem prawa. Kandydaci na diagnostów nie spełniali wymagań ustawowych, takich jak przeszkolenie i praktyka. Jak zaznaczyli kontrolerzy NIK, proces nadawania i cofania uprawnień diagnostom może być korupcjogenny. :razz:

Korupcji sprzyja również zdaniem NIK zatrudnianie w stacjach kontroli osób karanych lub podejrzanych o poświadczenie nieprawdy (o sprawności rzeczywiście niesprawnego pojazdu) w dowodach rejestracyjnych lub przyjmowanie łapówek w zamian za tego rodzaju usługę. Taką praktykę kontrolerzy NIK ujawnili na terenie ponad połowy z badanych powiatów.

 

http://www.tvn24.pl/-1,1594684,0,1,nielegalne-stacje-wbily-lewe-pieczatki-185-tys-aut,wiadomosc.html

 

Jeżeli to wszystko jest jak jest ,to jest rzeczywiscie szok.

Znowu" ładna" reklama. Popatrzymy na TVN 0 19 -ma o tym być :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poczytajcie dokładnie jakie są zarzuty,nie koniecznie to nasza wina :( .Piszę o zarzutach natury formalnej typu praca diagnosty bez uprawnień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o zarzutach natury formalnej typu praca diagnosty bez uprawnień
nie koniecznie to nasza wina

a to mnie zdziwiłeś ,a kogo to wina że na karte rowerową jedzie TIR-em :shock:

Nie ma uprawnień na badanie sam.z gazem to po co sie tyka.

A to diagnosta nie myśli(chyba nie)że jak SKP nie ma pozwolenia np.na gaz to sie nie robi tych pojazdów :roll:

Ja to tak sobie mysle o "nadzorze" tych SKP-masakra 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wyszło nieporozumienie,bo nie przyszłoby mi do głowy,aby robić badania bez uprawnień,wydało mi się to tak oczywiste,że aż niemożliwe i tak jak piszesz,gdzie jest nadzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchy mnie dochodziły o stacjach widmo ale,że na taką skalę to się nie spodziewałem.Myslę,że proceder musiał się odbywać w dużych miastach bo tam łatwiej ukryć się "w tłumie" lub na jakimś zadupiu gdzie nie dosięgła "konkurencja"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robić badania nie posiadając określonych uprawnień -a powiem wam ze znam to z mojego podwórka .Nie dopuściłem do ruchu tzw .Patrolu Saperskiego -wcześnie już pisałem o tej sytuacji -ze wzgledu na brak wyposażenia do przewozu materiałów niebezpiecznych . A jakie jest moje zdziwienie gdy widze ostatnio pojazd jężdzi sobie jak nic bo pan diagnosta z innej stacji MON nie posiadajacy uprawnień do tych pojazdów -ze spokojną reką podbija badanie -ale to tylko świadczy o jego tępocie i Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! izmie -takich ludzi należy tepić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś oglądał Fakty TVN ? I co o tym myślicie?.Najważniejszą kwestią okazało się brak zaświadczenia TDT,czyli generalnie wymóg formalny a zrobili z tego akcję,że stacje są nielegalne(brzmi to bardzo medialnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy za "prawidłowy nadzór" poleci jakaś głowa urzędnika (starosty lub kogoś z TDT) za taki stan rzeczy, czy jak zwykle po dupie dostaną diagności :-( i ich szefowie.

A swoją drogą bardzo łatwo zostać "diagnostą" w tym kraju z własnego doświadczenia nikt nigdy nie zapytał mnie ani o wykształcenie i ani o praktykę (które oczywiście posiadam) jak poszedłem na kurs, potem na egzamin, a po zdanym egzaminie do starosty po uprawnienie nie zapytał się dosłownie NIKT więc o co chodzi ::? kto ma to sprawdzać ? , o pieczątkach nie wspomnę, że w rejonie gdzie wcześniej pracowałem wyrabiało się pieczątki "na gębe" szło się do "pieczątkarza" i mówiło trzeba pieczątkę taką i taką a pieczątkarz mówi przyjdź pan jutro bedą gotowe, więc skoro jest taki syf od samego początku to czego się potem spodziewać i czemu się dziwić że są "stacje widmo i lewi diagności". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak zaświadczenia TDT
Nie widzialem Faktow, ale jezeli chodzi o brak poswiadczenia to jest to powazna sprawa i wydaje sie ze badania wykonane na takiej skp nie sa wazne :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak zaświadczenia TDT
Nie widzialem Faktow, ale jezeli chodzi o brak poswiadczenia to jest to powazna sprawa i wydaje sie ze badania wykonane na takiej skp nie sa wazne :-(
Ciekawe jakie ma uprawnienia NIK bo jeśli może przekazywać wyniki kontroli dalej i tylko podać informację do mediów to zapewne proceder odbywa się dalej .Po takiej aferze trzeba będzie się chyba ładniej ubierać do pracy bo ludzie zaczną sie nam bardziej przyglądać :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak zaświadczenia TDT
Nie widzialem Faktow, ale jezeli chodzi o brak poswiadczenia to jest to powazna sprawa i wydaje sie ze badania wykonane na takiej skp nie sa wazne :-(
Ciekawe jakie ma uprawnienia NIK bo jeśli może przekazywać wyniki kontroli dalej i tylko podać informację do mediów to zapewne proceder odbywa się dalej .Po takiej aferze trzeba będzie się chyba ładniej ubierać do pracy bo ludzie zaczną sie nam bardziej przyglądać :D

 

Tak ,to jest bardzo duża lipa,z tym że mnie chodziło o to,że podano "nielegalne stacje"- czytaj :na czarno , gdzieś w garażu, zupełnie bez jakich kolwiek uprawnień,a podejrzewam,że było tak:zezwolenie jest wydawane najczęściej na 5 lat (dużo czasu),ktoś zapomniał sprawdzić termin i już go mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś oglądał Fakty TVN ? I co o tym myślicie?.Najważniejszą kwestią okazało się brak zaświadczenia TDT,czyli generalnie wymóg formalny a zrobili z tego akcję,że stacje są nielegalne(brzmi to bardzo medialnie).

 

Nic dodać, nic ująć.

Gdyby w niektórych z miast, zamknęli te 10 na 11 SKP ponieważ TDT nie był w stanie na dany okres czasu wykonać kontroli i terminy kontroli były czasem dość odległe, to NIK by wtedy stwierdził, że ten właściciel jednej stacji, która była otwarta posmarował żeby resztę zamknęli.

Dla większości dziennikarzy liczy się jedno SENSACJA!!!

Czy gdyby w tych miastach Starostowie faktycznie pozamykali te stacje, zabierając pracę właścicielom stacji, diagnostom, a co za tym stawiając pod znakiem zapytania byt ich rodzin, to wtedy byłoby OK?

Gdzie tam, wtedy w jakimś Superwizjerze albo innym sensacyjnym programie byśmy się dowiedzieli jak to pozbawia się ludzi chleba, dzieci nie mają na książki i kanapek nawet do szkoły nie noszą z biedy.

 

Co do kontrolerów NIK-u to ich kompetencja w temacie technicznym jest ........ bez komentarza ;)

 

[ Dodano: 08-04-2009, 22:41 ]

Dodam tylko jak kompetentni są dziennikarze.

Narobili szumu, że Policjanci będą zabierać ludziom dowody rej. z przeglądami z tych SKP, niejeden siedzący widz przed tv osiwiał ze strachu, a wystarczyłoby gdyby spojrzeli na zakres czasowy kontroli.

Najlepiej wywołać popłoch i sensację, masz kamerę i wizję jesteś Panem i Władcą bo nikt Cię nie rozliczy z Twojej niekompetencji i głupoty, taki lajf :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zwróciliście uwagę że ta nagonka na SKP trwa w mediach od pewnego czasu. Ja odnoszę wrażenie że jest to ręcznie sterowane przez TDT i Ministerstwo. Postanowiono na górze że trzeba przejąc nadzór nad SKP od SP , UM i przez media tak sterować opinią publiczną aby posłowie zagłosowali za dopuszczeniem TDT do kontroli pracy SKP.

W tej relacji jest wiele przekłamań uogólnień i półprawd zmieniających diametralnie obraz rzeczywistości.

Panowie zobaczycie że TDT będzie miał możliwość wejścia na SKP kiedy mu się to spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIK zarzuca zatrudnianie na stacji diagnostów skazanych wyrokiem sądowym,ale czy jest zmianka w rozporządzeniu co do wymagań dla diagostów o nie karalności ( chyba ze cos przeoczyłem ), napewno w kraju pracuje wielu urzedników panstwowych z wyrokami i to na wyższym stanowisku i nikomu to jakos nie przeszkadza ... to jest wporządku,ciągle sie czepiają tylko stacji i diagnostów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem ,to niekaralność dotyczy wlaścicieli SKP,natomiast inną kwestią jest wyrok powtarzam wyrok co do diagnosty i wtedy starosta powinien zatrzymać uprawnienia,oczywiście przewinienie dotyczy zarzutu przeciw dokumentom-fałszerstwo,potwierdzenie nieprawdy itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma wątpliwości że jest to kontrolowana nagonka medialna to na dowód załączam artykuł z dzisiejszego Dziennika Łódzkiego.

 

 

P.S. Najgłębsze kondolencje dla P. Premiera Donalda Tuska z powodu śmierci mamy :(

5ae1a3a479935_NIK-SKP.thumb.jpg.bfd1b8fcd261db6446142ef6d1d59470.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że w tym co napisał elliot i markes30 jest bardzo duże prawdopodobieństwo. Ta kontrola nie była w mojej ocenie skierowana przeciwko stacjom czy diagnostom tylko przeciwko urzędnikom nadzorującym stacje. I zgadzam się z głębszym podtekstem tej akcji do którego doszli wspomniani forumowicze. To prawda już nie raz się przekonałem prasa nic dobrego co się dzieje nie napisze tylko wyimaginowane afery. Nie na darmo się mówi czwarta władza w Państwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.