Skocz do zawartości

Umowa o zakazie konkurencji


janmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem do podpisania Umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.

Czy to jest normalne w tych czasach czy może ja się za wcześnie urodziłem.

Pracuję jako diagnosta 3 lata i dopiero teraz dostałem taką lojalkę do podpisu.

Sprawa jest taka że ja już pracuję na innej stacji na pół etatu.Moje pytania jest takie.

1/ Czy ktoś też coś takiego podpisywał?

2/ Czy ja muszę to podpisać i czy po 3 latach pracy nie jest troche za póżno żebym sie teraz o tym dowiedział (pytałem sie w WK i oni nie widzą żadnych przeciwskazań)

3/ Czy to jest zgodne z kodeksem pracy?

4/ Czy ja jestem urzędnikiem państwowym (podobno urzędnicy muszą się pytać pracodawcy czy mogą pracować gdzie indziej)

5/Czy ja popełniłem błąd podpisując umowę z tzw. konkuręcją? Gdzie jest to napisane że nie mogę pracować na innej SKP?

Jak ktoś się orientuje w tych sprawach to proszę o odpowiedż popartą jakimiś podstawami prawnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - ja miałem kiedyś, ale to dlatego, że firmami zafundowała uprawnienia

2 - nie, nie musisz. Co najwyżej pracodawca może to potraktować jako nie przyjecie nowych warunków pracy i wykorzystać jako powód do zwolnienia cię (a nawet nie jestem pewien czy może), ja bym tak nie pękał :)

3 - tak jest to zgodne z kodeksem

4 - tylko urzędnicy podpisujący decyzje administracyjne nie mogą pracować na innych etatach, ty możesz, poza tym pracujesz u prywaciarza

5 - nie nie popełniłeś błędu, możesz pracować nawet na stacji bramę dalej

 

Podstaw prawnych nie szukaj, bo nie ma sensu. Prawdopodobnie twój pracodawca chce sobie "przywłaszczyć" ciebie na własność. Ja bym się zgodził za bardzo dużą podwyżką, czyli "nie chcesz żebym dorabiał, to daj mi tyle żebym nie musiał"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to zakaz pracy u innego pracodawcy jest niezgodny z prawem. Jeśli to ma być umowa o zakazie konkurencji to powinna być "symetryczna" - pracownik nie pracuje a obecny pracodawca wynagradza mu to, że nie pracuje u konkurencji. Tym bardziej w takiej sytuacji, gdy faktycznie pracujesz i rezygnazja wiąze się z wymierną stratą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie musisz podpisywać , jeśli nie dają zarobić to trzeba dorabiać i tyle ja pracuję na 3/4 na jednej stacji a na drugie na 1/2 etatu i nikt się nie czepia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również dorabiałem na innej na 1/2 etatu co do lojalki to bym nie podpisywał chyba że faktycznie tak jak wspomniał psuj dał by mi dobrze zarobić to może bym się skusił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Na razie nic nie podpisałem,w pracy cisza. Myślę że to już doszło do głównego dyrektora który ma siedzibę w innym mieście,bo my jesteśmy filią.

Myślę że za parę dni odwiedzi nas i zrobi się dym. Ja nie mam zamiaru pęknąć. :-D

Albo mi pozwoli pracować na 1/2 etatu albo selawi,ja mam od zaraz pracę na cały etat na innej stacji a on traci diagnostę i ma problem ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co kogo obchodzi co my robimy z wolnym czasem.Ja też ciągnę drugą stację. Pozdrawiam

 

Teoretycznie,to nie jest tak jak piszesz,jest coś takiego jak zakaz konkurencji,z tym,że powtarzam teoretycznie (dobra wola szefa na zgodę na pracę u innego pracodawcy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Czy w swoich firmach podpisujecie t/z "lojalki"

 

Nie. Miałem tylko w firmie która zrobiła mi kurs i egzamin. Uważam, że to mój problem gdzie i ile dorabiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to mój problem gdzie i ile dorabiam.

 

Tak nie do końca Twój problem :lol:

 

Kodeks pracy:

"Rozdział IIa

Zakaz konkurencji

Art. 1011.

§ 1. W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić

działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach

stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego

taką działalność (zakaz konkurencji).

§ 2. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu

konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika

wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w

dziale piątym.

Art. 1012.

§ 1. Przepis art. 1011 § 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający

dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby

narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po

ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu

konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od

pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.

§ 2. Zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowiązywać przed upływem

terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w

razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się

pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

§ 3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia

otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez

okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie

może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu

orzeka sąd pracy.

Art. 1013.

Umowy, o których mowa w art. 1011 § 1 i w art. 1012 § 1, wymagają pod rygorem

nieważności formy pisemnej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w swoich firmach podpisujecie t/z "lojalki" .Od wczoraj bez zgody teraźniejszego prezesa nie mogę pracowac u konkurencji

_________________

I ja mam właśnie ten problem że przyjąłem się na pół etatu w innej stacji , a tu nagle przychodzi pismo od głównego że mam podpisać lojalkę i mam się zwolnić od konkurencji.

Leję na to , nie podpisałem i nie podpiszę, chamstwo jest wszędzie,gnoje myślą że jesteś ich własnoiścią, masz tańczyć jak ci zagrają, :x po moim trupie :P

Mam dwa tygodnie na zaprzestanie pracy w konkurencji,tylko szanowny zafajdany pan dyrektor nie rozumie że ja mam pracę w tej konkurencyjnej stacji od zaraz, a jak mnie zwolni to zamkną jego stację z braku obsady diagnostów.

Kompletna paranoja :razz:

Jestem za tym żebyśmy się zrzeszyli i żeby zaczeła się normalność a nie chamstwo i straszenie zwolnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to ten temat już był i go scalam z tym

Może i był,ale ty jesteś Brus Wszechmogący i wszystko wiesz.

Ja jestem tylko małym pyłkiem na tym forum :shock:

Mnie tu zwalnieją a ty mi takie numery piszesz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w swoich firmach podpisujecie t/z "lojalki"

Nie jeszcze się z takim czymś nie spotkałem.Owszem kiedyś mi wypomnieli /chcialem od nich się zwolnić/ ile to ja im zawdzięczam,ile mnie nauczyli itp.Skończyło sie na porozumieniu /czyt.podwyzce/.W trakcie rozmów powiedziałem krótko:ślubu z wami nie brałem i będę pracował gdzie chcę.W chwili obecnej jeden z diagnostów pracuje u "konkurencji" i wszyscy są zadowoleni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.