Skocz do zawartości

Powiedz "STOP" cenzurze i ograniczaniu dostępu do


berecik

Rekomendowane odpowiedzi

Już 5 maja w Parlamencie Europejskim odbędzie się ważne dla Internautów głosowanie. Dotyczące tak zwanego Pakietu Telekomunikacyjnego. Pakiet ów umożliwia wprowadzenie radykalnych ograniczeń w dostępie do Internetu i podzielenie go na tak zwane "pakiety". Co to oznacza w praktyce?

 

"Pakiety" dają prawo dostawcom usług internetowych na ograniczony dostęp do zasobów światowej sieci. Podobnie jak to się dzieje przy "pakietowaniu" programów w sieciach kablowych. W najtańszym pakiecie dostajemy jedynie podstawowe programy. Jeśli ktoś chce oglądać na przykład kanały Discovery, musi wykupić droższy pakiet. Podobnie będzie po wprowadzeniu nowej unijnej regulacji dotyczącej internetu.Przykładowo w najtańszym pakiecie dostaniesz dostęp jedynie do części polskich portali i serwisów. Jeśli zechcesz wejść na swoje ulubione forum dotyczące, na przykład modelarstwa kolejowego, może okazać się że musisz wykupić droższy pakiet dostępowy. Podobnie gdzy zechcesz ściągnąć najnowsze sterowniki do swojej karty graficznej, wprost z serwera producenta. Dostęp do serwisów zagranicznych może wymagać wykupienia jeszcze droższego "pakietu".

 

 

Dzięki takiej polityce znowu będzie możliwa kontrola przepływu informacji, operatorzy będą mogli blokować "niewygodne" źródła wykluczając je ze swoich pakietów. Wystąpi także nowy typ cyfrowego wykluczenia - osoby mające dostęp do internetu, ale tylko w najtańszym pakiecie, bez możliwości dotarcia do większości wiarygodnych źródeł informacji. To bardzo ważny problem w Polsce, gdzie znaczna część Internautów korzysta z najtańszych opcji dostępu do internetu. Jeśli, ze względów ekonomicznych, ich dostęp do internetu skurczy się tylko do wybranych portali i stron, mogą zrezygnować z takiej usługi w ogóle. Zmniejszy się zatem liczba Polaków aktywnie korzystających z Internetu. Ucierpią na tym wszyscy. Od właścicieli portali i serwisów tematycznych, po reklamodawców i zwykłych Internautów.

 

Co możemy zatem zrobić?

Możemy zaprotestować przeciw takim praktykom. Po pierwsze - podpisać się pod listem otwartym do polskich europarlamentarzystów. Oto jego pełna treść:

 

Drogi Panie Pośle/Droga Pani Posłanko

 

Chciałbym zwrócić uwagę na Telecoms Package, który będzie poddany pod głosowanie w Parlamencie Europejskim. Mam uzasadnione obawy, że zmiany, które proponuje Parlament, poważnie utrudnią życie w Unii Europejskiej. Mam pełną świadomość, że propozycja Parlamentu wpłynie na mój dostęp do Internetu, ograniczy go, a także nałoży ograniczenia na mój dostęp do serwisów internetowych i usług.

 

Używam Internetu do pracy, do robienia zakupów, komunikowania się z innymi ludźmi, dokonywania rezerwacji, pozyskiwania wiedzy. Za jego pośrednictwem poznaję kulturę, rozmawiam ze znajomymi i rodziną, zamawiam bilety, wybieram oferty na wakacje, rozwijam zainteresowania i moje hobby… i wiele więcej.

 

Zmiany w prawie, które proponuje Parlament Europejski, nakażą mojemu dostawcy usług Internetowych dostarczenie limitowanych, ograniczonych lub warunkowych usług. Obawiam się, że takie zmiany zabiją internetowe życie, które znamy, oraz będą miały poważny i krzywdzący wpływ na rynek europejski.

 

Piszę do Pana/Pani, jako mojego reprezentanta w Parlamencie Europejskim, by zagłosował/a Pan/Pani za ochroną naszego prawa do handlu i usług w Internecie.

Ponieważ żyjemy w społeczeństwie demokratycznym, musimy otwarcie debatować nad tymi kwestiami, a także ustalić zasady internetowego społeczeństwa.

 

Proszę o wsparcie poprawek, które zapewnią moje prawo do dostępu i dystrybucji treści i usług, a odrzucą każdy tekst mówiący o „prawnej zawartości” lub ograniczeniach i warunkowym dostępie do Internetu. Szczególnie chciałbym, by zapewnił/a mi Pan/Pani swobodne prawo do używania Internetu, tak aby wszystkie strony internetowe i usługi były dostępne dla nas wszystkich.

 

 

By podpisać się pod tym listem, należy skorzystać z serwisu http://stopcenzurze.wikidot.com.

 

Znajdziecie tam powyższy list otwarty wraz z listą wszystkich polskich europarlamentarzystów, z podziałem na frakcje. Celem akcji jest zebranie jak największej liczby podpisów i wysłania ich wraz z listem otwartym do wspomnianych osób.

 

Co jeszcze można zrobić?

Przekaż adres tej strony swoim znajomym, poinformuj ich o tej akcji.

 

 

źródło www.wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.