Skocz do zawartości

Czy można i jeśli tak to jak odpisywać VAT??


benyb_2005

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam Kia Sportage (kupione za granicą), zarejestrowane w kraju i chciałbym odpisywać vat od paliwa jednocześnie posiadając 4 lub 5 miejsc siedzących(tylną kanapę) czyli tak jak to jest fabrycznie, dowiadywałem się, że na OSKP zrobią mi adnotacje i będzie mógł widnieć wpis jako ciężarowe (oczywiście założą kratkę czy co tam trzeba, itp), ale nie będę miał wpisu o vat. Moje pytanie: czy to konieczne, (dodam, że kia polska jako importer dostała m.in. na te modele homologacje n-1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale auta, które były kupione kilka lat temu , mają wpisane w dowodzie jako ciężarowe, mają dwa rzędy siedzeń, wpisu o vacie nie ma, ale paliwo odpisywać mozna - dlaczego w takim razie ja muszę mieć taki wpis i jak go zdobyć :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale proszę mi wytłumaczyć, dlaczego wcześniej kupione auta z wpisem jako ciężarowe mogą byc zakwalifikowane do odpisu vat mimo ze takiego wpisu nie mają

 

[ Dodano: 06-05-2009, 17:59 ]

a jakbym zrobił tak, wyciagnał siedzienia, dostał wpis jako auto ciężarowe i wpis vat, potem założył fotele z tyłu i kratkę zamontował za drugim rzędem siedzeń, przejdzie wtedy i będzie ok?

 

[ Dodano: 06-05-2009, 18:03 ]

http://allegro.pl/item623450121_kia_sportage_expedition_2_0_cdri_113km.html - czemu nie mogę zrobić tak jak te auto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale proszę mi wytłumaczyć

W telegraficznym skrócie to wygląda to tak: od pojazdów kat. N1 do wejścia w życie Dz.U. nr 90 z 2005r poz 756 można było odliczać VAT bez żadnych adnotacji w DR, tylko na podstawie tego, że miały tzw kratkę przez co stawały się pojazdami ciężarowymi i to wystarczało. Następnie zaczął obowiązywać dziennik, który Ci zacytowałem powyżej i wymuszał on posiadanie wpisu o VAT-cie w DR i nie pozwalał wszystkim pojazdom ciężarowym kat N1 na odliczenie podatku (szczegóły w dzienniku), ale RP przegrała w "sądzie europejskim" taki stan rzeczy i na dzień dzisiejszy musisz udać się do właściwego US i tam zasięgnąć porady czy możesz odliczać "po staremu" czyli sprzed wejścia w życie Dz.U. nr 90 (który mimo przegranego procesu nadal obowiązuje) czy musisz odliczać tak jak na razie stanowi prawo, wg którego pojazd jaki chcesz nabyć nie spełnia wymagań do odliczenia VAT-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.