Skocz do zawartości

Rejestracja samochodu z USA - ciekawy przypadek

lovelypl
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szukałem na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi, więc pytam :)

Jest taki ciekawy przypadek. Samochód został sprowadzony z USA w roku 2005 i do dziś stał sobie beztrosko w garażu. Znalazł się kupiec (ja :)) i mam zagwozdkę, a nawet kilka.

1) Czy nie będę miał problemów z formalnościami dot. rejestracji, skoro przez 4 lata po przywiezieniu do PL nikt go nie zarejestrował

2) Jak wygląda sprawa przejazdu tym samochodem (ma blachy z USA) z miejsca zakupu do domu? Muszę brać lawetę, bo nie ma ważnego przeglądu? Z OC nie ma sprawy, bo "graniczne" na 30 dni za 100 zł od ręki dają

3) Jest to typowy model samochodu, który można kupić i w PL, więc chyba nie muszę mieć jakiejś specjalnej homologacji?

Czy dobrze kombinuję?:

1) Laweta do mechanika żeby go przerobić do przepisów obowiązujących w PL

2) Laweta do Stacji, żeby otrzymać ważny przegląd

3) Zakup OC czasowego i na blachach USA mogę do domu przejechać

4) Formalności w US,WK itd...

Najbardziej by mi pasowała możliwość, żeby jakoś punkty 1 i 2 bez lawety załatwić, ale nie wiem czy tak się da.

pozdrawiam

K.

Prawo przewiduje taką możliwość, ale jakdo tego podchodzi "Twój WK" to tródno zgadnąć

PoRD

Art. 74. 1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach okreslonych w ust. 2, starosta własciwy ze wzgledu na miejsce zamieszkania (siedzibe) własciciela pojazdu, wydajac pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablice) rejestracyjne.

2. Czasowej rejestracji dokonuje sie:

1) z urzedu - po złożeniu wniosku o rejestracje pojazdu;

2) na wniosek własciciela pojazdu - w celu umożliwienia:

a) wywozu pojazdu za granice,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej,

c) przejazdu pojazdu zwiazanego z koniecznoscia dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

mnie osobiście nie interesuje w jaki sposób pojazd znalazł się na SKP - laweta czy na kołach

Tak jak kolega cytuje - możesz pobrać czasówki na badania. I to najważniejsze, żebyś aktualne badanie wykonał. Jeśli reszta dok. jest kompletna, fakt "stania pojazdu" nie będzie miał znaczenia.

Jeżeli masz zaświadczenie o odprawie celnej (SAD) to zrób tłumaczenia przysięgłe dokumentów, zapłać recykling i udaj się do WK po próbne tablice (czerwone) i dowód czasowy na 30 dni w celu zrobienia badań.

W dniu rejestracji musisz ubezpieczyć pojazd bo inaczej zapłacisz karę.

O karach do 500 euro czytaj tutaj:

http://www.ekademia.pl/blog/dariuszsawicki/3247

http://www.ekademia.pl/blog/dariuszsawicki/3305

Po zrobieniu badań technicznych wracasz do WK z tymi samymi dokumentami, które już miałeś przy próbnych tablicach i dostajesz tablice stałe i dowód czasowy.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki

zgadza się lecz urząd teraz rejestruje pojazd a nie w 2006.

Zwykle robią tak, że każą zapłacić i wystąpić z wnioskiem do NFOŚiGW o zwrot nienależnie zapłaconego recyklingu.

Zdarzyło mi się to już kilka razy......

W ciągu kilku miesięcy pieniądze dostaje się na konto.

tu link do procedury zwrotu

http://www.nfosigw.gov.pl/site/main/aktualnosci_artykuly_odslona.php?id=1138101075

gdzie w pkt. 2 przypadków czytamy

"Udokumentowane nabycie pojazdu przed 1 stycznia 2006 r."

pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Dariuszu - nie myl... Moment rejestracji nie ma nic do rzeczy w tym wypadku... Zajrzyj do Usatwy o recyklingu. Decyduje moment wprowadzenia pojazdu - on jest wyznacznikiem obowiązku podatkowego w tym wypadku, a za moment wprowadzenia uważa się datę odprawy celnej. Tu nie będzie żadnego recyklingu jeśli odprawa jest z 2005.

Dariuszu - nie myl... Moment rejestracji nie ma nic do rzeczy w tym wypadku... Zajrzyj do Usatwy o recyklingu. Decyduje moment wprowadzenia pojazdu - on jest wyznacznikiem obowiązku podatkowego w tym wypadku, a za moment wprowadzenia uważa się datę odprawy celnej. Tu nie będzie żadnego recyklingu jeśli odprawa jest z 2005.

Ma rację ten jegomość :)

• 3 weeks later...

ma rację ten jegomość ale jak podałem w poście wyżej NFOŚiGW przewidział procedurę zwrotu opłaty recyklingowej w przypadku wprowadzenia pojazdu przed 2006 co oznacza, że takie przypadki mają miejsce.

We Wrocławiu płacisz recykling a potem zgodnie z procedurą występujesz o zwrot.

Nie wiem czy tak jest w każdym urzędzie.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki

No ale po co się pytam? Bez urazy, ale wygląda to trochę na działanie pod usługi firmy, która za niewielką opłatą pośredniczy później w operacjach związanych ze zwrotem tych pieniążków...

Na tej zasadzie można poradzić płacić taką opłatę każdemu - nawet komuś kto kupi w Polsce zarejestrowanego, 20-letniego malucha. Przecież potem będzie mu można "pomóc" w ubieganiu się o zwrot ;)

Urząd Miasta we Wrocławiu (WK) nie wymaga takiej opłaty przy rejestracji (w opisanym przypadku).

• 1 year later...

mam własnie problem jak kolega wyżej

mianowicie posiadam hyundaia accenta 2004 rok sprowadzony i opłacony w 2005 i chciałbym go zarejstrowac w kraju. Posiadam tłumaczenia 1-wszy przegląd certificate of title samochód nie posiada tablic. Niestety w wydziale komunikacji wymagaja dowodu rejstracyjnego a dowodem nie jest akt własnosci czytaj certifikate of title??