Skocz do zawartości

WARUNKI TECHNICZNE DLA POJAZDÓW DZ.U. NR 32.262 UJEDNOLICONY


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    10

  • Bogusław Maćkowski

    10

  • domin_g

    6

  • mirek.g

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

(...)I tak w ocenie oczywistej przedstawicieli VOLVO fabrycznie i w oparciu o homologacje "POP" (czytaj Pana Od Poniedziałków) światła pozycyjne boczne montowane są w VOLVO od 2004r.

(...)

Pozwoliłem sobie wyrwać z kontekstu słowa bo widzę tu tęskonotę niektórych do byłych skótów - Podstawowa Organizacja Partyjna.

A tak naprawdę to już przynajmniej wiem co oznacza ten skrót w obecnym czasie wielokrotnie używany w wypowiedziach. Ech były czasy i człowiek nie miał kłopotów ze skrótami :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Panowie chciałbym zwrócić jeszcze Waszą uwagę na fakt, iż światła pozycyjne, mijania, drogowe o barwie żółtej samochodowej mogą być używane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2009r. W załączniku o wymaganiach świateł wykreślono możliwość stosowania barwy żółtej selektywnej we wszystkich światłach a także w światłach obrysowych.

 

To, że chodzi o barwę żółtą selektywną to juz napisano, ale i tak w dalszym ciągu nie mogę zgodzić się z tą "uwagą".

 

Otóż nikt nie zabrania stosować barwy żółtej selektywnej, a jedynie zabrania wyposażać pojazdy w takie światła po 31.12.2009.

Jest to znacząca różnica. Słowo "stosować" występuje w tym rozporządzeniu dość często i gdyby chciano zabronić używania tych świateł byłoby użyte słowo "stosować".

 

Inna sprawą jest określenie "barwa żółta selektywna". Jaka to barwa? Jest to gdzieś okreslone? Kiedy były na rynku wyłącznie żarówki tzw. białe i tzw. żółte selektywne wszystko trzymało sie kupy. Ale dzis jaką barwę ma ta zwykła tzw. biała zarówka, kiedy zestawi się ją z Osram Cool Blue albo lampą ksenonową?

Gdzie jest granica do której światło jest "żółte selektywane", a za którą światło jest białe?

 

Srawa druga - światło pozycyjne boczne barwy żółtej samochodowej (pomarańczowe). Czy tylko BMW i Volvo? Co jest nie tak z autem, dajmy na to VW z roku 2002 albo 2005, w którym w przednim reflektorze zespolonym, w kierunkowskazie zrealizowano również światło pozycyjne boczne za pomocą żarówki 5/21W. To światło barwy żółtej samochodowej jest widoczne z przodu oraz z boku pojazdu. Oprócz tego z przodu świeci oczywiście pozycyjne przednie białe, a z tyłu pozycyjne tylne czerwone.

Co z pojazdami amerykańskimi, które w wiekszości bliskiej 99% posiadają takie światła i moga się poruszać do woli po naszych drogach nie zagrażając bezpieczeństwu ruchu? O ile oczywiście maja tablice rejestracyjne ze stanu dajmy na to Texas, bo założenie polskich tablic natychmiast czyni z nich pojazdy niebzepieczne.

 

 

Właśnie odgrzałem 4 letniego kotleta, więc nie zdziwię się jak nikomu nie będzie się chciało juz pisać, ale chętnie poznałbym opinie po tak długim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nikt nie zabrania stosować barwy żółtej selektywnej, a jedynie zabrania wyposażać pojazdy w takie światła po 31.12.2009.

Jest to znacząca różnica. Słowo "stosować" występuje w tym rozporządzeniu dość często i gdyby chciano zabronić używania tych świateł byłoby użyte słowo "stosować".

:?

Jak chcesz stosować coś co nie jest na wyposażeniu?Jeżeli stosujesz barwę żółtą świateł to znaczy że pojazd jest w nie wyposażony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Szybka reakcja. :-D

 

Mój post był troche prowokacyjny i nie celowałem w użytkowników tego forum, a raczej w "tfurców prawa".

Oczywiście, jestem prawie pewien (choć nie do końca), że grabarczyk chciał zabronić używania takich świateł, ale słowo klucz wg mnie jest nieprawidłowe. Wyposażanie bardziej kojarzy się z czynnością jednorazową, bo przecież nie wyposażam mojego auta codziennie rano w te światła tylko wyposażyłem je raz 29 grudnia 2009 roku i od tego czasu je stosuje po dziś dzień, prawda? Albo inaczej:

 

Jeżeli stosujesz barwę żółtą świateł to znaczy że pojazd jest w nie wyposażony

 

Owszem, został w nie wyposażony 29 grudnia 2009 roku, czyli zgodnie z prawem. Od 1 stycznia juz ponownie nie wyposażałem pojazdu w te światła. Cały czas są te zamontowane w grudniu. Przepis brzmi konkretnie:

 

Dopuszcza się wyposażenie pojazdu w światła drogowe, mijania lub pozycyjne przednie o barwie żółtej selektywnej do dnia 31 grudnia 2009 r.

 

Nic o stosowaniu, uzywaniu... nawet nic o wyposażAniu - tylko dokładnie słowo wyposażEnie - czynność jednorazowa.

 

 

Ale bardziej interesuje mnie pozycyjne boczne barwy żółtej samochodowej... Czy są przeciwwskazania w doposażeniu auta w takie światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, został w nie wyposażony 29 grudnia 2009 roku, czyli zgodnie z prawem. Od 1 stycznia juz ponownie nie wyposażałem pojazdu w te światła. Cały czas są te zamontowane w grudniu

Kolego bez urazy ale według mnie doszukujesz się "dziury w całym". Idąc Twoim tokiem rozumowania to wychodzi na to że żarówki są wieczne i raz w nie wyposażony pojazd (w chwili produkcji) jeździ z nimi do końca swojego "życia".

Na chwilę obecną zgodnie z dz.u poz.996 barwa inna niż biała-UI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w moim niemłodym aucie przez 4 lata nie zmieniłem ani jednej żarówki na skutek przepalenia.

 

Na chwilę obecną zgodnie z dz.u poz.996 barwa inna niż biała-UI

 

Tak jak ktoś w tym wątku juz napisał. Jeden problem, trzy rozporządzenia i juz masz jasność. :-D

 

Pozostaje tylko skąd diagności wiedzą kiedy barwa jest biała? Ksenon 4300K jest biały? Jest. To żarówka tzw. zwykła o ciepłocie ledwie 3200K też jest biała czy juz żółta? Jest jakies kolejne rozporządzenie w sprawie barw? Nie odpowiadajcie na to pytanie.

 

Naprawdę interesuje mnie światło pozycyjne boczne, które kiedyś miałem i zdemontowałem na podstawie sugestii m.in. diagnosty. Jednak po czasie zastanawiam się czy słusznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje tylko skąd diagności wiedzą kiedy barwa jest biała? Ksenon 4300K jest biały? Jest. To żarówka tzw. zwykła o ciepłocie ledwie 3200K też jest biała czy juz żółta? Jest jakies kolejne rozporządzenie w sprawie barw? Nie odpowiadajcie na to pytanie.
jest to prawda stara jak świat - faceci nie powinni rozmawiać o kolorach. :x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę interesuje mnie światło pozycyjne boczne,

 

To światło może być w kolorze żółtym samochodowym, więc nie rozumiem o co ta dyskusja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej. Miałem takie światło i zdemontowałem po sugestii diagnosty. Sądzę jednak, że niepotrzebnie. Mogę zamontować to ponownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej. Miałem takie światło i zdemontowałem po sugestii diagnosty. Sądzę jednak, że niepotrzebnie. Mogę zamontować to ponownie?

Możesz, o ile to światło ma na pewno europejską homologację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że niedouczonych diagnostów nie brakuje. Tyczy się to zresztą każdej branży.

Światło, tzn. cały reflektor jest europejski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jakby. Pozycyjne przednie jest białe, a boczne żółte samochodowe i zintegrowane z kierunkowskazem (żarówka dwuwłuknowa).

Nie o volvo jednak chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boczne żółte samochodowe i zintegrowane z kierunkowskazem (żarówka dwuwłuknowa)

Wypas! "Mrugać" nawet może. ;-)

To w Volvo światło w/g mej skromnej oceny wygląda jakby się zwarło.

 

 

Nie o volvo jednak chodzi.

Amerykaniec. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam,

 

chciałbym powrócić do tematu świateł pozycyjnych bocznych.

 

Kilkanaście dni temu przyjechało do mnie prawie nowe Volvo. Rok produkcji 2017. Kupione w polskim salonie. Badanie dodatkowe na hak.

Auto miało zintegrowane w przednim reflektorze pomarańczowe światło. Świeciło się one cały czas po włączeniu świateł. Rozmieszczenie dokładnie tak jak na zdjęciu, które załączył powyżej @Paprock. Zadzwoniłem do salonu Volvo i potwierdzili mi, iż wszystkie ich auta mają takie światła.

 

Z warunków technicznych:

Rozdział 3

Światła

§12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

[...]

16) pozycyjne boczne – pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna

być liczona razem z dyszlem);

[...]

 

3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:

[...]

8) pozycyjne boczne – pojazdu innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 16;

 

Do tej pory jest wszystko OK.

Analizując przepisy dalej:

 

Załącznik nr 6

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH POJAZDU SAMOCHODOWEGO

I PRZYCZEPY

§ 2. Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli:

pozycja 19 - światła pozycyjne boczne

- kolumna 8 - rozmieszczenie na pojeździe na długości - odsyłacz do lp.11

- w lp.11 odsyłacz do przypisu nr 27

- przypis 27: Przynajmniej jedno światło z każdej strony powinno być umieszczone środkowej jednej trzeciej długości pojazdu [...]

 

I tu już nie jest OK. Nie ma żadnego światła w środkowej jednej trzeciej długości pojazdu.

Z tego wynika, iż albo ja czegoś nie wiem (co jest najbardziej prawdopodobne) albo Volvo jest niezgodne z polskimi warunkami technicznymi.

Prosiłbym kolegów bardziej biegłych w polskich przepisach o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym kolegów bardziej biegłych w polskich przepisach o opinię.

Humor Ci się wyostrzył? U nas nawet twórca przepisu nie ma pojęcia o co chodzi...

 

Zajrzyj do Reg. nr 48 pkt 6.17.4.3. to pozwoli Ci na delikatne rozświetlenie zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin ale inny niż ty podajesz, przeczytałem w wersji oryginalnej (angielskiej) . Jest tam napisane, iż światło ma być w wewnątrz przedniej jednej trzeciej długości pojazdu. Wynika z tego, iż jest błąd w tłumaczeniu na język polski.

Nie zmienia to faktu, iż te światła, wg polskich warunków, są chyba złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się tak po regulaminach lata to może waro wpierwej rozszyfrować czy to aby nie lampka boczna ale postojowa. :x

 

I tak dopytam jeszcze czy są jakieś światełka w lusterkach, albo za tylnymi kołami gdzieś po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radekd2, praktyka dowodzi, że jak pojazd ma pow. 6m długości to posiada on światło poz. boczne w 1/3 środkowej części a jak ma mniejszą długość to ten wymóg nie musi być spełniony. Obecnie wiele aut osobowych ma światła pozycyjne boczne w przednim reflektorze ale nie posiadają ich w środkowej i tylnej części pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.