Skocz do zawartości

Przegląd BELLIERA VARIO 50


janmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Może to już było ale nie mogę nic na ten temat znależć.

Przyjechał do mnie dzisiaj klient Bellierem Vario 50, w DR ma wpisane Pojazd samochodowy inny,poj.49 cm3,DMC 550,moc 5kW i pieczątkę z datą nastempnego badania na 18.06.2009. Miał pierwszą rejestrację rok temu i diagnosta dał mu na rok chociaż moim zdaniem powinien mieć bezterminowo ponieważ jest to motorower do 50 cm3 i nie przekracza 45 km/h.

Czy ja może się mylę? Czy Qady do 50 cm3 mają badanie co rok , czy bezterminowo?

Jak sklasyfikować tokie ustrojstwo? Może ktoś mi powie co mam zrobić,facet przyjedzie jutro po południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co parę dni temu rozmawialiśmy o warunkach technicznych dla quadów - Twój temat jest analogiczny. To, że pojazd jest homologowany w tej samej kategorii co motorowery (L) i odpowiada podobnym warunkom technicznym nie czyni z niego motoroweru w pełnym tego słowa znaczeniu. Zgodnie z klasyfikacją jest to pojazd samochodowy inny, a nie motorower, więc podlega corocznym OBT na zasadach "ogólnych". Tylko motorowery (stricte motorowery) mają badanie bezterminowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sklasyfikować tokie ustrojstwo?

Jest to pojazd samochodowy inny, który ma spełniać warunki techniczne dla motoroweru.

w DR ma wpisane Pojazd samochodowy inny
Miał pierwszą rejestrację rok temu i diagnosta dał mu na rok

:ok

ponieważ jest to motorower do 50 cm3 i nie przekracza 45 km/h.

NIE jest to motorower, tylko warunki techniczne ma spełniać tak jak dla motoroweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z klasyfikacją jest to pojazd samochodowy inny, a nie motorower, więc podlega corocznym OBT na zasadach "ogólnych". Tylko motorowery (stricte motorowery) mają badanie bezterminowe

Czyli wnioskuję z tego że Qady do 50cm3 i prędkości 45km/h mają coroczne badania techniczne?

NIE jest to motorower, tylko warunki techniczne ma spełniać tak jak dla motoroweru.

Czyli badanie robimy tak jak dla samochodu, a warunki ma spełniac tak jak dla motorowera, czyli ma miec gasnicę i trójkat, ale nie musi miec pasów.

A może musi?

W jakim dzienniku ustaw jest to napisane?

A może to my sami przez tą dyskusją na forum zaczniemy tworzyc swoje przepisy dotyczące Quadów i czegos takiego jak Belliera, czyli małe niewiadomo co.

Przypomina mi się takie powiedzenie:< Dajcie mi człowieka a ja już na niego paragraf znajde>

Podsumowując, to nikt nie dał mi konkretnej odpowiedzi podpartej jakimś paragrafem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jestem na stacji i mam wgląd do wszystkich przepisów i doszedłem do wniosku że to ustrojstwo nie jest lekkim pojazdem czterokołowym,ani motorowerem,ani motorem lecz najbardziej pasuje do pojazdu czterokołowego,gdyż jego moc jest większa niż 4 kW i ciężar przekracza 350 kg.

W takim wypadku to będzie kategoria L5e i badanie co rok.

A tak na marginesie to dalej nie wiem czy to ustrojstwo powinno mieć pasy bezpieczeństwa czy nie? :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czterokołowiec lekki - warunki techniczne jak dla motoroweru

 

czterokołowiec - warunki techniczne jak dla motocykla trójkołowego

 

Ten pierwszy - żadnej gaśnicy i trójkąta, ten drugi - gaśnicy nie, trójkąt tak

 

Oba przeglądy corocznie. Pasów nie muszą mieć, kask to nie nasza sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy czterokołowiec ma przegląd corocznie. Czterokołowiec klasyfikowany jako pojazd samochodowy musi też mieć gaśnicę, bo z obowiązku jej posiadania zwolnione są tylko motocykle, a już ustaliliśmy, że to nie jest motocykl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma spełniać warunki techniczne dla motocykla, ale motocyklem go to nie czyni. A wymóg dotyczy konkretnej grupy pojazdów podanej z nazwy - pojazdów samochodowych, bo to nie jest motocykl. Dlatego tez właściciel może jechać bez kasku, nie musi mieć prawka A itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma spełniać warunki techniczne dla motocykla, ale motocyklem go to nie czyni.

 

Dokładnie i dlatego się nie zgadzam z ta gaśnicą. Bo właśnie warunki techniczne motoroweru i motocykla nie przewidują gaśnicy i analogicznie nie przewidują jej także dla czterokołowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma spełniać warunki techniczne dla motocykla, ale motocyklem go to nie czyni.

 

Dokładnie i dlatego się nie zgadzam z ta gaśnicą. Bo właśnie warunki techniczne motoroweru i motocykla nie przewidują gaśnicy i analogicznie nie przewidują jej także dla czterokołowców.

 

W pełni podzielam Twoje zdanie odnośnie gaśnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.