Skocz do zawartości

problem z rejestracja nowego motoroweru


bykuu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Zakupiłem synowi motorower. Kupiłem go od osoby niepełnoletniej posiadającej nip itp. Osoba ta kupiła pierwsza ten motorower w sieci sklepów Kaufland w maju 2008r. Lecz go nie zarejestrowała . Kupiłem go za nie duże pieniądze ale bez żadnej faktury ani paragonu z tego sklepu . Mam zaświadczenie o homologacji o przeglądzie zerowym i mam też umowę z osobą od której kupiłem motor . Czy zarejestruje go bez problemów . Motorower przez poprzednia osobe nie był rejestrowany . Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - kupno od osoby niepełnoletniej, która nie ma posiada pełnych zdolności do czynności cywilno-prawnych jest dość problematyczne... Są WK, które przymkną na to oko, są takie, które może nawet tego nie zauważą, ale trudno zawyrokować o tym tu na forum.

 

Brak pierwotnej faktury również może być problemem, choć z tego w drodze odwołania można się wybronić akurat... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć dokumenty zakupu z kaufland w oryginale.

 

Jeżeli sprzedaje nieletni to w podpisie sprzedawcy musi być napisane:

"w imieniu nieletniego dziecka(o ile to jego dziecko)"

podpis opiekuna prawnego bo tylko on może taką umowę podpisać gdyż nieletni nie ma jeszcze praw.

 

pozdrawiam

 

Dariusz Sawicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć dokumenty zakupu z kaufland w oryginale.

 

Znasz podstawę prawną na to? Podaj proszę.

 

"w imieniu nieletniego dziecka(o ile to jego dziecko)"

 

Nie tak szybko - proponuję lekturę KRiO i KC przedtem. W przypadku zbywania przez osobę niepełnoletnią reprezentowanie przez opiekuna prawnego w wielu wypadkach nie wystarcza - wymaga się zgody sądu opiekuńczego...

 

Powtarzam - wiele spraw będzie tu kwestią interpretacji, dlatego nie uzyskasz tu pewnej odpowiedzi. Po nią musisz się udać do swojego WK w którym będziesz załatwiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na umowie musi się podpisać opiekun ten niepełnoletniej osoby tak ? A gdyby się przyczepili o tą fakture to jak to jest z tym odwołaniem? Nigdy nie rejestrowałem pojazdu więc się kompletnie na tym nie znam.

A mam jeszcze jedno pytanie dowiedziałem się od znajomego, ze ten motorower mogę zarejestrować na 15-sto letniego syna . Prawda to ? Jeśli tak to jakie dokumenty musi syn posiadać ?

A może jeszcze inny manewr. Bo w sumie i tak faktury nie ma i tak. Więc może było by mniej problemów gdybym napisał umowę z kimś innym . Z kimś pełnoletnim . ? Co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chodzi o oryginał faktury zakupu od dealera to mówi o tym

Rozporządzenie o rejestracji pojazdów

 

§ 4. 1. Dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych

zespołów jest w szczególności jeden z następujących dokumentów:

...

2. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy

pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu

dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne

z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym

i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód

własności wymagany do rejestracji rozumie się

wszystkie dokumenty potwierdzajàce fakt przeniesienia

prawa własności pojazdu.

 

 

Czyli jest tak, że ktoś nie może tak sobie nagle nie wiadomo skąd posiadać pojazd i potem go sprzedać.

W przypadku nowych pojazdów wymagane jest:

1. faktura lub umowa

2. homologacja

 

 

Co do sprzedaży przez nieletniego to napisałem przez analogię do kupowania gdyż wczoraj rejestrowaliśmy taki pojazd na nieletniego.

Na fakturze były dane nieletniego z nr PESEL

podpis rodzica - opiekun prawny wg schematu: za nieletnie dziecko .... podpis

 

Taki sam tekst na dokumentach w urzędzie komunikacji - w miejscu gdzie jest podpis właściciela.

 

Stąd wydaje mi się, że sprzedaż pojazdu, który nabyło dziecko poprzez rodzica wygląda analogicznie do jego kupna.

Jeżeli w KC jest inaczej to proszę o sprostowanie.

 

pozdrawiam

 

Dariusz Sawicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że normalnie z tą umową co mam idę i rejestruję pojazd tak ? Idę z umową , wydruk z homologacji i przeglądem zerowym. I normalnie rejestruje pojazd na syna bez żadnych problemów ? Czy lepiej napisać umowę z kimś innym . Z osobą pełnoletnią. Bo w WK nie sprawdzają chyba czy ta osoba kupila ten i ten skuter. Bo przecież ta osoba go nie rejestrowała wcześniej to z kąd mogą wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DariuszSawicki, dobrze cytujesz tylko bez zrozumienia ;) szczególnie jeśli chodzi o ten cytat, który nas najbardziej interesuje:

2. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy

pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu

dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne

z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym

i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód

własności wymagany do rejestracji rozumie się

wszystkie dokumenty potwierdzajàce fakt przeniesienia

prawa własności pojazdu.

 

Powiedz mi proszę, jak może wynikać tu niezgodność zbywcy z danymi zawartymi w DR i KP skoro ich NIE MA, bo to pojazd fabrycznie nowy?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak elliot pisze - ten pojazd nie jest zarejestrowany - jakie chcesz tu mieć niezgodności z DR?

Czym innym jest przysposobienie na rzecz osoby małoletniej, czym inny jest zbycie w jej imieniu... Wszystko też zależy od kwoty transakcji... Popytaj Darku w swoim WK - wszystkiego się dowiesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się rejestruje pojazdy nie zarejestrowane - nowe?

 

Dokumenty to:

1. faktura zakupu

2. homologacja

3. karta pojazdu (jeśli wymagana)

 

Teraz jeżeli z faktury nie wynika, że firma - sprzedawca jest dealerem danego pojazdu to musi mieć zaświadczenie - umowę z producentem/importerem na handel tym towarem.

Jeśli nie ma takiego papieru to potrzebne dokumenty pochodzenia pojazdu czyli np. odprawa celna lub inne dokumenty.

 

pozdrawiam

 

Dariusz Sawicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeżeli z faktury nie wynika, że firma - sprzedawca jest dealerem danego pojazdu to musi mieć zaświadczenie - umowę z producentem/importerem na handel tym towarem.

 

No właśnie o to chodzi, że wcale nie musi :)

 

Jeśli nie ma takiego papieru to potrzebne dokumenty pochodzenia pojazdu czyli np. odprawa celna lub inne dokumenty.

 

Teraz już wymieszałeś całkowicie dokumenty :)

Odprawa celna nie ma nic wspólnego z dokumentem własności jaką jest faktura (oprócz sposobu dokumentowania dokonania odprawy celnej na fa vat) i wymóg jej przedłożenia nie ma nic wspólnego z tym na kogo faktura jest wystawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zgodnie z KRIO majątku niepełnoletniemu można przysporzyć jednakże uszczuplić tylko za zgoda sądu rodzinnego.

 

Tak więc nabywając pojazd od osoby niepełnoletniej należy od niej wołać postanowienia sądu rodzinnego z którego wynika że pojazd można zbyć. bez tego umowa sprzedaży nie ma mocy prawnej

 

A zakupić oczywiście można na niepełnoletniego i wtedy podpisuje opiekun prawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumenty to:

1. faktura zakupu

 

Nie - masz mieć dowód własności. Nigdzie nie ma napisane, że w przypadku nowego pojazdu musi to być faktura. Tak samo jak nigdzie nie ma napisane, że sprzedawca nowego pojazdu musi udokumentować jego pochodzenie... Wystarczy trochę znać swoje prawa. Natomiast reszta z grubsza tak jak kolega andrzej pisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się pogubiłem w tym wszystkim . Można jakoś tak jaśniej ? Jak mam zarejestrowac ten motorower . Mam możliwość podpisania umowy z rodzicem ( opiekunem prawnym) tej osoby od której zakupiłem motorower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bykuu - w jednym WK to przejdzie, w innym nie (kupno od nielata)! Tak samo jak z ta pierwotna fakturą - w przypadku pojazdów nowych, nierejestrowanych wymaganie tzw. ciągłości umów to bardziej życzenie WK niż procedura posiadająca jakieś podstawy prawne. Ale mu Ci na to nie odpowiemy, bo nie wiemy czego zażądają w Twoim WK Czy będą wymagać zgody sądu na sprzedaż przez nielata i czy zgodzą się, żebyś nie pokazywał pierwszej FV. My Ci tylko możemy zwrócić uwagę, że to są dwa newralgiczne miejsca Twojej transakcji, o które musisz wypytać w WK swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.