Skocz do zawartości

Zmiany konstrukcyjne a pierwsze badanie


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,krótkie pytanie,czy przy pierwszym badaniu można zrobić zmiany konstrukcyjne,wg mnie nie, proszę o opinię.( przebudowa skrzyni ładunkowej sam ciężarowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie nie jest możliwe dokonanie zmian w pojeżdzie niezarejestrowanym na terenie Polski,czyli pierwsze badanie a następnie rejestracja,potem OBT+ Zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie nie jest możliwe dokonanie zmian w pojeżdzie niezarejestrowanym na terenie Polski,czyli pierwsze badanie a następnie rejestracja,potem OBT+ Zmiany.

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dopuszczam taką możliwość, gdyż pod pojęciem pojazd zarejestrowany rozumiem taką sytuację pojazdu, w której przeszedł on już pierwsze dopuszczenie do ruchu - niezależnie od tego w jakim kraju miało to miejsce. Ale przyznaję bez bicia, że teoria to bardziej pod klienta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mnie uczono i co wiem to najpierw jest pierwsze z zza granicy a dopiero po zarejestrowaniu robimy zmiany konstrukcyjne i innej drogi nie ma

No chyba że ktoś rządzi się swoimi prawami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to określone pośrednio w Dz.227 przy par 3 ust 1 pkt 8 gdzie aby wykonać badanie po zmianach konstrukcyjnych należy wykonać badanie okresowe, a nie możemy wykonać badania okresowego dla pojazdu niezarejestrowanego i stąd przy pierwszym nie powinniśmy wykonać takowego badania aczkolwiek niektóre WK to honorują.

a jak sobie już przebuduje i przyjedzie na badanie. to wtedy co ???

Robisz badanie z tego co widzisz a później niech klient tłumaczy się w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak sobie już przebuduje i przyjedzie na badanie. to wtedy co ???

Robisz pierwsze badanie z natury. Ewentualnie można zlecić zważenie pojazdu aby mieć pewność. Co do wpisywanych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to określone pośrednio w Dz.227 przy par 3 ust 1 pkt 8 gdzie aby wykonać badanie po zmianach konstrukcyjnych należy wykonać badanie okresowe, a nie możemy wykonać badania okresowego dla pojazdu niezarejestrowanego i stąd przy pierwszym nie powinniśmy wykonać takowego badania aczkolwiek niektóre WK to honorują.
a jak sobie już przebuduje i przyjedzie na badanie. to wtedy co ???

Robisz badanie z tego co widzisz a później niech klient tłumaczy się w WK.

 

Tego mi brakowało,czyli zapisu o obowiązku badania okresowego :ok:ok:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech tam honorują ale robiąc pierwsze włączając w to zmiany konstrukcyjne mijamy się z prawdą zapisaną w DR. z zza granicy i jak znam życie to WK od razu się do tego przyczepi nie mówiąc już o US

Mówiąc prosto wg. mnie nie ma to sensu i trzymam się starych zasad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ,jakie zmiany konstrukcyjne przy pierwszym badaniu. Pierwsze polega na opisie stanu faktycznego pojazdu jeśli jest inny niż w dokumentach to właściciel ma pecha bo albo przywruci stan faktyczny albo będzie miał wpisany stan rzeczywisty na chwilę wykonania badania . I myślę tu o wpisie RODZAJU POJAZDU zamiast ciężarowego wpisujecie osobowybo nie ma tylnej przegrody.

 

[ Dodano: 23-07-2009, 09:02 ]

Nie zapominajcie że w pojeździe nie można dokonywać żadnych zmian konstrukcyjnych poza homologacją dla danego typu modelu .Czyli jeżeli był ciężarowym a model ten był homologowany jako i osobowy to możemy dokonać zmian konstrukcyjnych , a nie jeśli zamontował sobie skrzynie ładunkową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego mi brakowało,czyli zapisu o obowiązku badania okresowego :ok :ok :ok

Właśnie tu jest pies pogrzebany bo czy zakres badania okresowego jest badaniem okresowym? Przy pierwszym badaniu również wykonujemy zakres badania okresowego i patrząc na to z punktu widzenia czynności wykonujemy wszystko to co musimy wykonać przy zmianach konstrukcyjnych dodając do tego opis zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest niejednoznaczny. Osobiście stoję na stanowisku iż powinno się zarejestrować pojazd a następnie wykonać zmiany konstrukcyjne ale jakiś czas temu (dwa lata??) wykonywałem badanie pojazdu już przebudowanego. Wyjaśniłem klientowi swoje stanowisko a on, że mam wykonać je razem z opisem zmian i w razie komplikacji w WK przebuduje pojazd z powrotem i przyjedzie raz jeszcze na badanie pierwsze. Po dwóch tygodniach zajechał do mnie i powiedział, że w WK nawet nie zająknęli się na taki stan rzeczy i dokonali rejestracji pojazdu przebudowanego. Po czymś takim nie do końca jestem pewien czy to co zrobiłem było zgodne z prawem i/lub moje wyobrażenie o badaniu przebudowanego pojazdu przed pierwszym badaniem jest mylne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też robiłem takie zmiany przed pierwszą rejestracją w Polsce i bez problemu rejestrowano to w WK.

 

pozdrawiam

 

Dariusz Sawicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy tworzycie nowe prawo . A to że WK przyjmują wasze dzieła to tylko świadczy o ich niewiedzy i zaufaniu do was którzy tą wiedzę posiadać powinni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy tworzycie nowe prawo

Możesz nas w związku z tym oświecić jak podejść do tematu podając paragrafy i jednoznaczną drogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.