Skocz do zawartości

Problem z rejestracją samochodu z USA w Szczecinie


ago9118

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam następujący problem:

samochód kupiony od firmy płatnika VAT, clony przez firmę spedycyjną w Bremenhaven. Urząd miejski w Szczecinie oprócz ATLAS-u ŻĄDA (mam to na piśmie - w załączeniu)

Quittung (dowód zapłaty, druk 3322 i 3307) LUB

unbedenklichkeitsbescheinigung ... (zaświadczenie o braku przeciwwskazań do rejestracji, druk 0060).

 

Od firmy spedycyjnej dowiedziałem się, że 'quittung' otrzymuje się kiedy ktoś płaci cło osobiście - "w okienku" niejako, a żeby dostać 'unbedenklichkeitsbescheinigung' to oprócz cła należy zapłacić podatek wwozowy co jest odpowiednikiem naszego VATu (który został zapłacony w Polsce - na samochód mam fakturę VAT).

 

Kierowniczki Wydziału Komunikacji to nie przekonuje. Czy ktoś ma pomysł jak lub gdzie zarejstrować ten samochód?

 

Adam

Urz_komunikacji_str_1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - jakiś czas temu WK dostały okólnik z MI jakie dokumenty są wystarczające na udokumentowanie niemieckiej odprawy - sam "ATLAS" wystarcza, więc niech Pani nie podskakuje ;)

Czy firma, która sprzedała Ci pojazd w Polsce ma w zakresie działalności obrót pojazdami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skargę wysłałem - odpowiedź z Wydziału Komunikacji otrzymałem. A dalej to nie wiem - adwokat? bejsbol?

Tak, firma ma m. in. sprzedaż pojazdów samochodowych w działalności (w załączniku).

W dodatku samochód został tymczasowo zarejestrowany w Świnoujściu (czerwone tablice) bez problemu - a dokumenty te same.

 

adam

 

[ Dodano: 24-07-2009, 13:35 ]

bakop - a gdzie szukać wspomnianego przez Ciebie okólnika?

 

adam

firma_p_Kowlskiej.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od firmy spedycyjnej dowiedziałem się, że 'quittung' otrzymuje się kiedy ktoś płaci cło osobiście - "w okienku" niejako, a żeby dostać 'unbedenklichkeitsbescheinigung' to oprócz cła należy zapłacić podatek wwozowy co jest odpowiednikiem naszego VATu (który został zapłacony w Polsce - na samochód mam fakturę VAT).

 

a jak można zapłacić cło w Niemczech nie wwożąc pojazdu?? Przecież żeby to zrobić w Niemieckim urzędzie to pojazdu musi być wwieziony do Niemczech....

 

Nie jestem tu wyrocznią gdyż nie sprowadzam samochodów z USA ale wszystkie, które rejestrowaliśmy z taką odprawą zawierały quitung i zaświadczenie o braku przeciwwskazań.

 

pozdrawiam

 

Dariusz Sawicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku samochód został tymczasowo zarejestrowany w Świnoujściu (czerwone tablice) bez problemu - a dokumenty te same.

 

To akurat o niczym nie świadczy. Rejestracja czasowa może w zasadzie w określonych przypadkach odbyć się prawie w ogóle bez dokumentów...

 

Tak, firma ma m. in. sprzedaż pojazdów samochodowych w działalności (w załączniku).

 

A to z kolei świadczy o tym, że firma nie zna swoich praw i obowiązków jako sprzedawcy pojazdów 8)

Ty nie musisz się martwic o żadną odprawę. Wystawca faktury jest OBOWIĄZANY wpisać na tej fakturze:

- numer odprawy celnej

- datę odprawy

- organ który jej dokonał

I to wszystko! Nie jesteś w ogóle zobowiązany w takim przypadku przedstawiać dokumentów z tej odprawy - sam zapis na fakturze na jej temat wystarczy! I sprzedawca powinien to wiedzieć! Po co daje Ci te śmieci z ATLASU?

 

Cytat z rozp.o rejestracji pojazdów:

 

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

(...)

7) dowodzie odprawy celnej przywozowej - rozumie się przez to:

a) dokument określony przepisami prawa celnego potwierdzający spełnienie formalności celnych lub

b) w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, adnotację na dowodzie własności pojazdu lub zespołu pojazdu, określającą datę i numer dokumentu, o którym mowa w lit. a, oraz nazwę organu, który dokonał odprawy celnej,

 

Niech Ci poprawia FV i z powrotem do WK śmigaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowniczki Wydziału Komunikacji to nie przekonuje
:D

Na pewno byłeś na prawobrzezu.Dla mnie to nic nowego.Pycha i nadmiar wladzy

zle wplywa nawet na rozum kobiet!!!! :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - jakiś czas temu WK dostały okólnik z MI jakie dokumenty są wystarczające na udokumentowanie niemieckiej odprawy - sam "ATLAS" wystarcza, więc niech Pani nie podskakuje ;)

 

Od kiedy to Kolega blakop, jest tak ślepo zapatrzony w wykładnię z MI 8)

Zmienia się ten świat oj zmienia :D

 

 

P.S. Jak stwierdzasz czy odprawa dotyczy tego pojazdu skoro na ATLAS-ie nie ma danych KONKRETNEGO pojazdu?

Wierzysz na słowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - wierzę na słowo. Są organa służące pomocą w potwierdzaniu danych dot.zagranicznych odpraw celnych. Dla mnie cały dokument ATLAS będący w istocie wydrukiem ze strony komputerowej jest w Polskich realiach mało wiarygodny, ale nie mogę nic na to, że kraje wyżej rozwinięte taki system posiadają :) Określenie "MI przesłało" miało jedynie na celu określenie nadawcy korespondencji, która de facto pochodzi oczywiście od strony Niemieckiej. Nic się nie zmieniło - wykładnie MI nadal omijam szerokim łukiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.