Skocz do zawartości

QUAD pow. 15KW stanowisko MI WARUNKI TECHNICZNE


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Bo niestety żądasz niemożliwego. Takie badania wykraczają poza możliwości każdego rzeczoznawcy. Taka prawda niestety...

 

Trochę jak z NRD. NRD nigdy nie stwarzało swoim obywatelom problemów z legalnym wyjazdem na zachód. Wystarczyło ukończyć 95 lat i przedstawić aktualną pisemną zgodę obojga rodziców. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy to jest niemożliwe? Chyba, że nie do końca rozumiem zakres działań rzeczoznawcy. Uważam jednak, że skoro taki człowiek ma mi odpowiedzieć, czy dana konstrukcja wytrzyma dane obciążenie, to jest w stanie pokazać mi dlaczego tak sądzi, chyba że na podstawie czarodziejskiej kuli o tym rozstrzyga (dobre kule mają też drukarkę więc można wydruk zrobić :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał_k...

 

Pierwsza rejestracja w kraju była 22 kwietnia 2005 roku, a nowelizacja rozporzadzenia w 2009... także dlatego to jest problem.. bo dawniej bylo ok, wszystko legal, a tu nagle.. moze nie tak nagle.. ale prawo nie dziala wstecz, orientowałem sie w przepisach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale akurat wymóg mocy nie pojawił się w 2009 roku... Był wcześniej, tylko zwyczajnie nie od samego początku zwracano na niego uwagę. Nowelizacja z 2009 roku nie ma tej kwestii nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale akurat wymóg mocy nie pojawił się w 2009 roku... Był wcześniej, tylko zwyczajnie nie od samego początku zwracano na niego uwagę.

 

Rozumiem, że wymóg został wprowadzony przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów. Rozporządzenie weszło w życie 25 września 2005 r., a więc po dacie I rejestracji. Czterokołowiec pojawił się w klasyfikacji pojazdów 1 października 2004 r. Stąd wniosek, że jeśli prawo nie działa wstecz, to czterokołowiec rejestrowany między 1 października 2004 r., a 25 września 2005 r. może mieć dowolną moc.

 

Jeśli się mylę - proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.patronat.pl/Akty_prawne/Pliki_HTML/2004/Dz.U.2004-005_0029_zal/Dz.U.2004-005_0029-zal_01.pdf

 

To jest załącznik do rozporządzenia M.I. z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów Dz. U. 2004 Nr 5, poz. 29

 

:)

 

[ Dodano: 28-08-2012, 21:23 ]

Data wejścia w życie: 2004-01-15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040050029

Status aktu prawnego: uznany za uchylony

:)

 

[ Dodano: 28-08-2012, 21:28 ]

http://www.patronat.pl/Akty_prawne/Pliki_PDF/2005/Dz.U.2005-162_1350.pdf

 

[ Dodano: 28-08-2012, 21:32 ]

a później jeszcze mała zmiana

http://www.patronat.pl/Akty_prawne/Pliki_PDF/2006/Dz.U.2006-205_1513.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 29-08-2012, 08:02 ]

No i jak tam wychodzi? Kiedy ta moc weszła dla quadów??

 

Data wejścia w życie: 2004-01-15

Nie dawno widziałem DR Quada z Poznania moc 23.5kW I-rej. 2008 sam.inny oraz DR ze Śląska, ciągnik rolniczy Grizzly 37kW I-rej też 2008,,,

Skąd Waszym zdaniem wzięły się takie przypadki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

witam

w ramach odświeżenia tematu zapytam czy cos sie zmieniło w tej kwestii

ostatnio klient dopytuje i mówi ze od stycznia coś się zmieniło i chciałby wreszcie zarejestrować swojego quada bo widzi jak inni jeżdżą z tablicami rej.

co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

JANUSZ60,

JANUSZ60, Witaj; Mam klienta ktory chce zarejstrowac w karju Yamahe Gryzzly 4-kolowiec quad. pojemnosc 683 sm3 i moc 37 kW Rejstrowales taki pojazd moze jesli tak to doradz jak to zrobic. Wiekszosc robi go jako pojazd samochodowy inny ale ta moc go dyskwalifikuje... Dziekuje za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko w temacie zostają mu pola i lasy do jazdy ale bez tablicy rejestracyjnej
Albo zmiany na 15kW, wydruk z hamowni i bardzo "życzliwy" diagnosta.

Gdzieś było pismo że takie zmiany może robić tylko producent na etapie homologacji więc pisma z sserwisu że ograniczono moc do 15 kW mnie raczej nie interesują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś było pismo że takie zmiany może robić tylko producent na etapie homologacji

 

Bzdura bez podstawy prawnej.

 

Natomiast spotkałem się z czterokołowcami, w których wymieniono silnik na silnik o mniejszej mocy - z takiego homologowanego na niecałe 15 kW :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma już ograniczenia mocy do 15 kW - zmieniła się definicja czterokołowców.

Dz.U. 1137 z 2012r. PORD

42b) (11) czterokołowiec - pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,

b) w przypadku przewozu osób 400 kg;

42c) (12) czterokołowiec lekki - czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.