Skocz do zawartości

QUAD pow. 15KW stanowisko MI WARUNKI TECHNICZNE


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

A jak wygląda sprawa jak zakupi się quada zarejestrowanego z mocą 37kW i ograniczy się moc modułami elektronicznymi do 14kW?? poświadczenie konkretnego rzeczoznawcy i wykres z hamowni wystarczy???

 

Z tego co sie domyślam, to takie ograniczenie mocy polega na wpięciu specjalnej "kości" w wiązke silnikową na złączu komputera. Zajmuje to co najwyżej kilka minut, więc łatwo można zdemontować :( , gdyby przynajmniej było to zaplombowane przez serwis, to jeszcze mozna by to potraktować jako ograniczenie mocy, a tak trzeba podejśc do tematu z dużą rezerwą.

 

Mam pisemko, jutro w pracy wrzucę, że mamy uznawać ograniczenia mocy tylko potwierdzone homologacją przez producenta/importera

 

Czekam na pisemko Psuja, jestam ciekaw jego treści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pisemko mam. Oczywiście to nie wykładnia prawa, ale zawsze jest się czym podeprzeć.

Dzięki za materiał. Puki co piwo wirtualne ale jak się spotkamy to będzie rzeczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie - to Wam współczuje, bo właśnie kolega Andrzej zabrał Wam ze stacji kolejną grupę badań. Nie można bowiem dokonywać w pojazdach żadnych zmian konstrukcyjnych - a już na pewno nie tych, prowadzących do innej klasyfikacji pojazdu. Co z tego, że PoRD w art. 66 mówi nieco inaczej.

Pojawiło się za to nowe określenie prawne "autoryzowane zmiany konstrukcyjne". Ciekawe kto je autoryzuje? Pan Bogdanowicz osobiście? Bo jak zwykle słowem na przepisy w tych swoich rewelacyjnych tezach się nie powołał.... A jakie to są zmiany nieautoryzowane? Hmmm :)

Wiemy za to, że zmian można dokonać tylko w procesie homologacji... Czyli żegnajcie zmiany konstrukcyjne w zarejestrowanych pojazdach... Po co tylko w takim razie tyle miejsca na opisy tych zmian poświęcono w przepisach? :)

 

Pismo bzdurne w mojej ocenie i jak każde autorstwa departamentu bez podstaw prawnych (a wręcz wprost naruszające postanowienia ustawy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

No ja miałem dziś do rejestracji (raczej jego próby :) ) quad-a YAMAHA. Rocznik 2005 , pierwsza rejestracja 2007 (?) i moc 35 kW.Masa własna 159 kg , masa całkowita 295 kg. Zarejestrowany w Polsce na pojazd samochodowy inny. Ze względu na tą moc i inne niespełnione warunki (m.in brak gaśnicy i trójkąta) dostał NEGATYW. Powiem szczerze że kierowałem się m.in waszymi poradami oraz udostępnionym aktem prawnym i mam nadzieję że postąpiłem właściwie... Jakie jest wasze zdanie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sorry pierwsze badanie po wydaniu dowodu rejestracyjnego. Tylko na jakiej podstawie ten dowód wydano ??? To jest ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ciekawe.

To dopiero poczatek....Jeszcze nie jedna ciekawostkę zobaczysz....Tylko troche cierpliwosci.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie co teraz taki właściciel tego quad-a może zrobic ?? Przekracza moc 15 kW , nie dostał przeglądu okresowego i automatycznie będzie jeździł nielegalnie.... Może zrobić zmianę konstrukcyjną na ciągnik rolniczy ?? :D hhahah Do nich są dostępne te plugi i siewniki ;). No ale poważnie... Co takiemu człowiekowi najlepiej doradzić w takiej sytuacji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale poważnie... Co takiemu człowiekowi najlepiej doradzić w takiej sytuacji ??

Możesz mu tylko powiedzieć , że jest Ci przykro niezmiernie, aczkolwiek prawda jest zupełnie inna... Zmiany konstrukcyjne co najwyżej. Zmiana silnika na taki z odpowiednią mocą i wówczas może śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja mam pecha do tych quadów.... Dziś miałem następny... :razz:. Moc 10 kW tym razem. Zarejestrowany od nowości u nas w kraju - 2007r. Wyobraźcie sobie że ma gaśnicę , trójkąt i nawet apteczkę. Ma również lusterka wsteczne umieszczone na kierownicy.Tablica rejestracyjna motocyklowa ale o ile pamiętam jest według paragrafu 17 ustępstwo że quad może takie posiadać.Brak świateł - przeciwmgielne tył i wsteczne aha i również awaryjne. Klient ma pretensje że jak on ma niby wsteczne itp. zrobić.... Jeśli jest zakwalifikowane jako pojazd samochodowy to w/w posiadać musi. Co o tym myślicie?? Dałem negatyw ale chodzi mi dokładnie o to jak sami byście to rozwiązali....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten quad niby się miesci do tych 15 kW.... Bardzo rzadko się u mnie zjawiają więc proszę o jakieś podpowiedzi jak je traktować w razie czego... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to samochodowy inny - czterokołowiec to po co te zamieszanie ze światłami skoro ma spełniać warunki jak dla motocykla a motocykl nie musi posiadać ani świateł awaryjnych ani cofania, ani przeciwmgielnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.