Skocz do zawartości

wyposażenie pojazdów w Europie


Jacdiag

Rekomendowane odpowiedzi

cytat

"

Najważniejsze praktyczne informacje dla jadących do Austrii, Bułgarii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Słowenii i Włoch

 

AUSTRIA

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach

 

- apteczka pierwszej pomocy

 

- trójkąt ostrzegawczy

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

W zimie obowiązkowe używanie opon zimowych. W przypadku zbytniego ośnieżenia/oblodzenia nawierzchni drogi obowiązkowe jest zakładanie łańcuchów przeciwślizgowych na koła napędowe. Przypominają o tym drogowe znaki nakazu. Dozwolona prędkość - 40 km/h. Używanie opon okolcowanych dozwolone w okresie od 15.11 do pierwszego poniedziałku po Wielkanocy, dla pojazdów o ciężarze do 3,5 tony (i nacisku - 1,8 t/oś). Z uwagi na warunki atmosferyczne używanie ich może być przedłużone. Dozwolona prędkość: na autostradach - 100 km/h; na pozostałych drogach - 80 km/h. W przypadku gdy pojazd ciągnący jest wyposażony w opony okolcowane ciągnięta przez niego przyczepa winna być też w nie wyposażona. Z tyłu pojazdu należy umieścić tabliczkę wskazującą ograniczenie prędkości.

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania przez 24h obowiązkowe przez cały rok zarówno w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym

 

Kamizelka bezpieczeństwa

 

Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach 2-osiowych. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nierespektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości 14 EUR, pobieranym na miejscu.

 

Uwaga : Należy się liczyć z surowymi kontrolami policji, badającymi stan techniczny pojazdów (szczególnie ogumienie, hamulce, posiadanie apteczki i trójkąta ostrzegawczego). Zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego, wymaganego wyposażenia naraża właściciela na wysokie mandaty lub nawet zatrzymanie samochodu.

 

Opłaty drogowe

 

Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego - dla samochodów do 3,5 tony - jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależna jest od kategorii pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii

 

Niezależnie od posiadania winietki dodatkowo obowiązują opłaty za przejazd tunelami i drogami wysokoalpejskimi:

 

Arlberg, Brenner, Felbertauern, Gerlos, Grossglocknern, Karawanken, Pyhrn, Tauern, Silvretta, Timmelsjoch

 

 

BUŁGARIA

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzenia, na tylnych - o ile są zamocowane

 

- trójkąt ostrzegawczy

 

- gaśnica

 

- apteczka+ rękawice gumowe

 

- zaleca się zabranie ze sobą kompletu zapasowych żarówek i zainstalowanie zabezpieczenia antywłamaniowego

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

Używanie łańcuchów przeciwślizgowych jest dozwolone w przypadku gdy wymagają tego warunki drogowe lub jest ustawiony międzynarodowy znak nakazu używania łańcuchów. Zakaz używania opon okolcowanych.

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym obowiązkowe w nocy w przypadku źle oświetlonych ulic. Światła przeciwmgielne mogą być używane tylko w przypadku mgły, silnych opadów deszczu lub śniegu, razem ze światłami pozycyjnymi. W przypadku złej widoczności i braku świateł przeciwmgielnych należy używać świateł mijania. Motocykliści są obowiązani używać świateł mijania przez 24h

 

Opłaty drogowe

 

Przy wjeździe do Bułgarii, także w tranzycie, pobierane są na granicy opłaty drogowe formie winietek.

 

 

CZECHY

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach o ile pojazd jest w nie wyposażony

 

- trójkąt ostrzegawczy

 

- apteczka (w tym rękawice gumowe)

 

- komplet zapasowych żarówek

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi. Zakaz używania opon okolcowanych.

 

Światła mijania

 

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok przez 24h.

 

Opłaty drogowe

 

Korzystanie z autostrad i dróg ruchu szybkiego jest płatne w formie winietek opłat drogowych, których cena zależy od kategorii pojazdu i okresu pobytu. Motocykle są zwolnione z obowiązku posiadania winietki.

 

 

FRANCJA

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, a tylnych o ile są zamontowane

 

- trójkąt ostrzegawczy

 

- zewnętrzne lusterko wsteczne

 

- zabezpieczenie antywłamaniowe

 

- komplet zapasowych żarówek

 

- zaleca się posiadanie apteczki

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

Używanie łańcuchów przeciwślizgowych obowiązkowe w przypadku gdy umieszczone są znaki nakazu ich używania; niestosowanie się do ww. znaków karane jest mandatami. Używanie opon okolcowanych dla pojazdów do 3,5 tony dozwolone w okresie od 11 listopada do ostatniej niedzieli marca; jednak ze względu na warunki atmosferyczne może być przedłużone. Dozwolona prędkość - 90 km/h. Zaleca się umieszczenie z tyłu pojazdu plakietki wskazującej ograniczenie prędkości.

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym zalecane przez całą dobę przez wszystkie pojazdy silnikowe. Motocykle - używanie świateł mijania obowiązkowe przez 24h przez cały rok.

 

Opłaty drogowe

 

Korzystanie z autostrad jest płatne. Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się na bramkach gotówką bądź kartami kredytowymi.

 

 

NIEMCY

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa, na przednich siedzeniach i tylnych - o ile są zamontowane

 

- trójkąt ostrzegawczy (pojazdy powyżej 3,5 tony winny być wyposażone dodatkowo w przenośne lampy o żółtym pulsującym świetle, które należy ustawiać łącznie z trójkątem ostrzegawczym)

 

- apteczka + gumowe rękawiczki

 

- płyn do wycieraczek samochodowych winien być niezamarzający

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

Obowiązek używania w zimie opon zimowych i wożenie ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych. Opony zimowe winny być oznaczone symbolem M+S. Łańcuchy przeciwślizgowe winny być używane zgodnie ze wskazaniem informacyjnych znaków drogowych; dozwolona prędkości - 50 km/h. (Opony letnie z założonymi łańcuchami przeciwślizgowymi nie są uważane za ogumienie zimowe). Zakaz używania opon okolcowanych; jedynie w promieniu 15 km od granicy austriackiej dozwolone jest ich używanie pod warunkiem, że kierowca nie korzysta z autostrad.

 

Kierowca pojazd wyposażony nieodpowiednio do warunków atmosferycznych karany jest mandatem w wysokości 20 Euro, a jeżeli utrudnia ruch - mandatem 40 Euro i 1 punktem karnym.

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania w dzień obowiązkowe w przypadku złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Ogólnie zalecana jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m. Obowiązek używania świateł mijania w tunelach. Zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi.

 

Opłaty drogowe

 

W Niemczech jest ok. 11 700 km autostrad federalnych. Korzystanie z autostrad i dróg krajowych, dla podróżujących turystycznie samochodami osobowymi, jest bezpłatne. Płatny jest przejazd nowo otwartym tunelem (Herrentunnel) łączącym Lubekę z Travemunde.

 

 

SŁOWACJA

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamocowane

 

- zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;

 

- zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju;

 

- podnośnik samochodowy;

 

- klucz do demontażu kół samochodowych;

 

- koło zapasowe;

 

- linka holownicza;

 

- trójkąt ostrzegawczy;

 

- kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku;

 

- apteczka samochodowa wyposażona w:

 

gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm - 10 sztuk

 

roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml - 1 szt.

 

ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt.

 

folia izotermiczna - 1 szt.

 

chusta trójkątna - 2 szt.

 

rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe - 1 para

 

chusta foliowa 20 x 20 cm - 1 szt.

 

plaster, szeroki 1,25 cm - 1 szt.

 

bandaż sterylny - 4 szt.

 

kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm - 1 szt.

 

kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm - 1 szt.

 

opaska gumowa 70 cm - 1 szt.

 

opaska elastyczna 6 x 4 cm - 1 szt.

 

plaster opatrunkowy 8 x 4 cm - 10 szt.

 

agrafki - 4 szt.

 

nożyce - 1 szt.

 

plastikowy pojemnik apteczki do transportu - 1 szt.

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

Używanie opon zimowych obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 15 marca. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi. Zakaz używania opon okolcowanych.

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania przez 24h przez cały rok.

 

Kamizelki bezpieczeństwa

 

Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach silnikowych. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nie respektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości od 50 EUR, pobieranym na miejscu.

 

Opłaty drogowe

 

Korzystanie z autostrad i dróg ruchu szybkiego i kategorii I jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu (wagi pojazdu zapisanej w dowodzie rejestracyjnym) i okresu pobytu.

 

Brak winietki karany jest mandatem w wysokości jej 10-razowej wartości, odpowiedniej dla kategorii danego pojazdu.

 

 

SŁOWENIA

 

Uwaga: Z dniem 01.01.2007 Słowenia przyłącza do krajów strefy Euro. Euro zastąpi dotychczasową walutę tolary. Orientacyjny kurs wymiany: 1 Euro = 239,640 TSL. Aktualne informacje na stronie: www.evro.si

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach, o ile pojazd jest w nie wyposażony

 

- trójkąt ostrzegawczy; w przypadku pojazdu z przyczepą - 2 trójkąty

 

- apteczka pierwszej pomocy

 

- komplet żarówek zapasowych

 

- zaleca się posiadanie zabezpieczenia antywłamaniowego.

 

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

W okresie od 15 listopada do 15 marca pojazdy winny być wyposażone w opony zimowe. Dopuszczalne są również opony wielosezonowe pod warunkiem posiadania łańcuchów przeciwślizgowych na koła napędowe o głębokości rzeźby bieżnika nie mniejszej niż 4 mm.

 

Zakaz używania opon okolcowanych.

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania w terenie niezabudowanym jest obowiązkowe przez 24h. Obowiązek używania świateł przeciwmgielnych przy widoczności ograniczonej do 50 m.

 

Opłaty drogowe

 

Opłaty za przejazd autostradami pobierane są, w TSL, w zależności od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Płatny jest też za przejazd tunelem KARAWANKEN (Austria - Słowenia)

 

 

SZWAJCARIA

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu:

 

- pasy bezpieczeństwa na przednich - na tylnych siedzeniach, o ile są zamontowane

 

- trójkąt ostrzegawczy

 

Zimowe wyposażenie pojazdów

 

Wymagane wyposażenie pojazdu w opony zimowe, gdyż kierowca utrudniający ruch na ośnieżonej drodze (pojazd bez opon zimowych) może zostać ukarany mandatem. Obowiązkowe używanie łańcuchów przeciwślizgowych w rejonach gdzie umieszczone są znaki nakazu ich używania. Pojazd winien mieć zamontowane łańcuchy przynajmniej na kołach napędowych.

 

Używanie opon okolcowanych (pojazdy do 3,5 tony) jest generalnie dozwolone w okresie od 1.11. do 30.04., ale samochody w nie wyposażone mają zakaz poruszania się po autostradach i drogach ruchu szybkiego, za wyjątkiem przejazdu tunelami: S.Bernardino (A13) i S.Gothard (A2). Pojazdy wyposażone w opony okolcowane winny poruszać się z prędkością do 80 km/h i mieć umieszczoną z tyłu pojazdu plakietkę określającą dozwoloną prędkość tj.80 km/h.

 

Światła mijania

 

Zalecana jest jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h.

 

Opłaty drogowe

 

Przejazd drogami krajowymi (autostrady, drogi ruchu szybkiego i tunel St.Gothard łączący Goschenen z Airolo) jest płatny. Obowiązuje opłata w postaci winietek. Dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony (w tym i motocykli) obowiązuje wyłącznie winietka roczna. Winietka ważna jest od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego tj.14 miesięcy). Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 100 CHF + koszt wykupienia winietki.

 

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami drogowymi : MUNT LA SCHERA (czynny 8:00 - 20:00 ) i GRAND ST.BERNARD.

 

 

WŁOCHY

 

Niezbędne wyposażenie pojazdu

 

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach - na tylnych o ile są zamontowane

 

- trójkąt ostrzegawczy

 

- zewnętrzne lusterko wsteczne z prawej strony pojazdu oraz wewnętrzne lusterko wsteczne

 

- zaleca się posiadanie apteczki i gaśnicy

 

Zimowe ogumienie pojazdu

 

W regionie Val d'Aoste obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych w okresie od 15 października do 15 kwietnia. Na drogach gdzie łańcuchy przeciwślizgowe są obowiązkowe (uwaga na znaki drogowe) można używać bądź łańcuchów bądź opon zimowych. Używanie opon okolcowanych (pojazdy do 3,5 tony) dozwolone w okresie od 15 listopada do 15 marca. Opony winny być zamontowane na wszystkich kołach pojazdu oraz ewentualnej przyczepy. Zaleca się zakładanie fartuchów przeciwbłotnych. Dozwolone prędkości: autostrady - 120 km/h; drogi - 90 km/h.

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym, dozwolone jest zarówno w nocy jak i w dzień przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi; poza terenem zabudowanym obowiązuje przez 24h. Obowiązek używania ww. świateł w tunelach.

 

Każdy pojazd silnikowy winien być wyposażony w białe lub żółte światła - z przodu; czerwone - z tyłu pojazdu. Tylne światła przeciwmgielne mogą być używane tylko przy widoczności ograniczonej do 50 m.

 

Kamizelki odblaskowe

 

Obowiązek posiadania w samochodzie kamizelek z pasami odblaskowymi tzw. salva-vita . Kierowca lub pasażer, zmuszony do opuszczenia samochodu z powodu awarii lub podczas zatrzymania się w zatoce parkingowej będzie ją nakładał aby być widocznym dla innych użytkowników drogi.

 

Opłaty drogowe

 

Korzystanie z autostrad jest płatne. Opłaty za przejazd autostradami można regulować gotówką (w Euro), kartami kredytowymi Visa, Eurocard/Mastercard, American Express, Diner lub lub kartami magnetycznymi VIACARD. W użyciu są też inne karty opłat za przejazd autostradami np. BANCOMAT (wystawiane przez banki), FASTPAY (o zasadach zbliżonych do VIACARD) i TELE-PASS. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Uwaga: VIACARD nie jest honorowana na Sycylii

 

Na większości autostrad popularna jest forma regulowania opłaty za pomocą kart magnetycznych VIACARD. Karty VIACARD emitowane są o wartości 25, 50 i 75 Euro i zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu.

 

Dodatkowo pobierane są opłaty za przejazd tunelami : FREJUS , MUNT LA SCHERA , MONT BLANC i GRAND SAINT BERNARD.

 

Możliwość zakupienia winietek opłat drogowych w Austrii, Czechach, Szwajcarii, na Słowacji oraz włoskich kart magnetycznych VIACARD bezpośrednio w PZM-Travel przy ul. Puławskiej 28 lub via internet: www.pzmtravel.com.pl

"

ze strony http://narty.gazeta.pl/narty/1,76028,3762740.html

 

 

inne artykuły

http://www.motoekspert.mojeauto.pl/cms/index.php/138/niezbedne_wyposazenie/

http://moto.wm.pl/Obowiazkowe-wyposazenie-samochodu,13585

::hey

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 weeks later...

AUSTRIA

 

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania przez 24h obowiązkowe przez cały rok zarówno w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym

 

Nieaktualne dane.

Od 1,5 roku zniesiono ten obowiązek :)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak u nas znieść obowiązek jazdy na światłach w granicach administracyjnych miast (pomijam oczywiście jazdę w złych warunkach atmosferycznych) ???

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(pomijam oczywiście jazdę w złych warunkach atmosferycznych) ???

Tylko znowu pojawi się interpretacja kiedy faktycznie te warunki są zle...!!! :razz:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może by tak u nas znieść obowiązek jazdy na światłach w granicach administracyjnych miast (pomijam oczywiście jazdę w złych warunkach atmosferycznych) ???

 

Kiedy widzę tych artystów na przeciwmgłowych w słoneczną pogodę(gdzie policja)

 

Proszę Was, przestańcie już mieszać- światła mijania(dzienne) powinny świecić zawsze, gdy pracuje silnik.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedy widzę tych artystów na przeciwmgłowych w słoneczną pogodę(gdzie policja)

Policja czeka przy przejazdach kolejowych, gdyż często kierowcy czekający na otwarcie przejazdu wyłączają silnik i światła oczywiście. No a potem zapominają ich włączyć...

A drugie moje spostrzeżenie - im gorsza pogoda (widoczność) tym wiecej aut można trafić bez włączonych świateł - kierowcy niedowidzą czy co???

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 month later...

Policja czeka przy przejazdach kolejowych, gdyż często kierowcy czekający na otwarcie przejazdu wyłączają silnik i światła oczywiście. No a potem zapominają ich włączyć...

 

Niestety kiedys mnie tak zlapali i zaplacilem 200 :shock:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 5 weeks later...

Czy konwencja wiedeńska nie zezwala na poruszanie się pojazdem odpowiadającym warunkom technicznym w kraju rejestracji?

 

Wszędzie informuje się o dodatkowym wyposażeniu podczas wyjazdu za granicę. Czy jadąc przez Austrię muszę mieć apteczkę? Czy Niemiec przebywając u nas musi wozić gaśnicę? Chyba nie...

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy konwencja wiedeńska nie zezwala na poruszanie się pojazdem odpowiadającym warunkom technicznym w kraju rejestracji?

 

Zgadza się. Kierowców zagranicznych obowiązują tylko przepisy ogólne ruchu drogowego (światła, predkość) ale nie wyposażenie pojazdów.

 

KAMIZELKA - uwaga na kamizelki, austriacki policjant nie może wymagać od polskiego kierowcy posiadania kamizelki, ale tenże kierowca wychodząc na drogę w celu np wymiany koła, już podlega pod przepisy ruchu i musi mieć kamizelkę na grzbiecie.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pamiętacie słynną akcję niemców o kontrolowaniu składu naszych apteczek?

 

A potem odwetową akcję polaków i wlepianie Niemcom mandatów za brak gaśnicy... Wszystkie mandaty zostały anulowane po interwencji MSZ-ów... :)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 10 months later...

Znowu temat wraca - tym razem opony zimowe u naszych sąsiadów (Niemcy) Czyżby dziennikarze kierują artykuł do Niemców wracających do domu :D ?

 

http://www.sfora.pl/Jedziesz-autem-do-Niemiec-Uwazaj-na-nowe-przepisy-a26863[/url] "]Jedziesz autem do Niemiec? Uważaj na nowe przepisy inaczej czeka cię spory wydatek.

 

Kierowcy złapani na jeździe na oponach letnich w śniegu, lodzie, lub błocie pośniegowym zapłacą 40 euro grzywny - to nowe przepisy, które wchodzą w życie od 4 grudnia.

 

Dodatkowo, jeżeli ktoś spowoduje utrudnienia w ruchu właśnie ze względu na brak zimówek - zapłaci 80 euro grzywny. Dodatkowo dostanie jeden punkt karny - pisze thelocal.de

 

Przepisy będą obowiązywać od października do Wielkanocy.

 

Opony używane zimą w Niemczech muszą mieć symbole: M+S, M.S. lub M&S. Ich profil musi mieć co najmniej 1,6 mm., specjaliści zalecają jednak 4 mm - pisze dw-world.de

 

Na nowych przepisach zarabiają sprzedawcy opon. Ceny zimówek poszły w górę od pięciu do dziesięciu procent.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
Opony używane zimą w Niemczech muszą mieć symbole: M+S, M.S. lub M&S. Ich profil musi mieć co najmniej 1,6 mm., specjaliści zalecają jednak 4 mm

 

1,6 mm :-o to stanowczo za mało jak na opone zimową, nawet te 4 mm to na trudne warunki drogowe też jest mało :?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głębokość bieżnika zależy też od wieku opony i jej producenta bo nawet 4mm w starej oponie nie da rady w śniegu a poza tym opony niektórych producentów już po dwóch sezonach dają ciała na śniegu :razz:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
poza tym opony niektórych producentów już po dwóch sezonach dają ciała na śniegu

 

Jakich producentów ogumienia masz nz myśli?

Ja spotkałem się z negatywna ocena opon Barum :( .

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne efekty z szybkim starzeniem się gumy wykazują opony z chin.Po 2 latach guma twardnie i na wodzie zachowują się jak łyse ,a najlepsze z tego jest to że bieżnik wolno się ściera. Wytłumacz potem laikowi że głębokośc bieżnika w tym przypadku już nie ma znaczenia.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wytłumacz potem laikowi że głębokośc bieżnika w tym przypadku już nie ma znaczenia.

zrozumie to, gdy będzie szukał blacharza i lakiernika :D

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Barumki zamontowałem żonie i całą zimę marudziła że są śliskie itd, a ja oczywiście że jak nie umie jeździć zimą to na autobus aż kiedyś musiałem jej samochodem pojechać i doznałem szoku kiedy nie mogłem się zatrzymać wyjeżdzając z podwórka,a potem przed skrzyżowaniem. Wróciłem do domu zestresowany i długoo musiałem przepraszać. Zamontowałem jej zwykłe Dębice Frigo i już nie marudzi :)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.