Skocz do zawartości

Co to jest Typ pojazdu


PLYNNY

Rekomendowane odpowiedzi

co to jest, kto go nadaje (producent) oraz oczywiście podstawa prawna, rozporządzenie, ustawa?

 

Dz U 2005 nr238 poz 2010 oraz 2006.11.23 zm. Dz U 2006 nr 205 poz.1512

Poczytaj sobie załącznik nr 1. Myślę, że o to Ci chodzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie, co to jest, kto go nadaje (producent) oraz oczywiście podstawa prawna, rozporządzenie, ustawa?

 

RMI w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep z dnia 24 października 2005r. ( Dz. U. z dnia 6 grudnia 2005 r.) (tekst ujednolicony)

 

§ 3. pkt 8 8) typ pojazdu - pojazdy jednej kategorii, które nie róznią sie od siebie przynajmniej pod względem istotnych cech,określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części B; typ pojazdu może zawierać warianty i wersje;

 

[ Dodano: 12-11-2009, 16:17 ]

widzę że Janusz 60 mnie uprzedził

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia.

Moje pytanie brało się stąd że słyszałem potocznie o typie sedan, kareta, limuzyna, kombi, hatchback itp.

Ale widzę ze popularny typ nadwozia to nie to samo co typ ustawowy.

W odpowiedzi widzę że to raczej producent określa typ, ale czy ma jakąś normę, np taką jaką jest przy nr Vin cy daje dowolny ciąg znaków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określanie typu jest kompletną dowolnością producenta - nie ma za to żadnego wzoru. Tak ja producent złoży wniosek o homologację, taki typ w tej homologacji zostanie ujęty. Jako jednak, że oznaczenie typu jest przeważnie częścią nr VIN to określenie typu zazwyczaj składa się z 2-3 znaków (cyfry/litery)

 

To o czym Ty piszesz, to nie tyle typ, co "rodzaj nadwozia" - nie ma nic wspólnego z opisanym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz typ z podrodzajem.

Typ podam na przykładzie Mercedesa, typowy okular to klasa E czyli np. E 320.

Jego typ to W210.

Jego podrodzaj to sedan lub kombi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym języku mamy niestety (a może i dobrze) wiele określeń na jedno pojęcie. Miesięcznik "Serwis Motoryzacyjny" w artykule "Nadwozie samochodu" używa zamiennie określeń 'typ nadwozia' i 'rodzaj nadwozia'. Zasadniczo użycie słowa 'nadwozia' już praktycznie wyjaśnia o co chodzi. Z kolei w oficjalnej Klasyfikacji Pojazdów (zał nr 4 do Rozporządzenia MI) mamy do czynienia z 'podrodzajem pojazdu'.

 

Mamy bogaty język, zobaczcie na ile sposobów można komuś powiedzieć, żeby sie odczepił... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czym nie należy zapominać o języku potocznym ,slangu... Bo i tak 90% ludzi nie zrozumie powyższych wywodów, jest natomiast szansa, że załapią przy pytaniu "a jaką to ma kastę? " ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ nadwozia i rodzaj nadwozia to generalnie to samo.

No właśnie, intuicyjnie każdy wie o co chodzi, a urzędnicy zafundowali nam jakiś 'podrodzaj' :P

 

[ Dodano: 18-11-2009, 09:06 ]

A może ktos wytłumaczy sensownie pojęcia typ i model - może na przykładzie 'okularnika' albo innego auta?

 

[ Dodano: 18-11-2009, 09:08 ]

Jak pisał elliot: E320 byłby to model, a W210 - typ??? Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Ostatnimi czasy tak się porobiło ładnie, że rubryki dowodu rejestracyjnego są wypełniane na tip-top do danego pojazdu.

Mnie interesuje jak postępować z [D.2].

Rozumiem, że o ten sam "typ" rozchodzi się w systemie = rejestrze = cepiku = zaświadczeniu.

1. Jeżeli typ podany jest w dowodzie, to wpisuję go do systemu = rejestru = cepiku = pojawi się w zaświadczeniu.

2. A jak w dowodzie nie występuje, a można okrślić go np. z tabliczki znamionowej, to wpisywać do systemu = rejestru = cepiku = zaświadczenia???

Zaszczytu jeszcze nie dostąpiłem, aby po uzupełnieniu danych do nowego dowodu owe typy, warianty, wersje pojawiły się w dokumencie.

Z DIP-em podobnie.

Nie kminię dlaczego jednym się chce, a innym nie-e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszczytu jeszcze nie dostąpiłem, aby po uzupełnieniu danych do nowego dowodu owe typy, warianty, wersje pojawiły się w dokumencie.

 

W systemie POJAZD nie ma możliwości (przynajmniej do tej pory nie było) ręcznego dopisania typu pojazdu (czy też nawet wariantu, wersji, kategorii homologacyjnej czy nr homo), jako jednostkowej informacji. Dlatego albo pojazd rejestrowany "po homologacji" ze wszystkimi danymi, albo możliwości uzupełnienia brak...

 

To odpowiedź na pytanie:

Nie kminię dlaczego jednym się chce, a innym nie-e.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W systemie POJAZD nie ma możliwości (przynajmniej do tej pory nie było) ręcznego dopisania typu pojazdu

 

Teraz po zmianach w zasadzie można wszystko wpisać z ręki bez zamawiania w ITS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zadam pytanie.

Czy podczas badań uzupełniać TYP w kompie jak nie ma go pod [D.2] w dowodzie???

W systemie POJAZD nie ma możliwości (przynajmniej do tej pory nie było) ręcznego dopisania typu pojazdu (czy też nawet wariantu, wersji, kategorii homologacyjnej czy nr homo), jako jednostkowej informacji. Dlatego albo pojazd rejestrowany "po homologacji" ze wszystkimi danymi, albo możliwości uzupełnienia brak...

Jakiś dziwny system... większość danych zawartych w dowodzie można zmienić, a tych akurat nie. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akiś dziwny system... większość danych zawartych w dowodzie można zmienić, a tych akurat nie. :/
czytałeś post Michała??
Teraz po zmianach w zasadzie można wszystko wpisać z ręki bez zamawiania w ITS :)
Osobiście jeżeli kończy się DR i wystawiam zaświadczenie uzupełniam wszystkie brakujące dane w dotychczasowym, w pozycje D2 oraz K za bardzo nie wnikam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz typ z podrodzajem.

Typ podam na przykładzie Mercedesa, typowy okular to klasa E czyli np. E 320.

Jego typ to W210.

Jego podrodzaj to sedan lub kombi :)

No dobra,typ typem ,ale ja walnę z innej beczki.

Ostatnio w Niemieckich briefach zaczął się pojawiać wpis że mercedes to wcale nie jest mercedes tylko daimlerchrysler. :razz:

Jak piszecie gdy wypełniacie DIP?

Ja pisze mercedes a mój WK w DR wpisuje daimlerchrysler.

Ja przeciez robiąc badanie widzę przed soba mercedesa z charakterystycznym znaczkiem na masce.

Daimlerchrysler w moim rozumowaniu to koncern samochodowy.

Co tu w końcu jest grane? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszecie gdy wypełniacie DIP?

Jeżeli w DR jest mercedes, to piszę mercedes, jeżeli jest daimlerchrysler to tak piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I inne ubezpieczenie u nie których pośredników gdyż jest traktowana jako marka amerykańska :D. Ćwiczyłem to wiele razy - i jak zwykle wszystko zależy od WK czy wpiszą Daimler czy Mercedes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! :evil:

Alfę Romeo piszą na Fiata.

Tylko czekać kiedy Fabia będzie Volkswagen Fabia.

Nissan Patrol z logiem Dacia.

Dodge to Fiat po nowemu.

Jeep jako model uchował się, a jako marka podobnie z Dodge'm. :sad:

Bo z Mini jako BMW to standard.

 

Zapewne w briefie wpisany jest producent, a nie marka pojazdu.

Pod [D. 1] to stoi w karcie i dowodzie.

Pod [D.3 (2)] jest o producencie krótko.

W DIP-ie jest kraj producenta nie wiem po co i weź wymyśl jak Opla poskładały Gliwice. :/

A Ford?

Większość pisze "???????", a General Motors w Ameryce.

O Fiacie Doblo z tabliczką Made in Turkey... nie dojdzie gdzie to pomontowane.

 

Ja pisze mercedes a mój WK w DR wpisuje daimlerchrysler

I jeszcze czasem bywa źle, bo jest:

DAIMLERCHRYSLER i DAIMLER-CHRYSLER :evil:

 

Jeżeli w DR jest mercedes, to piszę mercedes, jeżeli jest daimlerchrysler to tak piszę.

A do tego niżej jaki opis się stworzy??? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.