Skocz do zawartości

Niebieskie i Żółte sygnały świetlne / Pojazd Wystawa


STACHUrka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pojazd zarejestrowany jako osobowy, aktualnie chcę aby "zrobić" z niego pojazd demonstracyjny w przepisach (rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 27-09-2003r. Pozycja 1878, Tabela nr 3 Przeznaczenie pojazdów specjalnych, Lp. 9 Kod 509 Kino/Wystawa/Biblioteka) znalazłem taką kategorię pojazdu domniemam iż mogę "podpiąć" się pod Wystawa, jak przejść mękę proceduralną aby uzyskać takową zmianę kategorii/typu, na pojeździe zostaną zainstalowane lampy barwy pomarańczowej, niebieskiej i czerwonej oraz sygnały dźwiękowe uprzywilejowania, aczkolwiek pojazd nie ma zostać pojazdem uprzywilejowanym lub technicznym pogotowiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poarańczowe ok - możesz zamontować, gdyż nie trzeba na nie żadnego pozwolenia, są tylko szczególne warunki w jakich ich używamy.

 

Natomiast

niebieskiej i czerwonej oraz sygnały dźwiękowe uprzywilejowania,
nie widzę takiej możliwości montażu na stałe.

 

Po pierwsze nie przejdzie btp jeśli nie masz na to pozwolenia, po drugie w przypadku kontroli drogowej policja ma prawo zarekwirować taki sprzęt (hmm... tak mi się wydaje, muszę poszukać w DzU).

 

Widzę tylko możliwość domontowywania tego na samym pokazie i przed wyjechaniem zdjęcie. Wiem, że to wiele komplikuje, ale sam się pytałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sygnały dźwiękowe uprzywilejowania

Tego też nie wolno instalować w pojazdach iinych niż do tego celu przeznaczone.

 

Po pierwsze nie przejdzie btp jeśli nie masz na to pozwolenia, po drugie w przypadku kontroli drogowej policja ma prawo zarekwirować taki sprzęt (hmm... tak mi się wydaje, muszę poszukać w DzU).

 

Tak jak kolega Psuj pisze nie wolno instalować elementów pojazdów uprzywilejowanych na innych pojazdach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wolno instalować elementów pojazdów uprzywilejowanych na innych pojazdach

ale można wystąpić do MI o odstępstwo

tylko może być problem bo zakaz jest w ustawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale można wystąpić do MI o odstępstwo

 

Odstępstwa powinny być wpisane w dowód, więc nie o odstępstwo tylko zezwolenie - czyli dodatkowy dokument wożony z dowodem. Trzeba mieć solidny powód, czy reklamowanie jest wystarczającym powodem to już zależy od tych do góry. Dokument o którym piszę wydawany jest np pogotowiu gazowemu i zawarte jest w nim uzasadnienie: "ratowanie życia lub mienia..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, w/g mnie, wziąść normalny samochód ciężarowy z paką. Z paki zdemontować burty, żeby był tylko podest i na to zrobić "zabudowę" która będzie zakładana tylko na targi lub wystawę. W takim miejscu możesz sobie do woli błyskać (w kolorach tęczy :) ) i wyć. A po imprezie demontaż lub po prostu zapakowanie w mały kontenerek i masz tylko ładunek do przewiezienia.

 

Nie sądzę, żeby MI dało odstępstwo lub pozwolenie na montaż wyposażenia uprzywilejowanego, gdyż istnieje prawdopodobieństwo użycia go bezprawnie na drodze co może spowodować sporo zamętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, w/g mnie, wziąść normalny samochód ciężarowy z paką. Z paki zdemontować burty, żeby był tylko podest i na to zrobić "zabudowę" która będzie zakładana tylko na targi lub wystawę. W takim miejscu możesz sobie do woli błyskać (w kolorach tęczy :) ) i wyć. A po imprezie demontaż lub po prostu zapakowanie w mały kontenerek i masz tylko ładunek do przewiezienia.

 

Pojazd nie służy reklamowaniu a demonstrowaniu jak powinno się instalować oświetlenie i dlaczego akurat tak gdyż w Polsce (mogę to stwierdzić z doświadczenia) nikt tego nie "potrafi" (lub nie robi z niewiadomych przyczyn) robić w sposób prawidłowy.Tą jak nazwałeś "pakę" musiał bym i tak wozić cały czas, same lampki to ja mogę na tablicy zamontować i tablice stawiać na stojaku, tu chodzi o zademonstrowanie jak powinny być zainstalowane i dlaczego tak, pokazać na przykładzie i praktycznie w terenie, np po co lampki na boku na zderzaku przednim, aby pokazać jak się wychylasz takim pojazdem np. z bramy to zanim wyjedzie tyle pojazdu że widać "koguta" na dachu to musi się wychylić pół pojazdu i dopiero wtedy kierowcy widzą iż to jest pojazd uprzywilejowany, a takie małe boczne lampki wychylają się pierwsze i od razu widać że coś błyska i trzeba mu ustąpic pierwszeństwa przejazdu, tak trzeba to pokazać na przykładzie bo firmy wykonujące zabudowy zdają się o tym nie wiedzieć.

 

Nie sądzę, żeby MI dało odstępstwo lub pozwolenie na montaż wyposażenia uprzywilejowanego, gdyż istnieje prawdopodobieństwo użycia go bezprawnie na drodze co może spowodować sporo zamętu :)

 

No właśnie i to jest to co mi się w tym popapranym kraju nie podoba, a dlaczego zaraz domyślnie muszę być traktowany jako ktoś kto będzie nadużywał sygnałów uprzywilejowania, tylko dlatego że było kilka takich incydentów na drodze (kradzieże tirów na policjanta) i policja sobie z tym nie potrafiła poradzić to od razu wszyscy z "kogutem" to są przestępcy?)To może zakażemy używania i noszenia np ze sklepu do domu noży kuchennych bo ktoś kiedyś gdzieś zabił takim nożem) A dlaczego nikt nie pomyślał o pozostałych np takich jak Ja firmach które sprzedają taki towar? Ustawa KK precyzuje nie wolno przewozić w stanie gotowym do pracy, TOTALNA GŁUPOTA, lampa magnetyczna z wtykiem do zapalniczki jest zawsze gotowa do pracy zaraz po wyprodukowaniu nie wymaga żadnej instalacji, i co wtedy jedziesz do klienta z dostawą towaru masz lampy na tylnym siedzeniu zatrzymuje Cię policja i co udajesz policjanta tak i konfiskata mienia :) To już nie jest śmieszne to jest tragiczne, ale te pretensje to nie do Was, wiem ale reasumując dlaczego zawsze domyślnie każdy u nas to złodziej i przestępca?

 

P.S. Dlaczego na stacji nie można dostać badania np na 2 lub 3 lata jak pojazd jest w idealnym stanie i widać że nie pogorszy się jego stan w ciągu 2 lat tylko trzeba jeździć corocznie, czyżby chodziło o kasę? Jeśli tak to można zaproponować np podwójna stawkę lub potrójną za badanie na 2 lub 3 lata? Da się tak zrobić, oczywiście nie chodzi mi o zgodność z prawem tylko Wasza ocenę o logikę czy się tak da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym w domu trzymać broń palną. Bo widzisz, taką mam ochotę, aby prezentować ludziom jak należy przechowywać i zabezpieczać broń palną w domu (wiesz ile rocznie jest wypadków spowodowanych w dostanie się broni w niepowołane ręce?) - broń, amunicja itd. Oczywiście nie zamierzam jej używać ani strzelać do nikogo. Wydaje się zatem logiczne, że nie muszę występować o żadne pozwolenia - prawda? A każdy kto uważa inaczej, to wydaje mi się, że chce kasę ze mnie zedrzeć... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i to jest to co mi się w tym popapranym kraju nie podoba, a dlaczego zaraz domyślnie muszę być traktowany jako ktoś kto będzie nadużywał sygnałów uprzywilejowania, tylko dlatego że było kilka takich incydentów na drodze (kradzieże tirów na policjanta) i policja sobie z tym nie potrafiła poradzić to od razu wszyscy z "kogutem" to są przestępcy?

Widzisz, bo nasze społeczeństwo jest tak skonstruowane aby zawsze kombinować. Takich firm jak Twoja w kraju byłoby trzy lub pięć i nie było by problemu żadnego ponieważ pojazdów demonstracyjnych tego typu byłoby trzy lub pięć. Natomiast znając pomysłowość co drugiego "tuningowca", który posiada jakąkolwiek firmę dopisałby sobie do działalności taki zakres i w każdym mieście miałbyś dziesiątki pojazdów demonstracyjnych, którymi poruszaliby się jego właściciele i przy każdej nadarzającej się okazji wyłby i błyskał ile wlezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zasadniczo pojazd demo ma możliwość używania świateł w trakcie demonstracji czyli poza drogami publicznymi lub podczas pokazu w trakcie postoju lub w trakcie imprez zamkniętych i po problemie i tak nie wolno używać ich w trakcie jazdy. Nie widzę powodu do odmowy wydania takiego pozwolenia, poza tym łatwo jest udowodnić czy prowadzisz taką działalność czy nie, firm takich jest w Polsce kilka a jak na razie ja jestem pierwszy który chce taki pojazd zalegalizować, i nie robić tego na dziko, a są tacy :)

 

A dlaczego ja mam cierpieć bo są jakieś "Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! e" (mnie też "wqrwia" denerwuje jak widzę niebieskie diodki w spryskiwaczach i świecą mi centralnie w oczy podczas wymijania a z daleka na dziurach jak podskakuje auto stwarzają wrażenie błyskania i ja już szukam miejsca gdzie zjechać żeby ustąpić pierwszeństwa przejazdu a tu jakiś Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! z lampkami ) co oświetlają swoje auta jak choinki, to trzeba tak egzekwować prawo aby wyeliminować tych "Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! i" a zostawić w spokoju praworządnych obywateli, dlaczego ja mam "płacić" i być karany za czyjeś winy czy ja jestem d'Artagnan?

 

P.S. Jak ktoś będzie chciał to i tak sobie coś tam zainstaluje błyskającego i będzie świecił podczas jazdy a żadne przepisy zakazujące nic tu nie pomogą, tylko egzekwowanie prawa, prawo jest dobre jak jest krótkie, a nie jak musisz co 3 minuty zaglądać do kodeksów czy przypadkiem to co robisz teraz nie łamie jakiegoś przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc występuj o pozwolenie i jazda! Życzę powodzenia, ale nie wymagaj od diagnostów, aby na swoim poziomie decydowali o legalności pewnych rozwiązań - nie od tego są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia, ale nie wymagaj od diagnostów, aby na swoim poziomie decydowali o legalności pewnych rozwiązań - nie od tego są...

Wreszcie rozsądny głos który przypomniał co nalezy do obowiązków diagnosty oraz

do czego sluzy to forum...!!!! :ok::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firm takich jest w Polsce kilka a jak na razie ja jestem pierwszy który chce taki pojazd zalegalizować

Bez względu na wynik daj znać jak się to potoczyło. Jestem ciekawy jaką argumentację przyjmie minister przy udzielaniu zezwolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa Prawo o ruchu drogowym

DZIAŁ III Pojazdy Rozdział 1

Warunki techniczne pojazdów

Art. 66.4 Zabrania się

3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe

wyposaŜenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci

niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie

 

I z pretensjami należy zgłosić się do ustawodawcy

 

 

 

a tu mały przykład bezmyślności http://braniewiak.wm.pl/calibra-z-niebieskim-kogutem,1052

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ale zasadniczo pojazd demo ma możliwość używania świateł w trakcie demonstracji czyli poza drogami publicznymi lub podczas pokazu w trakcie postoju lub w trakcie imprez zamkniętych i po problemie i tak nie wolno używać ich w trakcie jazdy. Nie widzę powodu do odmowy wydania takiego pozwolenia, poza tym łatwo jest udowodnić czy prowadzisz taką działalność czy nie, firm takich jest w Polsce kilka a jak na razie ja jestem pierwszy który chce taki pojazd zalegalizować, i nie robić tego na dziko, a są tacy :)

 

A dlaczego ja mam cierpieć bo są jakieś "Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! e" (mnie też "wqrwia" denerwuje jak widzę niebieskie diodki w spryskiwaczach i świecą mi centralnie w oczy podczas wymijania a z daleka na dziurach jak podskakuje auto stwarzają wrażenie błyskania i ja już szukam miejsca gdzie zjechać żeby ustąpić pierwszeństwa przejazdu a tu jakiś Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! z lampkami ) co oświetlają swoje auta jak choinki, to trzeba tak egzekwować prawo aby wyeliminować tych "Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! i" a zostawić w spokoju praworządnych obywateli, dlaczego ja mam "płacić" i być karany za czyjeś winy czy ja jestem d'Artagnan?

 

P.S. Jak ktoś będzie chciał to i tak sobie coś tam zainstaluje błyskającego i będzie świecił podczas jazdy a żadne przepisy zakazujące nic tu nie pomogą, tylko egzekwowanie prawa, prawo jest dobre jak jest krótkie, a nie jak musisz co 3 minuty zaglądać do kodeksów czy przypadkiem to co robisz teraz nie łamie jakiegoś przepisu.

Pamiętacie niedawną dyskusję? Niedługo trzeba było czekać :D

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019397,title,Zalozyl-sobie-koguta-i-pedzil-150-kmh;-spotkal-policje,wid,11997365,wiadomosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.