Skocz do zawartości

zatrzymywanie dowodów przez policję


pan siara

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie co robicie jeśli zjawi się obcokrajowiec, któremu nasza jaśnie oświecona zatrzyma dowód rejestracyjny i każe jechac na stecję w celu sprawdzenia stanu technicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy możemy wykonywać badania techniczne dla pojazdów z poza kraju?

 

Sorki, ale z tego co wiem, jest tak, jak napisał kolega ... Dz.U. nie podam - nie znam go, a nie mam czasu przekopywac się przez nie w chwili obecnej ...

 

Wykonujemy badanie techniczne na wskazane przez policję usterki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pojazdów spoza kraju zawsze wystawiamy jedynie zaświadczenia z badania. Żadnych wpisów do czegokolwiek. Policja to honoruje. W końcu, oceniamy stan techn. pojazdu poruszającego się po naszych drogach i narodowość właściciela nie ma tu znaczenia. Reasumując: ma dowód rej. czy nie ma, wsio ryba, dostaje kwit do ręki i adieu. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd obcokrajowca możemy kontrolować zgodnie z Dz.U.108 poz. 908 Art 81ust.8 p-kt1. Nie może to być jednak związane z badaniem okresowym jakie przypada w kraju w którym jest zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki przypadek.Policja zatrzymała dowód rej.za zużyte opony.Klient wymienił oponki wystawiłem zaświadczenie i miał odebrac dowód w ciągu 3 dni na posterunku policji.

Jeżeli tego nie dokonał dowód jest przesłany do odpowiedniej ambasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zgodnie z jakimi przepisami (wymogami) badacie taki samochód? Samochód ma spełaniać wymogi w kraju rejestracji a my nie znamy tych wymogów a zaświdaczenie wypisujemy ze spełnia nasze. Wydaje mi się ze policja wysługuje się SKP bo jesli to sa opny no to dlaczego sami tego nie stwierdzą, ale jesli to jest np. peknieta szyba to skąd ja mam wiedzieć czy np. na ukrainie prawo nie jest bardziej pobłazliwe.

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
ale jesli to jest np. peknieta szyba to skąd ja mam wiedzieć czy np. na ukrainie prawo nie jest bardziej pobłazliwe.

Niech sobie będzie. Sprawdzasz zgodność z naszymi warunkami i oceniasz czy u nas może jeździć. Jak napiszesz, że nie spełnia to przecież to prawda będzie.

Na Ukrainie nasz przegląd i tak jest nieważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ma spełniać warunki techniczne obowiązujace w kraju rejestracji. Czyli jeśli u nas nie musisz mieć apteczki a karju europejskim X jest on wymagany to samochodu na naszej rejestracji ten wymóg nie obowiazuje, normy emisji tez są różne dla rónych roczników I rejestracji. Skąd wiesz ze na Ukrainie np. w 1999 nie można było rejestrować samochodu bez katalizatora i co wystawisz mu negatyw i niech wraca na lawecie ?

 

Piotr Barczuk

 

p.s.

 

Nie rozumiem tylko tej historii z kamizelkami na Austryjackich autostradach, ale ta nagonka w telewizji to chyba efekt działania naszego lobby producentów kamizelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz ze na Ukrainie np. w 1999 nie można było rejestrować samochodu bez katalizatora i co wystawisz mu negatyw i niech wraca na lawecie ?

Zaszło małe nieporozumienie. Ja tylko uważam, że jeżeli mam dać pozytywny, to pojazd, jakikolwiek i skądkolwiek, ma spełniać nasze aktualne normy. I auta z zachodu

( bo tylko takie mi się trafiły ) bez problemu takie badanie przechodzą. A tam u Ciebie nawet jak teoretycznie przyjedzie Ukrainiec czy Litwin, który się zagapił z terminem i dał złapać policji, to już jego problem jak będzie w razie potrzeby wracał do siebie. Ty możesz stwierdzić fakt, spełnia czy nie spełnia nasze warunki, tylko tyle. Nie musisz dociekać jak jest u niego. Poza tym, to tylko moja prywatna opinia, tak to widzę. :)

 

A Austriacy żądają od każdego kierowcy przejeżdżającego przez ich kraj, posiadania takiej kamizelki. Jak się nie podoba to można jechać przez inne państwo. Tak opowiadają ludzie, którzy tamtędy jechali.

To chyba norma, że jak się jest w obcym kraju, to przestrzega się tamtejszych przepisów !?

Choćby nam się wydawały dziwaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd obcokrajowca możemy kontrolować zgodnie z Dz.U.108 poz. 908 Art 81ust.8 p-kt1. Nie może to być jednak związane z badaniem okresowym jakie przypada w kraju w którym jest zarejestrowany.

 

Pytanie, czy i na jakiej podstawi wykonujemy badanie pojazdu zarejestrowanego za granicami RP.

 

Bardzo trafnie odpowiedział Wam "ANDEW".

 

Jest to jedyny przypadek, gdy Policja zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu zarejestrowanego za granicą i Polska stacja wykona takie badanie określając wynik badania pozytywny lub negatywny. Wynika, to z:

1) (Dz. U. z 2003r. Nr 227, poz. 2250 z późn. zm) - czynności kontrolne

§ 16. Jeżeli badanie techniczne przeprowadzone na wniosek właściciela pojazdu dotyczy pojazdu wymienionego w art. 132 ust. 5 ustawy, uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

 

2) (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) - Prawko

Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4)------------- uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6)------------- nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia;

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

(...)

5. Zatrzymany dokument pojazdu zarejestrowanego za granicą, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt 4 i 6, pozostawia się w jednostce Policji przez okres 7 dni. Po upływie tego terminu dokument przekazywany jest przedstawicielstwu państwa, w którym pojazd jest zarejestrowany.

 

Taki pojazd badamy zgodnie z wspomnianym art. 81 czyli badanie dodatkowe z wynikiem badania pod kątem wyłącznie art. 66 Prawka, tj. czy nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub ochronie środowiska, albo usterkach wykazanych w skierowaniu za zatrzymany dowód rejestracyjny.

Faktycznie okresowe nie wchodzi w rachubę, gdyż nie będziemy wymagać od Anglika by przekładał kierownicę, skoro w kraju zarejestrowania spełnia wymogi. Nie znana jest też mi podstawa by określać termin nast. bad. techn.

 

Tak więc w pojeździe zarejestrowanym za granicą możecie robić badanie pod kątem art. 66 na skierowanie policji za zatrzymany dowód rejestracyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam

 

Wczoraj zarekwirowano mojemu znajomemu DR za brak zewnętrznej klamki w drzwiach kierowcy. Została ona porę godzin wcześniej urwana po próbie włamania do samochodu.

Na nic jednak zdały się tłumaczenia. DR został zabrany w innym województwie za: ”samochód niezgodny z wymogami technicznymi” Pokwitowanie ważne tylko na czas dojechania do domu. Zanim DR dojdzie do Starostwa minie parę dni, a jestem uziemiony bez auta. Ponad to przez ogólnikowe stwierdzenie policjanta ”samochód niezgodny z wymogami technicznymi” podobno narażony jest na wyższą opłatę diagnostyczną. Jak się tego ustrzec.

Przytaczam ten przypadek z uwagi, że onegdaj spotkała mnie podobna sytuacja. Po delikatnej stłuczce, gdzie nastąpiło tylko małe wgniecenie maski pojazdu, policjant zabrał DR i zawyrokował o pełnym badaniu powypadkowym. Obligowało to mnie do uiszczenia podwyższonej opłaty diagnostycznej 94 zł, w innym przypadku podobno mniej. Śmiem wątpić, że postępowanie w obu tych przypadkach było poprzedzone profesjonalnym przygotowaniem owych policjantów do fachowej oceny takiego stanu. Zrozumiałbym to gdyby oba przypadki zagrażałyby bezpieczeństwu na drodze, ale jakoś nie widzę związku. Czytając podobne posty obawiam się, że niedługo dojdzie do absurdów w postaci zakwestionowania legalności posiadanych dywaników w samochodzie lub pokrowców na fotele. Toż to woła o pomstę do nieba. Jak Wy diagności patrzycie na ten problem przez pryzmat zaobserwowanych przypadków w pracy?

Może jestem „inny”, ale nie mogę doszukać się w obu przypadkach racjonalnego wytłumaczenia decyzji ze strony obu policjantów. Nie wspomnę o jakimkolwiek konkretnym przepisie, bo taki paragraf jak „wielki wór”, do którego wszystko można wrzucić z pewnością się znajdzie, ale chyba nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po delikatnej stłuczce, gdzie nastąpiło tylko małe wgniecenie maski pojazdu, policjant zabrał DR i zawyrokował o pełnym badaniu powypadkowym

Policjan zapewne jest świadomy swojej niepełnej wiedzy technicznej, że na podstawie wgniecenia blach pojazdu nie ma pewności czy czasem nie zostały uszkodzone elementy zawieszenia dlatego asekuracyjniej zapisuje uszkodzenie powypadkowe i ma spokojną głowę, a klient niestety musi płacić.

 

”samochód niezgodny z wymogami technicznymi”

Ale tutaj to napisał bardzo mocno ogólnikowo (może nie chciał napisać uszkodzona klamka zewnętrzna, albo może były jeszcze jakieś usterki ?)

 

 

Wczoraj zarekwirowano mojemu znajomemu DR

?

Zanim DR dojdzie do Starostwa minie parę dni, a jestem uziemiony bez auta

?

 

Może jestem „inny”, ale nie mogę doszukać się w obu przypadkach racjonalnego wytłumaczenia decyzji ze strony obu policjantów

Policja, diagności,piekarze i inni to TYLKO ludzie mają lepsze i gorsze dni.

 

Radze ci jechać na pobliską SKP niech diagnosta zobaczy pokwitowanie i zajmie stanowisko. Nie ma co na zapas się martwić (a tak na marginesie to całe szczęście że ci autka nie ukradli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zarekwirowano mojemu znajomemu DR za brak zewnętrznej klamki w drzwiach kierowcy

To jest wersja znajomego. Śmiem wątpić, że tylko to było przyczyną zatrzymania dowodu. Jeżeli tak było naprawdę, to znajomy mógł nie podpisać pokwitowania i poprosić o szczegółowe opisanie zwracając uwagę aby pieczątka policjanta była wyraźna na pokwitowaniu. Wystarczy z tym pokwitowaniem udać się do oficera dyżurnego i oficjalnie złożyć skargę.

Dzisiejszy funkcjonariusz ma być miły ,kompetentnyi i strzec prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za brak zewnętrznej klamki w drzwiach kierowcy

Teoretycznie miał racje (ale musiał mieć naprawdę zły dzień że za brak jednej klamki zabrał dowód), ja zabieram za brak klamek (wszystkich) w autach nawiedzonych tiuningowców, pojazd był homologowany i dopuszcony do ruchu z klamkami i do końca jego eksploatacji klamki mają być. (Nie trzeba wielkiej wyobrazni by widzieć płonącego nieprzytomnego kierowcę bo ludzie chcący mu pomóc nie mogą otworzyć drzwi.)

 

Za taką usterkę zapłacisz tylko 20zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może było od słowa do słowa i policjant się zdenerwował nie było za co to za brak klamki dowód poleciał , w te opowieści znajomych to ja nie wierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania co wiesław. nie raz się trafiało że DR zabrany za drobiazg,ale potem okazuje się że właściciel pokazywał co to nie on więc policjant też pokazał co może

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.