Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

danzi

Wymaganie polisy OC przy rejestrowaniu pojazdu.

Polecane posty

danzi

Wymagano bym przy rejestracji przedstawił ważną polisę OC. Na szczęście miałem, ale szukam w aktach prawnych na podstawie czego było to żądanie i nie widzę.

W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r.

w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów jest:

§ 3. 1. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jego właściciel dołącza do wniosku o rejestrację, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, następujące dokumenty:

1) dowód własności pojazdu,

2) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany,

3) dowód odprawy celnej przywozowej,

4) wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpowiadający mu dokument wystawiony przez producenta lub upoważnionego przedstawiciela producenta, potwierdzający homologację pojazdu lub silnika pojazdu w zakresie emisji zanieczyszczeń zawartych w spalinach, zgodnie z wymaganiami określonymi przynajmniej w 03 serii poprawek do Regulaminu nr 83 EKG ONZ lub w 02B serii poprawek do Regulaminu nr 49 EKG ONZ (w zależności od zakresu stosowania tych regulaminów) albo równoważnych dyrektyw EWG, o których mowa w przepisach o homologacji pojazdów,

5) zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

 

Są inne zapisy, często wymagają badania ale o OC ani widu ani słychu.

To czy urzędnik może żądać polisy?

A może jest akt który na to urzędnikowi zezwala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop
A może jest akt który na to urzędnikowi zezwala?

 

Art.84.2.pkt 1 lit.d:

"Do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych są obowiązane (...) organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów"

 

USTAWA

z dnia 22 maja 2003 r.

o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Dz.U.Nr 124, poz.1152 z 2003 r. z późn.zm.

 

I zauważ "są obowiązane" - czyli nie tyle mogą skontrolować OC, co muszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danzi

Dzięki za info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ketiw38

Oj oj czemu wy diagności nie sprawdzacie dokumentu OC :evil:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj
Oj oj czemu wy diagności nie sprawdzacie dokumentu OC

 

Nie wywołuj wilka z lasu... już był taki jeden co twierdził, że bez ważnego OC nie można dać P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarolud
Oj oj czemu wy diagności nie sprawdzacie dokumentu OC :evil:

 

Bo nie musimy tego sprawdzać ? Nie zabierajmy roboty Policjantom :) Natomiast dlaczego ubezpieczyciele bez ważnego obt wystawiają polisy to już nie wiem 8)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
bez ważnego obt wystawiają polisy to

wtedy na SKP musieliby przyjechać na lawecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarolud
bez ważnego obt wystawiają polisy to

wtedy na SKP musieliby przyjechać na lawecie

 

Czy polisa oc wystawiona po upływie terminu ważności obt jest wiążąca ? Po W wypłacą ? 8)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domin_g

Nie wiem jak z OC bo "my" jako sprawcy z OC nie skorzystamy. Korzysta tylko poszkodowany. Natomiast brak ważnych badań technicznych podczas szkody likwidowanej z AC skutkuje odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczalnie.

 

Może się zdarzyć ze jako poszkodowany bez ważnych badań też nic nie dostaniemy z OC sprawcy bo pojazd poszkodowanego nie powinien się poruszać po drogach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANUSZ60
Natomiast dlaczego ubezpieczyciele bez ważnego obt wystawiają polisy to już nie wiem 8)

,ponieważ mają składkę, a odszkodowania nie wypłacą, bo się nie należy (darmowy pieniądz),,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarolud
bez ważnych badań też nic nie dostaniemy z OC sprawcy bo pojazd poszkodowanego

 

Dostaniemy z funduszu gwarancyjnego , natomiast mogą się czepić potem tego klienta co bez ważnych obt był. 8)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ketiw38

Nie musisz mieć ważnego BT prz płaceniu OC, bo jest obowiązek płacenia OC, aż do momentu wyrejestrowania auta, ale jeżeli będziesz poruszał się pojazdem bez ważnego OC to w razie kontroli przez Policję przysolą Ci mandat 5000 zł, więc każdy płaci terminowo i ubezpieczyciel tego pilnuje, a jak nie masz ważnego BT to ksero dowodu i w razie kolizji, znów ksero DR czy miałeś BT.

Jak Cię Policja złapie bez ważnego BT to co najwyżej DR - zabiorą tu jest różnica :evil:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarolud
Jak Cię Policja złapie bez ważnego BT to co najwyżej DR - zabiorą tu jest różnica

 

Mnie interesuje po wypadku OC muszą wypłacić? Muszą. Potem dochodzą czy nie ze bez obt był ? AC i NW już nie muszą wypłacać. Konsekwencje finansowe wiec mogą być spore :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ketiw38

Aby ubezpieczyciel wypłacił, musi pojazd chyba mieć ważne BT i OC - warunki umowy. Jak nie ma ważnych BT i ważne OC to ubezpieczyciel nie odpowiada, a klient płaci z własnej kieszeni. A nawet jak ubezpieczyciel zapłaci to i tak sciągnie od klienta. Możesz dochodzić na drodze sądowej od sprawcy. Jak się mylę proszę mnie poprawić, bo są to tylko moje przemyślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarolud
A nawet jak ubezpieczyciel zapłaci to i tak sciągnie od klienta
Ważne OC nieważne obt ? 8)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abcs

Jeśli sprawca nie ma OBT wtedy Firma Ubezpieczeniowa może uznać jego przyczynienie się do wypadku i regresem "ściągać" z niego część kwoty wypłaconej w ramach odszkodowania. Wypłaci poszkodowanemu z funduszu gwarancyjnego. Również poszkodowany bez OBT może mieć pomniejszone odszkodowanie z tego powodu. OC musi być, dlatego przepisy są tak skonstruowane aby nie można było się wykręcić od płacenia. Stąd obowiązek kontynuacji składki jeżeli nie wypowie się jednemu ubezpieczycielowi opłacając u innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk_L

Witam ! Nie wiem czy temat był już poruszany. Mam pytanie zakupiłem samochód z ubezpieczeniem które zakończyło się 30 stycznia. DR tymczasowy zakończył się 20 lutego a nowe ubezpieczenie zakupiłem dopiero 28 lutego. Czy będę miał problem przy odbiorze DR jeśli data OC będzie z 1 marca ?

 

 

 

Dziękuję i pozdrawiam Patryk_L

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.