Skocz do zawartości

Pojazd nie posiadający ABS


luk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • luk

    8

  • mirek.g

    6

  • mmiodzio

    5

  • Demart

    5

  • 4 weeks later...

Stanowisko TDT na południu polski jest takie:

Samochody o DMC powyżej 16 ton oraz przyczepy o DMC powyżej 10 ton muszą być wyposarzone w ABS kat A/1 oraz zwalniacz IIA dostosowany do DMC pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie wszystkie pojazdy powinny posiadać ABS ,oczywiście ADR jest to jasno napisane w 9-tej części

 

Dokładnie tak, jeżeli pojazd nie posiada ABS to niestety wynik badania negatywny i nie ma o czym gadać.

 

DZIAŁ 9.2

WYMAGANIA DOTYCZACE KONSTRUKCJI POJAZDÓW

 

WYMAGANIA TECHNICZNE EX/II EX/III AT FL OX

 

Wymagania podane pod 9.2.5 (urzadzenia ograniczajace predkość zgodne z Regulaminem EKG Nr 89 lub Dyrektywa 92/6/EWG) maja zastosowanie do wszystkich pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1987 r. oraz wszystkich pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i nieprzekraczajacej 12 ton, zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2007 r.

 

 

Układ przeciwpoślizgowy

 

Obowiązuje dla pojazdów EX/III, AT, FL, OX

 

Od dnia 1 stycznia 2010 r., wszystkie pojazdy powinny spełniać wymagania techniczne

Regulaminu EKG Nr 13 lub Dyrektywy 71/320/EWG, wraz ze zmianami obowiazujacymi w dniu ich pierwszej rejestracji lub w dniu dopuszczenia ich do ruchu, jeżeli rejestracja nie jest wymagana. Jednakże, pojazdy te powinny spełniac, co najmniej wymagania techniczne Regulaminu EKG Nr 13 wraz ze zmianami serii 06 lub Dyrektywy 71/320/EWG wraz ze zmianami zawartymi w Dyrektywie 91/422/EWG.

Przyczepy (tj. przyczepy, naczepy, przyczepy z osia centralna) powinny byc wyposażone w układ przeciwposlizgowy kategorii A.

Pojazdy silnikowe powinny byc wyposażone w układ przeciwpoślizgowy kategorii 1.

 

 

Zwalniacz

 

Obowiązuje dla pojazdów EX/III, AT, FL, OX

 

Dotyczy pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton lub przeznaczonych do ciagniecia przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 10 ton, zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1993 r.

Od dnia 1 stycznia 2010 r., wszystkie pojazdy samochodowe powinny spełniac wymagania techniczne Regulaminu EKG Nr 13 lub Dyrektywy 71/320/EWG, wraz ze zmianami obowiazujacymi w dniu ich pierwszej rejestracji. Jednakże, pojazdy te powinny spełniąc, co najmniej wymagania techniczne Regulaminu EKG Nr 13 wraz z ze zmianami serii 06 lub Dyrektywy 71/320/EWG wraz ze zmianami zawartymi w Dyrektywie 91/422/EWG.

Zwalniacz powinien spełniac wymagania stosownie do badania Typu IIA.

 

 

Ogranicznik prędkości

 

Obowiązuje dla pojazdów EX/II, EX/III, AT, FL, OX

 

Dotyczy wszystkich pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1987 r. oraz wszystkich pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i nieprzekraczajacej 12 ton, zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2007 r.

 

a ponadto jeszcze:

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 18 września 2009 r.

w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

Dz. U. nr 155 poz. 1232

 

6. DODATKOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU ODPOWIEDNIO PRZYSTOSOWANEGO LUB WYPOSAŻONEGO ZGODNIE Z PRZEPISAMI O PRZEWOZIE DROGOWYM TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH

1. Niespełnienie odpowiednich wymagań dotyczących konstrukcji i wyposażenia pojazdu typu FL, OX, AT, EX/II, EX/III, MEMU w zakresie:

- wyposażenia elektrycznego,

- układu hamulcowego,

- zabezpieczenia przeciwpożarowego,

- ograniczenia prędkości,

- urządzenia sprzęgającego dla przyczep (naczep).

2. Brak dokumentacji potwierdzającej spełnianie wymagań układu przeciwpoślizgowego (ABS) odpowiednio kategorii 1 lub kategorii A (jeżeli jest wymagany).

3. Brak dokumentacji potwierdzającej spełnianie wymagań dla zwalniacza (jeżeli jest wymagany).

4. Brak dokumentacji potwierdzającej spełnianie wymagań dla ogrzewacza kabiny kierowcy (jeżeli jest zainstalowany).

5. Brak tachografu lub tachograf nie spełnia wymagań przewidzianych dla tego typu pojazdu.

6. Brak dokumentów wydanych przez Transportowy Dozór Techniczny potwierdzających sprawność cystern lub zbiorników.

 

Pamiętajcie, że te pojazdy nie przewożą powietrza tylko różne materiały niebezpieczne i w razie kolizji potrafią stworzyć zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie wszystkie pojazdy powinny posiadać ABS ,oczywiście ADR jest to jasno napisane w 9-tej części

 

No właśnie a piszą, że wszystkie :D Oj nie ładnie kłamać :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dnia 1 stycznia 2010 r., wszystkie pojazdy powinny spełniać wymagania techniczne

Zauważ że zapis ten jest w kolumnie zaczynającej się od słów "pojazdy o DMC >16 ton!!

Na śląsku jeżdzi conajmiej kilka cystern o DMC <16 ton ze świadectwem dopuszczenia wydanym przez TDT w tym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Odświeżę kotleta. Koledzy to jak to jest z tym ABS-em i zwalniaczem bo cały czas byłem przekonany że pojazd do 16t. z przyczepą do 10t. nie musi mieć. Tak nas uczyli na kursie, a mam mieć coś takiego na badaniu i teraz poczytałem i mam dylemat. Może mi ktoś to rozjaśnić. W części 9 ADR z 2015r. nic nie pisze o regulaminach EKG ONZ. Dodam że chodzi o FL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pisze, pisze:

Pod 9.2.1.1.

Pod 9.2.3.1.1.

Pod 9.2.3.1.2.

 

Faktycznie pisze nie doczytałem.

Czyli z regulaminu nr 13 punkt 5.2.1.22 wynika obowiązek wyposażenia w ABS kat.I, a w załączniku ADR 9.2.3.1 pisze, że dotyczy poj pow. 16 ton.

Z tego rozumiem że pojazd ADR do 16t. nie musi posiadać ABS-u. I podobnie jest ze zwalniaczem. Czy dobrze kombinuję czy może się mylę?

 

Tabelka 9 ADR

 

Kolego w tabelce właśnie nic nie ma o reg.13 dopiero w objaśnieniach do tabelki pisze. Czytałem to i sam już do końca nie wiem, ale wydaje mi się że do 16dmc i O1 do 10t. nie musi być ani ABS-u ani zwalniacza. Czy może mnie ktoś utwierdzić w moich rozważaniach. Nie chciał bym zrobić babola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wydaje mi się że do 16dmc i O1 do 10t. nie musi być ani ABS-u ani zwalniacza.
Zapomniałeś o pojazdach przeznaczonych do ciągnięcia przyczep do 10t.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demart, nie mówię o przyczepach, a o pojazdach przeznaczonych do ich ciągnięcia.

 

Kolego no właśnie chodzi mi o masę przyczepy pojazdu ciągnącego o1 do 10t. No ale mniejsza o to. Chcę się upewnić czy pojazd do 16t. dmc i przystosowany do ciągnięcia przyczepy do 10t. nie musi mieć ABS-u i zwalniacza? Cały czas tak myślałem do puki nie przeczytałem tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież z tabelki jasno wynika że ABS mają mieć pojazdy powyżej 16t , lub pojazdy przystosowane do ciągnięcia przyczepy powyżej 10t .

Tak nas uczyli na kursie

No i dobrze uczyli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież z tabelki jasno wynika że ABS mają mieć pojazdy powyżej 16t , lub pojazdy przystosowane do ciągnięcia przyczepy powyżej 10t .

 

No i dobrze uczyli .

 

No dobrze dobrze. Chciałem się tylko upewnić i przeczytałem powyższy temat, który zbił mnie z tropu i zwątpiłem czy aby na pewno mam rację. Już nie byłem pewny czy czasem coś się nie zmieniło. Znając nasze przepisy niczego nie można być pewnym. Dlatego wolałem spytać niż zrobić babola.

A jeszcze zapytam jak Koledzy robicie bo w zaświadczeniu jak zwalniacz nie jest wymagany to program sam wykreśla w/w punkt, a przy ABS-ie nic nie wykreśla to wpisujecie X czy może NIE DOTYCZY?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.