Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Robert66

swiatła do jazdy dziennej

Polecane posty

Robert66

Na stacje przyszedł klient i poprosil o badanie czy zamontowane przez niego światła sa zgodne z przepisami.Wszystko się zgdzało oprócz rozstawu wewnetrznego.Był za mały lub światła za durze.Wynikał z konstrukcj zderzaka Fiat Punto.Zaproponował czy jesli zasłoni część światła od strony wewnętrznej to czy dostanie pozytywny wynik badania.Co byscie szanowni koledzy odpowiedzieli.Dodam że swiatla maja odpowiednie oznaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ketiw38

Może zasłonić nawet całe światło :x:evil: Może nawet zasłonić cały samochód, abyś go nie widział :evil:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANUSZ60
Wszystko się zgdzało oprócz rozstawu wewnetrznego.Był za mały lub światła za durze.Wynikał z konstrukcj zderzaka Fiat Punto.

 

sam widzisz więc, że dobrał niewłaściwe światła,,,dyskusja zbędna,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1501
Zaproponował czy jesli zasłoni część światła od strony wewnętrznej to czy dostanie pozytywny wynik badania.

Dz.U.32:

Paragraf 1 ust 2 pkt 5) odległość między dwoma światłami skierowanymi w tę samą stronę mierzy się między najbliższymi punktami rzutów ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę prostopadłą do osi tych świateł.

Dz.U.108

Art. 60 ust 1. Zabrania się:...

2) zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych

wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj

Podepnę się pod temat.

 

Czy ktoś słyszał coś o wymaganej powierzchni w/w świateł? Jaka jest minimalna i czy jest określona w przepisach?

 

Oczywiście nie naszych :), tudzież szukam ECE-R87 bo słyszałem, że tam cusik jest na ten temat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackow
regulamin nr 48 określa warunki techniczne i nic tam nie ma o powierzchni świateł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj
nic tam nie ma o powierzchni świateł.

 

Tyle to i ja wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
08/15
Czy ktoś słyszał coś o wymaganej powierzchni w/w świateł? Jaka jest minimalna i czy jest określona w przepisach?

 

 

Czytałem ,że powierzchnia świateł musi zawierać się od 25cm2 do 200cm2.

Gdzieś mam link do R87. Jak znajdę to podrzucę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539

Z tego co sobie przypominam, to przed wejściem do UE, obowiazywał przepis wymagający powierzchi 40 cm2 dla jednej lampy. Pamiętam, że lampa świateł cofania z malucha spełniała wymagania dla świateł do jazdy dziennej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
Jaka jest minimalna i czy jest określona w przepisach?

BYŁA określona na min 40 cm2 w Dz U 44/1999 w tabeli warunków szczegółowych dla świateł, a z Dz U32/2003 już zniknęła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackow

W wikipedii jest wyciąg z regulaminu 87 ale go nie czytałem.

Przepis ECE-R87 (wyciąg)

Intensywność światła reflektora do jazdy dziennej od 400 do 800 kandeli.

Minimalna powierzchnia świetlna każdej lampy 20 cm²

Automatyczne włączanie świateł dziennych równocześnie z rozruchem pojazdu.

Włączanie i wyłączenie świateł dziennych bez użycia dodatkowych narzędzi.

Automatyczne wyłączenie świateł dziennych przy włączeniu świateł mijania (jednakże nie przy krótkotrwałym włączeniu świateł drogowych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539
BYŁA określona na min 40 cm2 w Dz U 44/1999

To jednak dobrze pamiętałem :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soraj
Na stacje przyszedł klient i poprosil o badanie czy zamontowane przez niego światła sa zgodne z przepisami.Wszystko się zgdzało oprócz rozstawu wewnetrznego.Był za mały lub światła za durze.Wynikał z konstrukcj zderzaka Fiat Punto.Zaproponował czy jesli zasłoni część światła od strony wewnętrznej to czy dostanie pozytywny wynik badania.Co byscie szanowni koledzy odpowiedzieli.Dodam że swiatla maja odpowiednie oznaczenia.

 

 

Jeżeli chodzi o zgodnośc co do montażu, to jest rysunek w niezbędniku diagnosty (nowym) na stronie 423, dział "Oświetlenie - rozmieszczenie świateł na pojazdach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert Jezierski
Wysłany: 17-05-2010, 11:01

Kotleta odgrzałeś aż miło :-)

Miszczostwo świata normalnie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Świateł nie wolno zasłaniać!

Pozostaje dobrać zgodne z przepisami.

A informacji o rozmieszczeniu od groma w necie. Nie wspominając o rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów i jakże przejrzyście opisanych połączeń elektrycznych takiego oświetlenia. :roll:

198-50724_g.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANUSZ60
Pozostaje dobrać zgodne z przepisami.

Wszystko cacy, oprócz (max.400 mm), nieaktualne od mikołaja 2012 bodajże,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Fakt faktem nieaktualne. Ale nie od Mikołaja 2012, a od wakacji 2016 dziennikiem z 15 czerwca 2016 pozycja 858.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539
Ale nie od Mikołaja 2012,

Wtedy to ten zapis pojawił się w przepisach WE i do tego czasu

15 czerwca 2016 pozycja 858
trwała implementacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Super. Kłania się ochrona ojczystęgo języka. Implementujemy... stabilizujemy... procedujemy... Z ulicy nie tylko Wiejskiej słychać. A powinno zwykłe lenistwo i nieudolność się nazywać! :x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.