Skocz do zawartości

Zmiana pojazdu ciężarowego na specjalny


DIAGNOSTA__

Rekomendowane odpowiedzi

Widoczny tu pojazd miał trzy etapy kompletacji. Ale w dokumentach zatrzymał się na drugim.

A w praktyce był pewnie pierwszy i trzeci, bo przepuszczam, że skrzyni nikt nie montował :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ledwie w ubiegłym roku rejestrowany, a w dowodzie kategoria homo pomylona bo N1 wpisana. Marka IVECO/IPL , a więc drugoetapowa homologacja się kłania. Z tej drugoetapowej homologacji to tylko rubryka K w dowodzie wypełniona i ani śladu tabliczki z drugiego etapu na aucie. Poza tym jak mam nosa, to IPL pługo-piaskarek raczej nie robi wcale – mus to sprawdzić dokładnie.
Znam takiego co pracował w IVECO - może to spuścizna po jego interpretacjach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w praktyce był pewnie pierwszy i trzeci, bo przepuszczam, że skrzyni nikt nie montował

Kiedyś miałem przypadek w drugą stronę w papierach był do utrzymania dróg, a w realu do wożenia drzewa .W życiu nie miał zamontowanej piaskarki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem przypadek w drugą stronę w papierach był do utrzymania dróg, a w realu do wożenia drzewa .W życiu nie miał zamontowanej piaskarki .

 

A ja miałem kiedyś z wyglądu wywrotkę a DR przeznaczenie "Opancerzony" :evil::evil::evil: i trza było prostować.

 

A ze "specjalnymi pomoc drogowa" to już jakaś plaga normalnie. "Lohry" mają to nagminnie żółty pasek na nim napis i ew. kogut żółty, a i ciągniki też widuję nie wspominając że widziałem skrzynię pod plandeką jako pomoc drogowa.

 

Jak mi się pojawi na SKP taki twór to bezpieczniej "wygonić" bo zabrać DR i się potem tłumaczyć to mi się nie chce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś z wyglądu wywrotkę a DR przeznaczenie "Opancerzony" :evil: :evil: :evil: i trza było prostować

Może się nie dopatrzyłeś że burty ma wzmacniane bo granaty wozi . :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w praktyce był pewnie pierwszy i trzeci, bo przepuszczam, że skrzyni nikt nie montował :cool:

 

Ciesze się Daniel, że chociaż Ty potrafisz tu trzeźwo ocenić sytuację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Podepnę się tutaj żeby nie zakładać nowego tematu. Szukałem, ale nie znalazłem. Szykuje mi się badanie samochodu ciężarowego po przeróbce na specjalny utrzymanie dróg. Do końca nie jestem pewny więc proszę o podpowiedź. Myślę że pojazd mierzymy razem z pługiem długość i szerokość. I teraz jak ma się szerokość pługa do 2,55 m.? Czy zgodnie z WT § 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

1) pojazdu specjalnego

I spokojnie może być załóżmy 3m. i nie potrzeba odstępstwa?

Proszę o radę czy dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dobrze kombinuję?

Wyrywając dwa słowa z całego zdania źle kombinujesz,

 

Czyli jak pług przekracza 2,55m. to odstępstwo? Czy może mierzymy bez pługa? Bo takie zaświadczenie po zmianach pokazał mi klient z innej stacji gdzie kiedyś robił badanie. Szer. pojazdu podana była bez pługa.

 

Poza tym w rozporządzeniu pisze:

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

1) pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem

oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;

 

Ja rozumiem że albo specjalnego albo używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i trzy metry ma, ale na wozie lemiesz mocowany jest deko po przekątnej.

Tego bym się trzymał:

Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego przeznaczonego do wykonywania czynności na drodze oraz dla innego pojazdu samochodowego, na który ze względu na bezpieczeństwo ruchu należy zwracać szczególną uwagę

No i co tam niżej popisali o światłach białych, żółtych, pomarańczowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że albo specjalnego albo używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

A powinieneś rozumieć tak:

 

[pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych] Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej...

 

Czyli do specjalnych "cywilnych" rozporządzenie normalnie się stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co tam niżej popisali o światłach białych, żółtych, pomarańczowych...

 

Czyli z tego wynika że pług można pociągnąć pod części urządzeń zamocowanych na pojeździe i mierzyć bez. A w opisie zmian napisać że pojazd przystosowano do mocowania pługa. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam uczono, że hak z tyłu, wciągarka z przodu do normalnych wymiarów nie wchodzą.

Te całe wyposażenie zimowe też jest dokładane i sezonowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wynika że pług można pociągnąć pod części urządzeń zamocowanych na pojeździe i mierzyć bez
5. Wykaz urządzeń i wyposażenia, które nie muszą być uwzględniane przy określaniu wymiarów zewnętrznych

pojazdów, określa dodatek 1 do załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1230/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r.

w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 661/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymagań

w zakresie homologacji typu dotyczących mas i wymiarów pojazdów silnikowych oraz zmieniającego dyrektywę

2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 353 z 21.12.2012, str. 31).

http://forum.osds.org.pl/dload.php?action=file&id=275

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powinieneś rozumieć tak:

 

[pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych] Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej...

 

Czyli do specjalnych "cywilnych" rozporządzenie normalnie się stosuje.

 

Może i tak. Trzeba by prawnika spytać. Dla mnie żeby było tak jak piszesz to powinno być:

[pojazdu specjalnego używanego do celów specjalnych] Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej...

Ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po chłopsku może być specjalny fabrycznie np. do wożenia bombek , a może być z cywila wzięty skrzyniowy i wykorzystywany do celów specjalnych np. do wożenia bombek(żółtych) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że albo specjalnego albo używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

A ja rozumiem tak :

 

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

1) pojazdu specjalnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej LUB używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem

oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zaskoczyłem. Czyli wychodzi na to że jednak czytając dyrektywę, którą podał DARIO64 mierzymy z pługiem oraz jak rozjaśnił mi michal_k specjalny musi spełniać WT. Czyli potrzebne będzie odstępstwo.

 

[ Dodano: 31-01-2017, 19:23 ]

[quote="Grzegorz Łódź"

A ja rozumiem tak :

 

Już zaskoczyłem. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak. Trzeba by prawnika spytać. Dla mnie żeby było tak jak piszesz to powinno być:

 

[pojazdu specjalnego używanego do celów specjalnych] Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej...

 

Ale sama definicja mówi, że pojazd specjalny służy do celów specjalnych :)

 

36) pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji

 

A tu jest jeszcze ta:

 

37)21) pojazd używany do celów specjalnych – pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną

 

[ Dodano: 31-01-2017, 19:26 ]

Już zaskoczyłem
:ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam uczono, że hak z tyłu, wciągarka z przodu do normalnych wymiarów nie wchodzą.

.

 

W dyrektywie, którą podał Dario64 w wykazie urządzeń, które nie muszą być uwzględniane przy określaniu wymiarów zewnętrznych nie ma pługa, haka oraz wyciągarki. Czyli jednak wychodzi na to że trzeba mierzyć razem z pojazdem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wykazie urządzeń, które nie muszą być uwzględniane przy określaniu wymiarów zewnętrznych nie ma ..., haka ....

 

A sprzęg to co to takiego ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]

 

A sprzęg to co to takiego ? :lol:

 

Tak przeoczyłem, ale w dyrektywie stoi: tylko jeżeli jest demontowalny. I teraz pytanie w jaki sposób bo nie pisze łatwo, a w jakiś tam sposób to demontowalny jest każdy. Bo nawet przyspawany można zdemontować.

 

I teraz jak są porejestrowane piaskarki? Czy mają odstępstwo na szerokość? Pytam bo do nas takie nie przyjeżdżają, a trochę tego jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

potrzebuje wiedzy na temat zmian konstrukcyjnych. samochód ciężarowy na specjalny do zimowego odśnieżania. z tego co tu wyczytałem.

-nie ma ustawowych wymagań co do pojazdu do zimowego utrzymania dróg                                                          -są wymagania dla pojazdu specjalnego że nie może przewozić ładunków nie związanych z wykonywana przez siebie funkcją.

czyli można uznać samochód specjalny? jeżeli został przystosowany do podłączenia pługa. posiada dodatkowe światła błyskowe. została zdementowana skrzynia ładunkowa -została goła rama, nie posiada piaskarki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.