Skocz do zawartości

Zmiana pojazdu ciężarowego na specjalny


DIAGNOSTA__

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Oczko napisał:

-została goła rama, nie posiada piaskarki

A po zmianach, znów zamontują na tą gołą ramę skrzynię ładunkową 

Ostatnio do mnie przyjechał na zmiany. Skrzynia z plandeką, z tyłu winda, na skrzyni dwa zbiorniki po 1000 litrów dwie pompy do wody, 20 m węży. I chcą zmiany na specjalny - płukanie wiertnic, bo tak w oświadczeniu napisał rzeczoznawca ...

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mecher napisał:

A po zmianach, znów zamontują na tą gołą ramę skrzynię ładunkową 

Na szczęście pozostaną zdjęcia zmian jako dupochron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jak poniżej napisałem jest to dobra definicja pojazdu pomocy drogowej?

W pojeździe zdemontowano skrzynię ładunkową w miejsca kotwiczenia poprzedniej zabudowy umieszczono platformę z najazdami  do przewozu pojazdów.Zamontowano również pasy odblaskowe w liniach bocznych oraz  z przodu  i tyłu pojazdu. Umieszczono także lampy błyskowe widoczne na kabinie i po bokach pojazdu.Pojazd wyposażony w hol giętki i sztywny oraz lampy przenośne tylne do pojazdu holowanego 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Oczko napisał:

jest to dobra definicja pojazdu pomocy drogowej?

A od kiedy to diagnosta jakąś definicję pomocy drogowej wymyśla i wpisuje ?

Opis zmian dokonanych w pojeżdzie owszem. Więc jeśli pytasz o opis zmian, to ja ci odpowiedzi nie udzielę. Pojazdu nie widziałem, oświadczenia podmiotu i co on tam naskrobał także nie widziałem.

Jeśli to rzeczywiście zostało zrobione, to brzmi dobrze, po za

17 minut temu, Oczko napisał:

Umieszczono także lampy błyskowe widoczne na kabinie i po bokach pojazdu

- Umieszczono lampy błyskowe na kabinie, widoczne z przodu, tyłu i po bokach pojazdu. - tak chyba lepiej bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mecher napisał:

A od kiedy to diagnosta jakąś definicję pomocy drogowej wymyśla i wpisuje ?

 

bo chodzi o to że mam klienta i powiedziałem mu na podstawie tego co napisałem jak powinna być wyposażona pomoc drogowa. Klient mówi że wszystko zrobi tak jak w opisie, z takim wyjątkiem że zdejmie tylko boki od skrzyni ładunkowej i teraz moje pytanie czy takie cos mogę uznać jako pomoc drogowa ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Oczko napisał:

powiedziałem mu na podstawie tego co napisałem jak powinna być wyposażona pomoc drogowa.

To źle mu powiedziałeś, bo jeśli będzie miał nadwozie do przewozu uszkodzonych pojazdów to nie musi mieć holi ani przenośnych lamp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michal_k napisał:

To źle mu powiedziałeś, bo jeśli będzie miał nadwozie do przewozu uszkodzonych pojazdów to nie musi mieć holi ani przenośnych lamp.

to jakie jest minimalne wyposażenie pomocy drogowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
§ 38
1. Pojazd samochodowy przeznaczony do wykonywania czynności na drodze, pojazd pomocy drogowej i ciągnik balastowy ciągnący przyczepę o szerokości przekraczającej 2,55 m powinny być wyposażone w ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej samochodowej, widoczny ze wszystkich stron pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy dobrej przejrzystości powietrza i niepowodujący oślepiania innych uczestników ruchu oraz odpowiadający warunkom określonym w § 26 ust. 2 pkt 1, 2 i 4.
 
2. Pojazd pomocy drogowej powinien posiadać:
1) kabinę kierowcy lub nadwozie barwy żółtej lub oznaczone pasem wyróżniającym barwy żółtej spełniającym warunki, o których mowa w § 36;
2) nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów lub być wyposażony w:
a) hol giętki do holowania motocykla i hol sztywny do holowania pojazdu, o konstrukcji wykluczającej potrzebę użycia niesprawnego układu kierowniczego lub niesprawnych hamulców uszkodzonych pojazdów,
b) ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej, o konstrukcji umożliwiającej umieszczenie na pojeździe holowanym,
c) dodatkowy zestaw świateł tylnych przeznaczony do umieszczania na pojeździe holowanym w przypadku tymczasowego zakrycia świateł pojazdu holującego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Pojazd pomocy drogowej powinien posiadać:
1) kabinę kierowcy lub nadwozie barwy żółtej lub oznaczone pasem wyróżniającym barwy żółtej spełniającym
warunki, o których mowa w § 36;
2) nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów lub być wyposażony w:
a) hol giętki do holowania motocykla i hol sztywny do holowania pojazdu, o konstrukcji wykluczającej potrzebę
użycia niesprawnego układu kierowniczego lub niesprawnych hamulców uszkodzonych pojazdów,
b) ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej, o konstrukcji umożliwiającej umieszczenie na pojeździe
holowanym,
c) dodatkowy zestaw świateł tylnych przeznaczony do umieszczania na pojeździe holowanym w przypadku tymczasowego
zakrycia świateł pojazdu holującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Oczko napisał:

Klient mówi że wszystko zrobi tak jak w opisie, z takim wyjątkiem że zdejmie tylko boki od skrzyni ładunkowej i teraz moje pytanie czy takie cos mogę uznać jako pomoc drogowa ? 

czyli prawie nic nie zrobi z opisu ... po za oklejeniem pojazdu B|

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A jak wygląda nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów?

Gdzie to można znaleźć? Jakaś definicja lub opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak byś chciał żeby wyglądało? Bo coś mi się zdaję, że i na platformę i na skrzynię, do izotermy lub do chłodni, a nawet do wywrotki uszkodzony pojazd można zapakować. Więc o co Ci chodzi? Nigdy nie widziałeś jak uszkodzone pojazdy wciąga się na nadwozie do tego przeznaczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Paprock napisał:

A jak byś chciał żeby wyglądało? Bo coś mi się zdaję, że i na platformę i na skrzynię, do izotermy lub do chłodni, a nawet do wywrotki uszkodzony pojazd można zapakować. Więc o co Ci chodzi? Nigdy nie widziałeś jak uszkodzone pojazdy wciąga się na nadwozie do tego przeznaczone?

Widziałem i to nie raz, tylko bardziej mi chodziło czy jest to gdzieś w przepisach ujęte. Czy podłoga  na którym ma być uszkodzony pojazd  musi być pełna ( żeby płyny eksploatacyjne nie wyciekały na zewnątrz) czy same najazdy pod kołami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież takie sprawy wynikają wprost z ustawy!

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych

To powinno wyczerpać temat co do wycieków i innych sprawek negatywnie wpływających na otoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Panowie "diag"mam pytanie, Mercedes Actros 3 osie zarejestrowany jako pojazd specjalny "zimowego utrzymania dróg"z tyłu skrzynia załadunkowa (wywrotka), z przodu zamontowana tylko czołownica (bez pługa). Czy w świetle przepisów i obowiązującego prawa taki pojazd spełnia warunki techniczne pojazdu specjalnego? Konkretnie chodzi mi o to czy diagnosta na SKP podczas okresowego BT takiego pojazdu może wystawić zaświadczenie i dokonać wpisu do CEP z wynikiem pozytywnym ? Czy wyposażenie pojazdu specjalnego zimowego utrzymania dróg w zewnętrzne reflektory sterowane z kabiny są obowiązkowe ? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywrotka to żaden pojazd specjalny. Kiedy w końcu służby zaczną kasować te pojazdy z dróg za wykonywanie innych czynności niż są zarejestrowane... :omg:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robo_cop napisał:

Konkretnie chodzi mi o to czy diagnosta na SKP podczas okresowego BT takiego pojazdu może wystawić zaświadczenie i dokonać wpisu do CEP z wynikiem pozytywnym ?

Może, jeśli to on zrobił takie zmiany na specjalny :giggle: 

Oj znany temat, znany dobrze, ale o tym już kiedyś pisałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, adam1501 napisał:

Kiedy w końcu służby zaczną kasować te pojazdy z dróg za wykonywanie innych czynności niż są zarejestrowane

A dodatkowo - kiedy minister określi warunki techniczne dla zimowego utrzymania dróg? Skończyłaby się patologia jak z pomocą drogową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, adam1501 napisał:

Wywrotka to żaden pojazd specjalny. Kiedy w końcu służby zaczną kasować te pojazdy z dróg za wykonywanie innych czynności niż są zarejestrowane

Właśnie coś mi się zdaję że kolega @robo_cop  chce taki pojazd skasować... Może nie tyle pojazd co diagnostę i szuka tu informacji.

Popieram ale cegiełki nie dołożę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem temat od początku bardzo uważnie, tak się składa że interesuje się motoryzacją :). Cegiełki już nie dołożysz, musztarda po obiedzie :)  Kopalnia wiedzy, zostaję tu.

Nie zauważyłem wątku dotyczącego zewnętrznego oświetlenia pojazdu specjalnego zimowego utrzymania dróg dlatego chciałem zapytać jak to w rzeczywistości jest z tym sterowaniem ze środka kabiny.

2 godziny temu, adam1501 napisał:

Wywrotka to żaden pojazd specjalny. Kiedy w końcu służby zaczną kasować te pojazdy z dróg za wykonywanie innych czynności niż są zarejestrowane... :omg:

Ustawodawca jednym dokumentem może położyć cały ten proceder na łopatki. Weźmy tylko nowy system E-TOOL, każdy pojazd zarejestrowany w tym systemie i z urządzeniem gps będzie na patelni…

 

 

Edytowane przez Jacdiag
formatowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, robo_cop napisał:

zewnętrznego oświetlenia pojazdu specjalnego zimowego utrzymania dróg

powinny być wyposażone w ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej samochodowej, widoczny ze wszystkich stron pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy dobrej przejrzystości powietrza i niepowodujący oślepiania innych uczestników ruchu oraz odpowiadający warunkom określonym w § 26 ust. 2 pkt 1, 2 i 4.

11 godzin temu, robo_cop napisał:

Nie zauważyłem wątku dotyczącego zewnętrznego oświetlenia pojazdu specjalnego zimowego

bo i nic - po za tym co wyżej - nie ma ciekawego w temacie

12 godzin temu, robo_cop napisał:

w zewnętrzne reflektory sterowane z kabiny są obowiązkowe

ustawodawca nie przewidział takiego wynalazku w tej grupie pojazdów - światła robocze zgodnie z przepisami mają zastosowanie jedynie przypadku ciągnika rolniczego, leśnego i pojazdu wolnobieżnego i tylko do oświetlenia miejsca pracy - a jeśli jest to  dodatkowa para świateł drogowych to już inna sprawa opisana w załączniku 6 do rozporządzenia (tabela poz. 1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, robo_cop napisał:

Nie zauważyłem wątku dotyczącego zewnętrznego oświetlenia pojazdu specjalnego zimowego utrzymania dróg dlatego chciałem zapytać jak to w rzeczywistości jest z tym sterowaniem ze środka kabiny.

Możesz to rozwinąć? O jakie szczególne oświetlenie chodzi i jego sterowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, nesiasps napisał:

ustawodawca nie przewidział takiego wynalazku w tej grupie pojazdów

Jak założysz pług, to co ci będę oświetlać światła mijania czy drogowe, pług od wewnątrz ? Dodatkowe oświetlenie chyba musisz mieć, to co miał przewidywać ustawodawca.

I chyba o takie chodzi, przynajmniej ja tak zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra a pytanie jak teraz odkręcić takie kwiatki ?? Zapakuje negatywa takiemu pojazdowi i co później ?? Zmiany konstrukcyjne ?? I co tam niby napisać jak tam nic się zmieniać nie będzie ?? Ustalenie poprawnych danych ?? 

Jak teraz poprawnie odkręcić taki samochód (pseudo) specjalny na ciężarowy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.